Gdy jedziesz w Bieszczady, nie zapomnij o cerkwiach

  Gdy jedziesz w Bieszczady, nie zapomnij o cerkwiach

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Świątynię w Komańczy odbudowano po pożarze z 2006 roku

  Świątynię w Komańczy odbudowano po pożarze z 2006 roku ©Tomasz Szymczyk

  Do 1947 roku Bieszczady były zamieszkane przez Bojków. Pamiątkami po nich są dzisiaj cerkwie i cerkwiska.
  Świątynię w Komańczy odbudowano po pożarze z 2006 roku

  Świątynię w Komańczy odbudowano po pożarze z 2006 roku ©Tomasz Szymczyk

  Jeśli jeszcze tej zimy wybieracie się w Bieszczady na narty albo już teraz planujecie letnią wędrówkę po połoninach, pomyślcie o tym, aby odwiedzić również chociaż kilka z bieszczadzkich cerkwi. To pamiątki po żyjących tutaj do końca lat czterdziestych Bojkach, w większości katolikach obrzędu greckiego, wysiedlonych potem albo w ramach akcji Wisła na Ziemie Odzyskane, albo do ZSRR. Bojków uznano wówczas za Ukraińców, chociaż to odmienna grupa etniczna #tak jak Łemkowie czy Hucuło-wie.
  Więcej cerkwi, co ciekawe, zachowało się w rejonie Lutowisk czy Ustrzyk Dolnych, które do 1951 roku były częścią ZSRR. Mniej jest ich w okolicach Wetliny, gdzie sporo z nich zostało zniszczonych w czasie lub w wyniku akcji Wisła.

  Miejsca, w których znajdowały się kiedyś cerkwie, noszą dzisiaj nazwę cerkwisk. Najczęściej można tam zaobserwować fragmenty dawnych fundamentów czy nagrobki będące pozostałością po dawnym cmentarzu. Tak jest m.in. w Jabłonkach czy Wołosatem. W Wetlinie w miejscu jednej z największych bieszczadzkich cerkwi zbudowano później kościół.

  Zachowane do dzisiaj cerkwie są dziś przeważnie kościołami katolickimi. Do parafii w Lutowiskach należy jedna z najpiękniejszych z nich - pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Smolniku. Kiedyś znajdowała się w centrum dużej wsi, dzisiaj góruje samotnie nad szosą z Ustrzyk Górnych do Lutowisk. Gdy w 1951 r. mieszkańców Smolnika wysiedlono do ZSRR, rozebrano wszystkie domy, została tylko wybudowana w 1791 roku cerkiew. Można ją zwiedzać. Zachowały się tu dawne polichromie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama