Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy sprzątanie ma swoje granice i limity? [EKSPERT ODPOWIADA]

Redakcja
Michał Podsiedlik,starszy specjalista  OIP w Katowicach
Michał Podsiedlik,starszy specjalista OIP w Katowicach ARC
Czy przepisy prawa pracy zawierają jakichkolwiek uregulowania dotyczące norm, które określają obszar do utrzymania czystości w poszczególnych pomieszczeniach? - pyta Czytelniczka Dziennika Zachodniego. Ekspert odpowiada

Chciałabym wiedzieć, jakie są normy określające ilość metrów kwadratowych powierzchni do utrzymania czystości w przeliczeniu na jedną osobę sprzątającą? Interesują mnie zwłaszcza pomieszczenia pracy, a także łazienki, szatnie, korytarze oraz klatki schodowe. Mój pracodawca stale zwiększa zakres obowiązków przypadających na jednego pracownika. W konsekwencji nie zawsze mamy możliwość wywiązania się ze wszystkich zadań w ciągu 8 godzin pracy.
Czytelniczka z Piekar Śląskich

Ekspert podpowiada

Michał Podsiedlik,
starszy specjalista OIP w Katowicach

CZYTAJ KONIECZNIE:
PŁACA MINIMALNA Z DODATKAMI W 2015 ROKU

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie zawierają jakichkolwiek uregulowań dotyczących norm określających obszar (powierzchnię) do utrzymania czystości w poszczególnych pomieszczeniach, ani przeliczenia tego na liczbę pracowników bądź godzin do przepracowania. W związku z powyższym do swobodnego uznania pracodawcy należy wyznaczenie zakresu prac do wykonania przez poszczególne osoby zatrudnione w jego firmie.

Pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy - jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Jeżeli więc w ocenie pracownika zakres zadań zleconych przez pracodawcę przekracza jego możliwości starannego wykonania w trakcie dnia roboczego, to wówczas jedynym rozwiązaniem jest zasygnalizowanie tego problemu pracodawcy bądź innym właściwym osobom (np. bezpośredniemu przełożonemu).

Do pracodawcy będzie wtedy należała decyzja, czy rozmiar obowiązków nałożonych na pracownika zostanie zmniejszony, czy też nie. Jeżeli pracownik nie będzie mógł zrealizować powierzonych mu zadań w obowiązującym go czasie pracy, to ich wykonywanie w dodatkowym czasie będzie równoznaczne z pracą w godzinach nadliczbowych.

Polecenie takie - co do zasady - jest zgodne z prawem i należy je wykonać (wyjątki to np. kobiety w ciąży, pracownicy młodociani, jedno z rodziców opiekujących się dzieckiem do 4. roku życia bez jego zgody, osoba niepełnosprawna bez zgody lekarza). Pracownik może jednak wówczas domagać się odpowiedniej rekompensaty z tego tytułu (udzielenia czasu wolnego bądź wypłacenia wynagrodzenia powiększonego o dodatek w stosownej wysokości za pracę w godzinach nadliczbowych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!