Depresja - choroba stara jak świat [DEPRESJA OBJAWY,...

  Depresja - choroba stara jak świat [DEPRESJA OBJAWY, LECZENIE - PORADNIK]

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Depresja - choroba stara jak świat [DEPRESJA OBJAWY, LECZENIE - PORADNIK]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123rf

  Depresja objawy, leczenie: Budzisz się rano i nie chce ci się wstać z łóżka? Wiesz, że za chwilę twoje dziecko wróci głodne na obiad, ale nie masz siły go ugotować? Cała rodzina skacze z radości, że udało ci się dopiąć kolejny ważny kontrakt, a ty… masz poczucie kompletnego wypalenia? Jeśli podobna sytuacja zdarza ci się raz na jakiś czas, to nie ma powodu do obaw. Gorzej, jeśli tego typu objawy trapią cię tygodniami. To może być początek depresji. Czyli całkiem poważnych problemów!
  Depresja objawy, leczenie: - Niestety, liczba przypadków depresji sukcesywnie narasta. Sprzyjają temu czasy, w których żyjemy: tempo życia, zaniechanie ruchu, brak wolnego czasu dla siebie, brutalizacja życia społecznego w relacjach państwo - obywatel, a także w zakładach pracy. To wszystko rodzi stres, poczucie niepewności, prowadzi do przewlekłego stanu smutku, przygnębienia. A stąd tylko krok do depresji - komentuje dr hab. n. med. Robert Pudlo, śląski konsultant ds. psychiatrii.

  W powszechnym rozumieniu depresja to choroba duszy, ale tak naprawdę jest to choroba wywołująca zmiany w naszej głowie. Najprościej rzecz ujmując, substancje chemiczne odpowiedzialne za nastrój determinują pracę mózgu i kiedy jednych jest za mało, na przykład serotoniny, a innych za dużo, na przykład kortyzolu, to mózg zaczyna płatać figle.


  Danusia, na kierowniczym stanowisku w dużej firmie farmaceutycznej: - Próbowałam wziąć się w garść na różne babskie sposoby. Sterta drogich ciuchów, romans z kolegą zza biurka w ramach służbowej delegacji... Nic nie skutkowało.
  Regina, całe życie przepracowała w szpitalu jako pielęgniarka: - Po odejściu na wcześniejszą emeryturę dni ciągnęły się w nieskończoność. Dzieci wyjechały za granicę, bo tam można się łatwiej dorobić. A ja stawałam w oknie i gapiłam się godzinami. Właściwie nie wiem, kiedy przyszła pierwsza myśl o samobójstwie…

  Ilona, doktorat z politologii: - Pracowałam wśród studentów, więc czułam się wiecznie młoda. Moje problemy zaczęły się około pięćdziesiątki. Bóle głowy, problemy ze snem i rosnące poczucie, że już nic dobrego w życiu zdarzyć się nie może…

  Depresja - choroba stara jak świat
  Depresja to nie wymysł naszych czasów, bo diagnozuje się ją od stuleci, ale nigdy nie zbierała tak pokaźnego żniwa jak obecnie. Stres i lawina codziennych obowiązków, pogoń za sukcesem, wybujałe ambicje, brak czasu na kontakty z najbliższymi, zaniechanie uprawiania jakichkolwiek sportów - to wszystko sprzyja odkładaniu się złych emocji.

  - Większość z nas pogubiła się w dość naiwnych motywacjach zafundowanych nam przez tak zwaną cywilizację Zachodu. Sukces to kariera, a kariera to wyścig i jedynie dobra materialne. Za chwilę nie pamiętamy, że to tylko schematy i dla nich jesteśmy gotowi oddać życie i zdrowie. Z reguły najpierw oddajemy zdrowie i stąd bierze się depresja - mówi Mirosław Słowikowski, trener biznesu, coach, terapeuta, współautor portalu poświęconego rozwojowi osobistemu i zapobieganiu depresji (www.depresjastop.pl). - Inna sprawa, że słowo depresja stało się jakiś czas temu bardzo modne. Do worka pod tym hasłem wrzuca się i apatię, i wypalenie, a nawet zwykły smutek. Wystarczy kilka dni złego samopoczucia, by pacjent sam postawił sobie diagnozę. A nawet wystawił receptę. I, o zgrozo, faszerował organizm farmaceutykami - dodaje.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   psychologgia-plus

   lublana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja sobie ze swoją depresją nie potrafiłam poradzić sama, więc postawiłam na pomoc terapeuty - Krzysztofa Wierzbickiego z psychologgia-plus. Trafny wybór.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w polcce to podstawa wegetacji

   fto niy mo depresji tyn niy polok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   a jak ftoś wesoły to go sie niynawidzi z polacki zoowiść niynawiść i miełośći polakowski.777

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama