W kościele w Wilkowyjach budują się organy [ZDJĘCIA]

  W kościele w Wilkowyjach budują się organy [ZDJĘCIA]

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Montaż organów w kościele MB Królowej Aniołów w Wilkowyjach
  1/13
  przejdź do galerii

  Montaż organów w kościele MB Królowej Aniołów w Wilkowyjach ©Jolanta Pierończyk

  W kościele MB Królowej Aniołów w Wilkowyjach trwa montaż organów sprowadzonych z Niemiec, z kościoła w Duisburgu, gdzie postanowiono wymienić instrument na nowy.
  - Niemcy mają prawo do dotacji na wymianę organów co 20-30 lat i przy takiej wymianie stary instrument można kupić po bardzo atrakcyjnej cenie – mów Lech Skoczylas, specjalista m.in. od renowacji i montażu starych organów. – Instrument został więc okazyjnie zakupiony, a na dodatek idealnie wpasował się zarówno w architekturę kościoła, jak i miejsce na chórze. Szafa organowa zmieściła się tu co do centymetra.


  Nowy nabytek jest dziełem dobrej niemieckiej firmy Walker. Są to organy mechaniczne. – Traktura jest mechaniczna, klapowo-zasuwowa. Dla niewtajemniczonych wystarczy jak powiem, że przy remoncie takich organów po 10-15 latach wystarczy trochę drutu, skóry i filcu, a remont organów pneumatycznych czy mechaniczno-elektrycznych jest nieporównywalnie wyższy – tłumaczy specjalista. Poza tym instrumenty pneumatyczne i elektryczne są podatne na zmianę wilgotności, ulegają deregulacjom, natomiast o żywotności organów mechanicznych najlepiej świadczy fakt, że w Olkuszu mają w 90 proc. instrument pochodzący z ok. 1620 r.

  Organy w Wilkowyjach mają dziewięć głosów i można powiedzieć, że są instrumentem lekko barokizującym, aczkolwiek – jak podkreśla Lech Skoczylas – przy małych instrumentach trudno jednoznacznie określić, czy idą w kierunku baroku czy romantyzmu. Zestaw głosów jest taki, żeby instrument służył zarówno do liturgii, jak i koncertom.
  Pierwszy zagra oczywiście znakomity tyski organista, Henryk Jan Botor, niejako – jak mówi ks. proboszcz Michał Macherzyński - ojciec chrzestny tych organów.

  Po raz pierwszy na mszy można będzie je usłyszeć 1 marca.

  Organy w Wilkowyjach. Kto montuje?


  Lech Skoczylas z Krakowa pracuje na etacie stroiciela w Filharmonii Krakowskiej, ma wykłady na uniwersytecie papieskim z historii budowy organów oraz zajęcia w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. kard. Macharskiego, zajmuje się renowacją i montażem zabytkowych instrumentów, budową nowych. Na swoim koncie ma budowę największych organów mechanicznych w Krakowie wybudowanych dla potrzeb uniwersytetu papieskiego w kościele na Dąbiu (cztery manuały, 57 głosów).
  W wolnych chwilach komponuje, pisze wiersze, ma trochę nagrań płytowych.

  Organy naprawiał w katedrze katolickiej w Taszkiencie i kościele polskim przy Saint-Honore w Paryżu, a także w Austrii. Pracuje z Piostrem Antosem.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grac to wy umicie Pon Boczkowi...Dobrze..!!!

   Filok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ale wiara mocie pod psym..to znaczy ,,Psio..!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama