Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskinia Głęboka - jedyna na Jurze otwarta dla turystów [ZDJĘCIA. MAPY]

Redakcja
Góra Zborów, która króluje nad Podlesicami,  jest jedną z wyjątkowych wizytówek Jury Północnej. To właśnie tutaj znajduje się Jaskinia Głęboka -  jedyna dzisiaj, bez zastrzeżeń, dostępna dla turystów
Góra Zborów, która króluje nad Podlesicami, jest jedną z wyjątkowych wizytówek Jury Północnej. To właśnie tutaj znajduje się Jaskinia Głęboka - jedyna dzisiaj, bez zastrzeżeń, dostępna dla turystów WFOŚ Katowice
Ze wszystkich jurajskich jaskiń otwarta dla turystów jest tylko Jaskinia Głęboka. Czy w ogóle nie można wejść do innych? Jest sposób, ale prawny

Grotołażenie (oficjalnie zwane taternictwem jaskiniowym) ma coraz więcej zagorzałych fanów. Tajemniczy świat jaskiń, smak przygody i niesamowite spotkania z podziemną przyrodą pociągają głodnych wrażeń oraz szczypty adrenaliny turystów. To nie dziwi, bo odkrywanie nieznanego zawsze jest fascynujące. Co jednak może dziwić, to brak przygotowania do takich wypraw i refleksji, że wejście do jaskini może być niebezpieczne. Bo jaskinia to nie "dziura w ziemi", tylko skomplikowany system skalnych korytarzy, z których grotołaz amator może się nigdy nie wydostać.

W wysokie góry chodzą zawodowcy. Tymczasem bywa, że do jaskiń pcha się każdy, komu zamarzy się przygoda. Dlaczego, skoro taką samą pokorę powinien budzić okryty chmurami szczyt, jak tonący w ciemności tunel? W górę czy w dół - jaka to różnica? Tylko taka, że taternik musi najpierw wejść, a potem zejść, a grotołaz odwrotnie. To tak samo niebezpieczne, więc liczy się wiedza.

Co mówi jaskiniowe prawo?
Dotyczy ono przede wszystkim tych jaskiń, które znajdują się na terenie rezerwatów przyrody. Są one znakowane i zabezpieczane przed nieuprawnionym wejściem. I to należy respektować. W przypadku jurajskich jaskiń, wyłącznie Jaskinia Głęboka w rezerwacie Góra Zborów została udostępniona do ruchu turystycznego. Do wszystkich pozostałych jaskiń, które znajdują się w rezerwatach zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego, obowiązuje zakaz wstępu. Czy bezwzględny? Niekoniecznie, ale żeby wejść do którejś z jurajskich jaskiń (prócz Głębokiej i zabezpieczanej obecnie Szachownicy), trzeba mieć pozwolenie RDOŚ.

Turystyka kwalifikowana
Warto bowiem pamiętać, że taternictwo jaskiniowe to forma turystyki kwalifikowanej, sportu ekstremalnego wymagającego znajomości technik alpinistycznych i specyfiki środowiska jaskiniowego, niosącego wysokie niebezpieczeństwo wypadku i uprawianego na własne ryzyko. Zgodnie z zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, wejście do jaskiń możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu indywidualnego zezwolenia, o które należy wnioskować właśnie do RDOŚ. Osoby planujące takie wejście, powinny znać przepisy dotyczące ochrony przyrody, mieć wiedzę na temat prawidłowego zachowania w jaskiniach i stosować się do zasad bezpiecznego uprawiania taternictwa jaskiniowego. Dopiero takie zezwolenie otwiera jaskinię i jest jedynym prawnym "kluczem".

Jaskinia czynna jest od 15 kwietnia do 31 października codziennie w godzinach: 9.00 do 16.00

  • Wejścia do jaskini o pełnych godzinach (turyści indywidualni od 10.00)
  • Minimalna ilość zwiedzających – 5 osób
  • Liczebność grupy – do 30 osób/ Sala za Esso do 15 osób
  • Temperatura wewnątrz ok. +6,0 oC
  • Wilgotność ok. 95 - 98 %.
  • Trasa jest oświetlona elektrycznie.
  • Zwiedzanie bez trudności.
  • Dla osób niepełnosprawnych niedostępna.
  • Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.

W rezerwacie tylko szlakiem
Obostrzenia przepisów w rezerwatach dotyczą nie tylko jaskiń. W województwie śląskim mamy 64 rezerwaty przyrody, a dla turystów dostępnych jest 17. W niektórych można poruszać się tylko pieszo, w innych też po ścieżkach rowerowych. Jednak wszędzie obowiązuje zwiedzanie wyłącznie po wyznaczonych szlakach - ścieżkach dydaktycznych i przyrodniczych.

*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!