Częstochowa: Stawki za wywóz śmieci mogą być niższe

  Częstochowa: Stawki za wywóz śmieci mogą być niższe

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy za cztery i pół miesiąca częstochowian znów czeka chaos związany ze zmianą firmy wywożącej odpady?

  Czy za cztery i pół miesiąca częstochowian znów czeka chaos związany ze zmianą firmy wywożącej odpady? ©Janusz Strzelczyk

  Opozycja proponuje obniżenie opłat za odbiór odpadów segregowanych. Kontrakt na wywóz śmieci spod Jasnej Góry jest wart 26 milionów złotych.
  Czy za cztery i pół miesiąca częstochowian znów czeka chaos związany ze zmianą firmy wywożącej odpady?

  Czy za cztery i pół miesiąca częstochowian znów czeka chaos związany ze zmianą firmy wywożącej odpady? ©Janusz Strzelczyk

  Dzisiaj na sesji częstochowskiej Rady Miasta "zapachnie" śmieciami. Radni zajmą się stawkami za wywóz śmieci. Przygotowana przez prezydenta uchwała zakłada utrzymanie dotychczasowych stawek - 10,50 zł za śmieci segregowane i 12,50 zł od osoby za niesegregowane. Dla mieszkańców to dobra wiadomość. Ale może być jeszcze lepsza.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Częstochowa: Uchwalono stawki za wywóz śmieci [CENNIK 2013]


  - Proponujemy obniżenie stawki za wywóz śmieci segregowanych do 9 zł - mówi Marcin Maranda z klubu radnych Mieszkańcy Częstochowy.

  Zdaniem Marandy niższa cena będzie dla częstochowian zachętą do segregacji, bo różnica 2 zł od osoby jest tak niewielka, że nie wszyscy segregują śmieci. To jeszcze nie wszystko. Mieszkańcy Częstochowy chcą podzielić miasto na 6 sektorów wywożenia śmieci.

  Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku przewiduje, że gminy większe niż 10 tys. mieszkańców mogą zostać podzielone na sektory dla sprawniejszego prowadzenia gospodarki odpadami.

  Z tej możliwości korzystają m.in. Lublin, Radom, Łomża. W propozycji jest też zapis, że jedna firma nie powinna obsługiwać więcej niż połowę sektorów. Ponadto jest też propozycja, aby przedsiębiorcy mogli sami wybierać firmę odbierającą ich odpady komunalne. Teraz firma jest narzucana odgórnie przez miasto.

  Podział na sektory zapobiegł-by monopolizacji rynku i mógłby korzystnie wpłynąć na koszty wywozu odpadów. Tyle że nie wiadomo, czy argumenty Marcina Marandy przekonają władze miasta. Opozycja (Wspólnota i PiS) mają bowiem 14 mandatów - tyle samo, co koalicja SLD i PO. To zwiastuje kolejną potężną awanturą podczas dzisiejszej #sesji. Miasto czeka drugie podejście do zmierzenia się z gospodarką odpadami, po rewolucji śmieciowej z lipca 2013 roku. 30 czerwca mija termin umowy z dotychczasowym odbiorcą odpadów, firmą Remondis.

  Luty to najwyższy czas, by rozpisać nowy przetarg na te usługi, aby 1 lipca nie było zaskoczenia i miasto nie utonęło w śmieciach. A taka katastrofa była pod Jasną Górą w 2013 roku. Dopiero dzień przed wejściem w życie nowej ustawy o gospodarce odpadami miasto podpisało umowę z firmą wywożącą śmieci. Na przetargu śmie-ciowym Częstochowa miała zaoszczędzić, a zapłaciła najwięcej. Władze miasta podpisały umowę z firmą Remondis, mimo że jej oferta była najdroższa - ponad 26 mln zł. Najtańsza oferta była o 10 mln niższa.

  Urząd Miasta twierdził, że to nie jego wina, że dwie firmy z korzystniejszymi ofertami do umowy nie przystąpiły. Co ciekawe, jedna z nich później została pod-wykonawcą Remondisu. Późne podpisanie umowy spowodowało chaos, który trwał blisko rok. Brakowało pojemników, harmonogram wywozu śmieci nie był przestrzegany.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama