Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejeżdżasz na czerwonym? Zapłacisz drogi mandat. Kamery już działają [ZOBACZ WIDEO]

Sławomir Cichy, Paweł Durkiewicz
Z powodu wymuszania pierwszeństwa przejazdu po przejeździe na czerwonym świetle na polskich drogach zginęło w minionym roku 25 osób, a rannych zostało ponad 700...
Z powodu wymuszania pierwszeństwa przejazdu po przejeździe na czerwonym świetle na polskich drogach zginęło w minionym roku 25 osób, a rannych zostało ponad 700... Paweł Relikowski
Kamery z rejestratorami mają być skuteczną pułapką na piratów drogowych, który jeżdżą przez skrzyżowania na cerwonym świetle. A nawet tych, którzy wjeżdżają na żółtym. Ale czy tylko dla nich? Zdaniem wielu kierowców to tylko kolejna okazja do tego, by "dobrać się" do ich portfeli.

Nowe rejestratory przejazdów na czerwonym świetle, montowane przez Generalną Inspekcję Transportu Drogowego, zaczęły już pojawiać się na drogach całej Polski. Do połowy roku będą działać w 20 wybranych lokalizacjach, w tym - na razie w dwóch miejscach - także i u nas.

KLIKNIJ I ZOBACZ, GDZIE STOJĄ REJESTRATORY:
KAMERY REJESTRUJĄ PRZEJAZD NA CZERWONYM ŚWIETLE

- Nie jesteśmy jedyną formacją, która rozwija system rejestratorów - mówi Łukasz Majchrzak z Wydziału Analiz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). - Proszę zwrócić uwagę, że podobne działania podjęły straże miejskie. Od 2011 roku, po zmianie ustawy, muszą występować do nas o pozwolenie na ich użytkowanie. Wcześniej nie było to wymagane, stąd dziś dokładnie nie wiadomo, ile rejestratorów działa na skrzyżowaniach w Polsce czy w województwie śląskim.

ZOBACZ KONIECZNIE:
MANDATY NAS ZRUJNUJĄ. OTO WYSOKOŚĆ MANDATÓW 2015

Jakby tego było mało, można dostać mandat na podstawie zapisów z kamer Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, które w założeniu montowane były po to, by ułatwić sterowanie ruchem. Również urządzenia systemu viaTOLL mogą służyć do identyfikacji kierowców łamiących przepisy, tak jak monitoring miejski, a nawet zwykłe kamery zainstalowane w samochodach jako rejestratory podróży.

Co ciekawe, również niektóre fotoradary stacjonarne mogą monitorować skrzyżowanie i uruchamiać procedurę rejestracyjną w wypadku naruszenia przepisów. Jak działa rejestrator? Zazwyczaj urządzenie wykorzystuje ukryte w nawierzchni czujniki, czyli tzw. pętle indukcyjne. Kiedy włącza się czerwone światło, kamera umieszczona na maszcie robi zdjęcia wszystkim pojazdom, które znajdują się na skrzyżowaniu. Wjeżdżając "na żółtym" można mieć pewność, że auto zostanie zarejestrowane, bo nie zdąży opuścić skrzyżowania przed "czerwonym".

Andrzej Konieczny z Katowic uważa, że montowanie takich urządzeń i podwyższanie wysokości mandatów nie ma na celu poprawy bezpieczeństwa, ale dobranie się do portfeli kierowców.

- Gdyby było inaczej, równocześnie montowano by sekundniki, by kierowca nie był zaskakiwany zmianą świateł. Teraz na podjęcie decyzji, czy przejechać skrzyżowanie, czy hamować, ma zwykle nie więcej niż 3 sekundy. Po instalacji zegarów wykonanie zdjęcia byłoby dowodem na wykroczenie z premedytacją - mówi.
Sekundników jednak nie będzie, bo - jak wynika z odpowiedzi na interpelację posła Dariusza Piontkowskiego z września 2012 r. - nie ma dowodów, że poprawiają bezpieczeństwo. Tak twierdził Tadeusz Jarmuziewicz, wówczas sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, powołując się na niezależne badania na Zachodzie.

ZOBACZ KONIECZNIE:
MANDATY NAS ZRUJNUJĄ. OTO WYSOKOŚĆ MANDATÓW 2015

- Badania swoje, a życie swoje - uważa Janusz Popiel, prezes fundacji na rzecz pomocy ofiarom wypadków drogowych Alter Ego. - Często przejeżdżam przez skrzyżowania w Płocku, gdzie są zamontowane sekundniki. Efekt jest wyraźny. Ruch odbywa się płynnie, a podejrzewam, że wpływa też na znacznie mniejszą emisję spalin - zaznacza.

Popiel przyznaje, że trudno mu zrozumieć argumenty polityków, chyba że rejestratory mają być rzeczywiście tylko maszynkami do robienia pieniędzy, a bezpieczeństwo to pretekst.

KLIKNIJ I ZOBACZ, GDZIE STOJĄ REJESTRATORY:
KAMERY REJESTRUJĄ PRZEJAZD NA CZERWONYM ŚWIETLE

Z DZ fotoradary i taryfikator punktów karnych na 2015 rok

Z jutrzejszym wydaniem gazety proponujemy Czytelnikom bezpłatny aktualny taryfikator punktów karnych obowiązujący w 2015 roku z uwzględnieniem najnowszych zapisów dotyczących m.in.: parkowania na kopertach dla niepełnosprawnych, rozmawiania w trakcie jazdy przez telefon komórkowy czy przewożenia większej liczby pasażerów niż dopuszczona w dowodzie rejestracyjnym. Warto też sprawdzić, o ile wzrosła liczba punktów karnych za ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić na przejściu pieszego. Bonusem do taryfikatora punktów jest aktualna mapa stacjonarnych fotoradarów zamontowanych na drogach w całym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem fotoradarów GITD na terenie województwa śląskiego. Żółte fotoradary w pełni automatycznie przesyłają zdjęcia z zarejestrowanych wykroczeń do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, gdzie są obrabiane i wysyłane w oparciu o ewidencję CEPiK jako dowód do właścicieli zarejestrowanych pojazdów. (CIS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przejeżdżasz na czerwonym? Zapłacisz drogi mandat. Kamery już działają [ZOBACZ WIDEO] - Dziennik Zachodni