Przejeżdżasz na czerwonym? Zapłacisz drogi mandat. Kamery...

  Przejeżdżasz na czerwonym? Zapłacisz drogi mandat. Kamery już działają [ZOBACZ WIDEO]

  Sławomir Cichy, Paweł Durkiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z powodu wymuszania pierwszeństwa przejazdu po przejeździe na czerwonym świetle na polskich drogach zginęło w minionym roku 25 osób, a rannych zostało
  1/6
  przejdź do galerii

  Z powodu wymuszania pierwszeństwa przejazdu po przejeździe na czerwonym świetle na polskich drogach zginęło w minionym roku 25 osób, a rannych zostało ponad 700...
  ©Paweł Relikowski

  Kamery z rejestratorami mają być skuteczną pułapką na piratów drogowych, który jeżdżą przez skrzyżowania na cerwonym świetle. A nawet tych, którzy wjeżdżają na żółtym. Ale czy tylko dla nich? Zdaniem wielu kierowców to tylko kolejna okazja do tego, by "dobrać się" do ich portfeli.
  Nowe rejestratory przejazdów na czerwonym świetle, montowane przez Generalną Inspekcję Transportu Drogowego, zaczęły już pojawiać się na drogach całej Polski. Do połowy roku będą działać w 20 wybranych lokalizacjach, w tym - na razie w dwóch miejscach - także i u nas.

  KLIKNIJ I ZOBACZ, GDZIE STOJĄ REJESTRATORY:
  KAMERY REJESTRUJĄ PRZEJAZD NA CZERWONYM ŚWIETLE


  - Nie jesteśmy jedyną formacją, która rozwija system rejestratorów - mówi Łukasz Majchrzak z Wydziału Analiz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). - Proszę zwrócić uwagę, że podobne działania podjęły straże miejskie. Od 2011 roku, po zmianie ustawy, muszą występować do nas o pozwolenie na ich użytkowanie. Wcześniej nie było to wymagane, stąd dziś dokładnie nie wiadomo, ile rejestratorów działa na skrzyżowaniach w Polsce czy w województwie śląskim.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  MANDATY NAS ZRUJNUJĄ. OTO WYSOKOŚĆ MANDATÓW 2015
  Jakby tego było mało, można dostać mandat na podstawie zapisów z kamer Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, które w założeniu montowane były po to, by ułatwić sterowanie ruchem. Również urządzenia systemu viaTOLL mogą służyć do identyfikacji kierowców łamiących przepisy, tak jak monitoring miejski, a nawet zwykłe kamery zainstalowane w samochodach jako rejestratory podróży.  Co ciekawe, również niektóre fotoradary stacjonarne mogą monitorować skrzyżowanie i uruchamiać procedurę rejestracyjną w wypadku naruszenia przepisów. Jak działa rejestrator? Zazwyczaj urządzenie wykorzystuje ukryte w nawierzchni czujniki, czyli tzw. pętle indukcyjne. Kiedy włącza się czerwone światło, kamera umieszczona na maszcie robi zdjęcia wszystkim pojazdom, które znajdują się na skrzyżowaniu. Wjeżdżając "na żółtym" można mieć pewność, że auto zostanie zarejestrowane, bo nie zdąży opuścić skrzyżowania przed "czerwonym".

  Andrzej Konieczny z Katowic uważa, że montowanie takich urządzeń i podwyższanie wysokości mandatów nie ma na celu poprawy bezpieczeństwa, ale dobranie się do portfeli kierowców.

  - Gdyby było inaczej, równocześnie montowano by sekundniki, by kierowca nie był zaskakiwany zmianą świateł. Teraz na podjęcie decyzji, czy przejechać skrzyżowanie, czy hamować, ma zwykle nie więcej niż 3 sekundy. Po instalacji zegarów wykonanie zdjęcia byłoby dowodem na wykroczenie z premedytacją - mówi.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kamery wielofunkcyjne

   seba (gość)

   Zgłoś

   Witam a te kamerki co piszę pod nimi że są z projektu co mogą zrobić , nie te żółte z radarem . Dziękuję za odpowiedź, i wyrozumiałość.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aj, waj

   lolek (gość)

   Zgłoś / 1

   więcej osób w Polse codziennie popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych i co w zwiazku z tym ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kamerki

   kris (gość)

   Zgłoś / 2 / 1

   Jestem za kamerkami na czerwonym świetle ale gdzie sekundniki ,przecież teraz zwiększyli liczbę wypadków, a ci kretyni liczą kasę a kierowców mają w d.... .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SKANDAL

   Kierowca (gość)

   Zgłoś / 4 / 2

   ......czy chodzi tu o " łupienie " kierowców czy poprawę bezpieczeństwa? Czy nie lepiej było za " te " pieniądze zamontować sekundniki??? o co tu chodzi co za ograniczeni decydenci.
   S K A N D A L...rozwiń całość

   ......czy chodzi tu o " łupienie " kierowców czy poprawę bezpieczeństwa? Czy nie lepiej było za " te " pieniądze zamontować sekundniki??? o co tu chodzi co za ograniczeni decydenci.
   S K A N D A L !!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kamery

   adik (gość)

   Zgłoś / 3

   SEKUNDNIKI !!!!!!!!! czy to takie trudne???? a może jakieś objaśnienia w TV?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdjęcia wysyłane (?) do kierowców.

   antymir (gość)

   Zgłoś / 1

   Bzdura. Inspekcja nie wysyła żadnych zdjęć. Właśnie z nimi walczę o zdjęcie. Na moją prośbę o takie zdjęcie odpisano mi,że Inspekcja nie wysyła zdjęcia. Dodatkowo grożą mi sankcjami za niewskazanie...rozwiń całość

   Bzdura. Inspekcja nie wysyła żadnych zdjęć. Właśnie z nimi walczę o zdjęcie. Na moją prośbę o takie zdjęcie odpisano mi,że Inspekcja nie wysyła zdjęcia. Dodatkowo grożą mi sankcjami za niewskazanie kierowcy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złodzieje

   gosc (gość)

   Zgłoś / 6 / 3

   Dobra mogą być kamery na czerwone światło ,ale niech będzie maszynka co mierzy czas do końca zielonego światła.. przez takie coś są wypadki bo ludzie boją się przejechać na czerwonym bo 500zł nie...rozwiń całość

   Dobra mogą być kamery na czerwone światło ,ale niech będzie maszynka co mierzy czas do końca zielonego światła.. przez takie coś są wypadki bo ludzie boją się przejechać na czerwonym bo 500zł nie leży na drodze... o punktach nie mówie :Pzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teraz wiem ze PO do odstrzału !! Złodzieje

   wader (gość)

   Zgłoś / 6 / 2

   to kpiny, a gdzie zegary, gdzie pulsatory zielone, za wjazd na zółtym kara???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dranie !!!

   parol (gość)

   Zgłoś / 5 / 1

   Gdyby były zegary byłoby uczciwie, a tak to łupienie i oszustwo PO oraz PSL !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to są jaja...

   proszę o kontakt...clavi@interia.pl (gość)

   Zgłoś

   proszę o kontakt....clavi@interia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama