Górnik Zabrze uratowany! Miasto udzieliło poręczenia wykupu...

  Górnik Zabrze uratowany! Miasto udzieliło poręczenia wykupu obligacji klubowych [WIDEO + ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Górnik Zabrze uratowany! Miasto udzieliło poręczenia wykupu obligacji klubowych [WIDEO + ZDJĘCIA]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  Górnik Zabrze uratowany. Miasto udzieliło poręczenia wykupu obligacji wyemitowanych przez klub. Wraz z odsetkami to prawie 50 mln zł. Dzięki takiej decyzji klub wyjdzie z finansowych tarapatów. Nie oznacza to jednak, że finanse zostały uzdrowione. WIDEO + ZDJĘCIA
  CZYTAJ TAKŻE:
  Majstersztyk Górnika Zabrze! Zabrzańscy radni przegłosowali miejskie gwarancje dla obligacji


  Decyzję o udzieleniu poręczenia podjęli radni na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji zabrzańskiej rady miasta. Od początku głosowanie zdawało się formalnością, gdyż Skuteczni dla Zabrza, stronnictwo prezydent miasta Małgorzaty Mańki-Szulik wraz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości oraz radnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej razem ma w radzie bezwzględną większość, a od początku kadencji frakcje te głosują niemal identycznie. W opozycji jest siedmioro radnych Platformy Obywatelskiej.

  Tak też wyglądało głosowanie. Projekt uchwały stwierdzającej udzielenie poręczenia poparło 17 z 24 głosujących radnych. Przeciw była Platforma.

  - Rozumiemy znaczenie klubu dla miasta. Jego historię i tradycję. Dla nas samych Górnik jest bardzo ważną częścią miasta, z której jesteśmy dumni, i jego los nie jest nam obojętny. Również uważamy, że konieczna jest restrukturyzacja finansów spółki. Jednak takie poręczenie najpierw wymaga dogłębnej analizy, symulacji i ustalić kto odpowiada za taką sytuację klubu. O to więc wnioskujemy i nie możemy poprzeć uchwały w takiej formie – wyjaśnił w imieniu radnych PO Tomasz Olichwer, szef klubu Platformy w radzie.

  Zanim doszło do głosowania właśnie radni PO wystosowali do klubu, powołanego prokurenta oraz wiceprezydenta miasta Krzysztofa Lewandowskiego szereg pytań. Przede wszystkim dotyczyły one zawiłości programu naprawczego, którego elementem jest wyemitowanie obligacji.  Mechanizm w uproszczeniu wygląda następująco:

  Górnik Zabrze SSA aby ratować fatalną sytuację finansową i odsunąć widmo degradacji postanowiła wyemitować obligacje o wartości 35 mln zł. Papiery wartościowe trafiają do banku, który zajmuje się ich zbyciem. Gotówka wraca do spółki, pozwala na spłatę długów i stabilizuje sytuację finansową.

  Szkopuł w tym, że w obecnej sytuacji finansowej Górnika trudno byłoby znaleźć chętnego na te papiery wartościowe bez gwarancji ich spłaty. I tu pojawia się rola miasta, które udzieliło poręczenia. Jeśli Górnik nie będzie mógł sam spłacić obligacji (a na początku z pewnością nie będzie mógł), zrobi to miasto.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gornik zabrze

   greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mysle ze jak pociag wjezdza na stacje do Zabrza to napis na tablicy powinien brzmiec Gornik Zabrze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po-pis się

   fred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   same wykonczyły!!Górnik ma wielu kibiców na całym G.Śląsku!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SZKODA,ŻE TEN ARTYKUŁ NIE NAPISAŁ REDAKTOR MUSIOŁ

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   jak on by ten przekręt ujął?

   Zdjęcie autora komentarza
   Prezes Szlachta

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   kto to pamięta jak KLUB wpadł w kupione Autobusy -i kto to ma do dzis
   hahahhahahaa
   a gdzie w sowieckiej -kapitalizm -

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górnik ma szczęscie ze ta kobieta jest prezydentem Zabrza

   danek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   od niej mogli by się nauczyć sztywniaki z sąsiednich miasta że klub to jest wizytówka miasta . jest pani po prostu wielka


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wizytówka?

   ihy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Stary. Ogarnij o jakich kwotach tu jest mowa! Zabrze kojarzy się tylko z Górnikiem, Religą i najgorszym powietrzem w Polsce. Fakt. Tylko ze jak ktoś bez Twojej zgody wyciąga Ci tysiaka z kieszeni...rozwiń całość

   Stary. Ogarnij o jakich kwotach tu jest mowa! Zabrze kojarzy się tylko z Górnikiem, Religą i najgorszym powietrzem w Polsce. Fakt. Tylko ze jak ktoś bez Twojej zgody wyciąga Ci tysiaka z kieszeni na źle zarządzany klub z mega wysokimi płacami, gdzie nie ma mowy, że on ZACZNIE ZARABIAĆ! Po prostu jak raz stworzysz taką patologię to zawsze tak będzie. Nie widzisz tego?!
   W socjalizmie potrzeby się nie kończą więc przykro mi ale Górnik nie jest dla większości ważniejszy od błota po którym chodzę zamiast kostki brukowej. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama