Dary papieża - nowa jasnogórska wystawa

  Dary papieża - nowa jasnogórska wystawa

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze przygotowywana jest, z okazji beatyfikacji, wystawa pamiątek po Janie Pawle II, przekazanych sanktuarium przez Ojca Świętego.
  Dary papieża - nowa jasnogórska wystawa

  ©Waldemar Deska

  Ekspozycja być może będzie gotowa już na Wielkanoc, uważa o. Jan Golonka, kustosz zbiorów jasnogórskich. O szczegółach ekspozycji nie chce jeszcze mówić. Znajdą się na niej także przedmioty, które do tej pory nie były pokazywane na Jasnej Górze. W zbiorach jasnogórskich wotów i pamiątek po Janie Pawle II są m.in. piuska z monogramem papieża "JPII", pektorał zawierający złoty krzyż, różańce, dokumenty błogosławieństw dla pielgrzymów, sutanny, pastorał.

  Najcenniejszy dar, traktowany jak relikwia, znajduje się w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przestrzelony pas sutanny Ojciec Święty złożył na Jasnej Górze jako wotum 18 czerwca 1983 r. podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny. Przez ponad dwadzieścia lat to najcenniejsze wotum nie było eksponowane.

  Dopiero po tak długim czasie, w 2006 roku papież zgodził się, aby pas został publicznie pokazany i na stałe umieszczony w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. W Kaplicy jest jeszcze jeden dar Jana Pawła II - papieska Złota Róża. Została przekazana osobiście przez Ojca Świętego w czasie jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku.

  Na Jasną Górę regularnie trafiały też medale papieskie wydawane corocznie - w złocie, srebrze i brązie - z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu. W 1983 r. Ojciec Święty ofiarował tu także jako wotum znak swojej papieskiej posługi i władzy: krzyż-pastorał.

  Na Jasnej Górze pozostały też inne dary, jak mszalne kielichy oraz ornaty i stuła, używane przez Jana Pawła II w czasie mszy świętych odprawianych przed jasnogórskim obrazem. Ojciec Święty pozostawił również na ołtarzu Matki Bożej, w kaplicy, bursztynowe różańce, otrzymywane w czasie swoich pielgrzymek do Polski.

  Papieskie bmw z 1992 r., dar kardynała Stanisława Dziwisza, które od roku jest na Jasnej Górze, będzie prezentowane dopiero po wybudowaniu Muzeum Jana Pawła II na Jasnej Górze.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama