Panie będą musiały płacić więcej za ubezpieczenie OC

  Panie będą musiały płacić więcej za ubezpieczenie OC

  M. Gołota, E. Pajuro

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Grzegorz Stasiak z Rudy Śląskiej, kabareciarz i instruktor nauki jazdy, dobrze wyszkolił kobiety

  Grzegorz Stasiak z Rudy Śląskiej, kabareciarz i instruktor nauki jazdy, dobrze wyszkolił kobiety ©arc

  Płeć nie może wpływać na wysokość stawek ubezpieczeniowych - zadecydował Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. - Skoro nie może, to wpływała nie będzie. Wywróci za to do góry nogami cały rynek ubezpieczeń - ripostują ubezpieczyciele.
  Grzegorz Stasiak z Rudy Śląskiej, kabareciarz i instruktor nauki jazdy, dobrze wyszkolił kobiety

  Grzegorz Stasiak z Rudy Śląskiej, kabareciarz i instruktor nauki jazdy, dobrze wyszkolił kobiety ©arc

  Zdaniem tych ostatnich wskutek zmian podrożeją m.in. polisy komunikacyjne dla kobiet. Podniosą się prawdopodobnie również średnie stawki indywidualnych ubezpieczeń na życie.

  - To będą pierwsze żniwa, jakie zbierze wyrok ETS. Ta decyzja pozbawia klientów możliwości nabycia produktów ubezpieczeniowych, w których ryzyko i cena skrojone są dokładnie według ich potrzeb - komentuje decyzję trybunału Polska Izba Ubezpieczeń.


  Jej zdaniem przykładem takiego dostosowywania mogą być chociażby ubezpieczenia komunikacyjne. Kobiety mogły dotąd płacić nawet o 40 proc. mniej za polisę OC, ponieważ statystycznie powodowały mniej wypadków.

  Potwierdza to śląska policja. Podinsp. Robert Piwowarczyk z drogówki wskazuje, że na przeszło 33 tys. kolizji i wypadków, jakie w ubiegłym roku wydarzyły się na drogach naszego regionu, tylko niespełna 20 procent spowodowały kobiety. - Panie jeżdżą wolniej i ostrożniej - mówi Piwowarczyk.

  - Zwłaszcza na przykładzie młodych kierowców, tych do 25. roku życia, widać, że panie po prostu rzadziej mają jakiekolwiek kraksy. Jeżdżą ostrożniej i mniej brawurowo, więc wysokie ubezpieczenie OC nie jest im tak potrzebne jak młodym panom - argumentują ubezpieczyciele.

  - W dotychczasowych realiach największe OC płacił młody mężczyzna z dużego miasta, ubezpieczony pierwszy raz w życiu, jeżdżący ciężarówką w celach zawodowych - wyjaśnia Marcin Pawelec, zastępca rzecznika prasowego Allianz Polska. I potwierdza, że przy obliczaniu wysokości składki płeć była jednym z podstawowych wyznaczników.

  Marcin Tarczyński, rzecznik Polskiej Izby Ubezpieczeń, uważa, że różnicowanie stawek ze względu na płeć nie jest dyskryminacją, a przejawem troski ubezpieczycieli o jak najlepszą ocenę ryzyka. - Wyrok ETS spowoduje w Polsce wzrost średnich stawek we wszystkich kategoriach biznesowych, w których stosowane było kryterium płci - przestrzega.

  Stawki OC w oparciu o statystyki wypadków i - co za tym idzie - płeć różnicowano nie tylko na terenie Polski. W Wielkiej Brytanii np. od lat różnica w cenie składki dla kobiet i mężczyzn sięgała nawet 50 proc. Postanowienie ETS zacznie obowiązywać wszystkie państwa Unii 21 grudnia 2012 r.
  Michał Wroński

  Taka równość to nierówność


  Rozmowa z Moniką Sobańską, wiceprezes sosnowieckiego stowarzyszenia Aktywne Kobiety

  Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że w imię równości płci zniknąć mają różne stawki OC dla mężczyzn i kobiet. Płeć piękna zapłaci zatem więcej. Cieszy się pani?
  Wcale nie. To wypaczenie idei równości. Równouprawnienie nie polega przecież na tym, by "z automatu" dać tyle samo kobietom i mężczyznom. Jej istotą jest, by w równym stopniu zaspokajać potrzeby obu płci.

  To teoretyczny wywód. Dlaczego jednak mężczyzna ma płacić więcej za OC?
  Nie traktujmy tej różnicy w kategoriach kary dla mężczyzn. To raczej kobiety były nagradzane za bezpieczniejszą jazdę. Nie była to zatem dyskryminacja, lecz odzwierciedlenie rzeczywistości.

  Czy to nie jest tak, że walczące z dyskryminacją kobiety padły ofiarą własnych argumentów?
  Nie zgadzam się z taką opinią. Faktem jest jednak, że część mężczyzn postrzega kwestię równości jako grę "zero- jedynkową". Uważają, że skoro kobietom będzie lepiej, to im od razu będzie gorzej. MIW

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama