Ważne
  Katowice: Architektoniczny bubel i hit: już dwie nominacje

  Katowice: Architektoniczny bubel i hit: już dwie nominacje

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Promenada nad jeziorem Paprocany w Tychach nominowana jest do Superjednostki. Uzasadnienie: to świetnie skomponowany teren z plażą, siłownią, terenami
  1/2
  przejdź do galerii

  Promenada nad jeziorem Paprocany w Tychach nominowana jest do Superjednostki.
  Uzasadnienie: to świetnie skomponowany teren z plażą, siłownią, terenami dla rowerzystów
  ©Jolanta Pierończyk

  Zaczynają się doroczne plebiscyty na architektoniczny bubel i Superjednostkę, czyli najgorsze i najlepsze realizacje w przestrzeni publicznej.
  Tegoroczna edycja obu plebiscytów jest jubileuszowa: Betonowa Kostka zostanie przyznana po raz 10., zaś Superjednostka 5. rok z rzędu. Pierwsze dwie nominacje do obu nagród już są.

  Do Superjednostki, czyli nagrody za najlepszą realizację architektoniczną ubiegłego roku, nominowano teren rekreacyjny nad jeziorem Paprocany w Tychach. - To jedna z najciekaw-szych inwestycji w przestrzenie rekreacyjne i w tereny zielone w kraju w ostatnich latach - cytuje uzasadnienie Martyna Fołta ze Stowarzyszenia Moje Miasto, które organizuje plebiscyty.
  Nad jeziorem powstała nowa promenada, plaża, siłownia i drogi rowerowe. - Eleganckie i pomysłowe elementy małej architektury, chodniki i zieleń zostały przez architektów z mikołowskiej pracowni RS+Robert Sitek świetnie skomponowane, tworząc nowoczesny park, w którym chciałoby się spędzać jak najwięcej czasu - dodaje.

  Zdecydowanie więcej kontrowersji budzić może pierwsza nominacja do Betonowej Kostki, antynagrody za najgorsze realizacje architektoniczne. To strefa kultury w Katowicach, czyli rewitalizowany za około miliard złotych teren po kopalni Katowice, gdzie jest nowe Muzeum Śląskie, NOSPR, centrum kongresowe. - Mimo że poszczególne gmachy są interesujące, to cała przestrzeń zaprojektowana jest w sposób zaprzeczający współczesnej urbanistyce. Zamiast fragmentu miasta o wielu różnorodnych i uzupełniających się funkcjach, otrzymaliśmy przestrzeń monofunkcyjną, która będzie żyła tylko w trakcie wydarzeń organizowanych przez znajdujące się w niej instytucje - uzasadnia Fołta.

  Wątpliwości budzi też to, że strefę zaprojektowano pod ruch kołowy. - Wielkie parkingi między budynkami, szerokie drogi dookoła, brak systemu ścieżek rowerowych, przestrzenie dla pieszych wciśnięte między wszechobecne samochody - wylicza Fołta.

  Stowarzyszenie czeka na kolejne nominacje. Można je nadsyłać na adres smm.kontakt@gmail.com. Zostaną skompletowane do 16 marca. 28 marca zostaną poddane pod osąd jury, do którego już tradycyjnie SMM zaprosiło ludzi niezwiązanych zawodowo z architekturą. W tym roku w jego skład wejdą: dr Krzysztof Bierwiaczonek, Maciej Skobel, Hubert Bronicki i Ewa Kubiak, Karol Piekarski i Kuba Nagórski. Rok temu Superjednostkę otrzymała Galeria Elektrownia w Czeladzi, Betonową Kostkę - pierwsza z czterech wież zbudowana na osiedlu Tysiąclecia przez firmę Activ Investment.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama