Jak zażywać lekarstwa, czym je popijać? [PORADNIK]

  Jak zażywać lekarstwa, czym je popijać? [PORADNIK]

  Maria Zawała, Anna Sojka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak zażywać lekarstwa, czym je popijać? [PORADNIK]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Gola

  Gość spotkania - Prof. Bogusław Okopień - ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach, konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej.
  Lek, jak nazwa sugeruje, powinien leczyć. Dlaczego czasami leki pacjentom szkodzą?
  Jeśli substancja leczy, to znaczy, że na szczęście działa. W starych podręcznikach interny można znaleźć np. taki zapis, że jak pacjenta po nitracie boli głowa, to znaczy, że naczynia oponowe są rozluźnione, co oznacza, że lek działa też na serce. Dawniej zakładano nawet, że działanie niepożądane idzie z zamiarem terapeutycznym w parze.

  Gdy czytamy ulotki, czasem mamy ochotę nie brać leku . Lista działań niepożądanych jest przeważnie tak ogromna, z groźbą śmiertelnego zejścia włącznie, że strach zażywać.
  Myślę, że producent leku przede wszystkim się asekuruje w ten sposób, aby być potem zwolnionym od pewnej części odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody.
  Lepiej napisać, na wszelki wypadek, że po danym leku może zaboleć głowa, żołądek, może być dyspepsja, biegunka czy zaparcie, niż tego nie napisać, zwłaszcza że, bez wahania powiem, takie działania może wywierać praktycznie każdy lek. To się może zdarzyć.

  Czasem na ulotce czytamy, że zażycie leku może się skończyć zgonem. Co wtedy robić?
  Powiem tak, umrzeć może każdy i w każdej chwili i może to nie mieć nic wspólnego z zażywanymi lekami. W wypadku działań niepożądanych tego typu sytuacje są niezwykle rzadkie i naturalnie dotyczą ułamka procentu. Jestem jednak zwolennikiem rzetelnej i obszernej informacji. Jej podanie nie oznacza, że to się musi zdarzyć, tylko że takie zdarzenie potencjalnie może wystąpić.

  Leki przechodzą staranne badania kliniczne. Jeśli w działaniach niepożądanych napisano, że może wystąpić atak epilepsji, to znaczy, że do tego kiedyś doszło?
  Absolutnie nie. To potencjalne ryzyko, z którego chory musi sobie zdawać sprawę. To także informacja dla lekarza, żeby takiego leku nie ordynować na wszelki wypadek, np. kierowcy zawodowemu, suwnicowemu czy operatorowi dźwigu, bo to może sprowadzić niebezpieczeństwo podczas wykonywania przez niego obowiązków zawodowych.

  Miałam taki preparat przeciw wypadaniu włosów, którego jednym z działań niepożądanych miało być... wypadanie włosów. To normalne?
  A to akurat jak najbardziej. Wywierając silny efekt farmakologiczny na cebulkę włosową, poprawiamy tak znacznie jej ukrwienie, że u części osób wrażliwych może to doprowadzić do dodatkowego rozchwiania, tak samo niektóre leki poprawiające przepływ krwi mogą doprowadzić do poluzowania blaszek miażdżycowych i utrudnienia tego przepływu.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama