Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja - choroba stara jak świat [DEPRESJA OBJAWY, LECZENIE - PORADNIK]

Agata Markowicz
123rf
Depresja objawy, leczenie: Budzisz się rano i nie chce ci się wstać z łóżka? Wiesz, że za chwilę twoje dziecko wróci głodne na obiad, ale nie masz siły go ugotować? Cała rodzina skacze z radości, że udało ci się dopiąć kolejny ważny kontrakt, a ty… masz poczucie kompletnego wypalenia? Jeśli podobna sytuacja zdarza ci się raz na jakiś czas, to nie ma powodu do obaw. Gorzej, jeśli tego typu objawy trapią cię tygodniami. To może być początek depresji. Czyli całkiem poważnych problemów!

Depresja objawy, leczenie: - Niestety, liczba przypadków depresji sukcesywnie narasta. Sprzyjają temu czasy, w których żyjemy: tempo życia, zaniechanie ruchu, brak wolnego czasu dla siebie, brutalizacja życia społecznego w relacjach państwo - obywatel, a także w zakładach pracy. To wszystko rodzi stres, poczucie niepewności, prowadzi do przewlekłego stanu smutku, przygnębienia. A stąd tylko krok do depresji - komentuje dr hab. n. med. Robert Pudlo, śląski konsultant ds. psychiatrii.

W powszechnym rozumieniu depresja to choroba duszy, ale tak naprawdę jest to choroba wywołująca zmiany w naszej głowie. Najprościej rzecz ujmując, substancje chemiczne odpowiedzialne za nastrój determinują pracę mózgu i kiedy jednych jest za mało, na przykład serotoniny, a innych za dużo, na przykład kortyzolu, to mózg zaczyna płatać figle.

Danusia, na kierowniczym stanowisku w dużej firmie farmaceutycznej: - Próbowałam wziąć się w garść na różne babskie sposoby. Sterta drogich ciuchów, romans z kolegą zza biurka w ramach służbowej delegacji... Nic nie skutkowało.
Regina, całe życie przepracowała w szpitalu jako pielęgniarka: - Po odejściu na wcześniejszą emeryturę dni ciągnęły się w nieskończoność. Dzieci wyjechały za granicę, bo tam można się łatwiej dorobić. A ja stawałam w oknie i gapiłam się godzinami. Właściwie nie wiem, kiedy przyszła pierwsza myśl o samobójstwie…

Ilona, doktorat z politologii: - Pracowałam wśród studentów, więc czułam się wiecznie młoda. Moje problemy zaczęły się około pięćdziesiątki. Bóle głowy, problemy ze snem i rosnące poczucie, że już nic dobrego w życiu zdarzyć się nie może…

Depresja - choroba stara jak świat
Depresja to nie wymysł naszych czasów, bo diagnozuje się ją od stuleci, ale nigdy nie zbierała tak pokaźnego żniwa jak obecnie. Stres i lawina codziennych obowiązków, pogoń za sukcesem, wybujałe ambicje, brak czasu na kontakty z najbliższymi, zaniechanie uprawiania jakichkolwiek sportów - to wszystko sprzyja odkładaniu się złych emocji.

- Większość z nas pogubiła się w dość naiwnych motywacjach zafundowanych nam przez tak zwaną cywilizację Zachodu. Sukces to kariera, a kariera to wyścig i jedynie dobra materialne. Za chwilę nie pamiętamy, że to tylko schematy i dla nich jesteśmy gotowi oddać życie i zdrowie. Z reguły najpierw oddajemy zdrowie i stąd bierze się depresja - mówi Mirosław Słowikowski, trener biznesu, coach, terapeuta, współautor portalu poświęconego rozwojowi osobistemu i zapobieganiu depresji (www.depresjastop.pl). - Inna sprawa, że słowo depresja stało się jakiś czas temu bardzo modne. Do worka pod tym hasłem wrzuca się i apatię, i wypalenie, a nawet zwykły smutek. Wystarczy kilka dni złego samopoczucia, by pacjent sam postawił sobie diagnozę. A nawet wystawił receptę. I, o zgrozo, faszerował organizm farmaceutykami - dodaje.
Statystyki dowodzą, że depresja to program dotykający dwa, trzy razy częściej kobiet aniżeli mężczyzn.
- Składają się na to co najmniej dwa czynniki. Pierwszy to uwarunkowania społeczne - w większości rodzin, na barkach kobiet spoczywa nie tylko praca zawodowa, ale także odpowiedzialność za utrzymanie domu, zakupy, wychowanie dzieci. Drugi, prawdopodobnie ważniejszy - to uwarunkowania biologiczne, związane z funkcjonowaniem organizmu kobiety, głównie działaniem hormonów - mówi dr hab. Robert Pudlo.

Depresja - Pigułka to za mało
W telewizyjnej reklamie depresję leczy się prosto jak ból gardła. Wystarczy wziąć pigułkę i po sprawie.

Słowikowski: - W ten sposób sugeruje się nam, że istnieje pigułka na szczęście. Pigułka może pomóc zlikwidować stan obniżonego nastroju, ale nie dociera do przyczyn jego powstania. Te przyczyny u każdego bywają różne i dlatego, aby skutecznie zwalczyć depresję, należy dowiedzieć się więcej o naszej psychice. Tylko wtedy możemy wybrać metodę działania i pracy nad sobą. Jeśli w porozumieniu z lekarzem - podanie leku nie zaszkodzi, ale na tym kończyć nie wolno, tylko biorąc leki szukać, czytać, dowiadywać się, sprawdzać. Poszerzać wiedzę o swojej psychice, korzystając z wielu źródeł.

Pudlo: - Depresja to nie to samo, co przygnębienie czy chandra. Osoba chora na depresję nie poradzi sobie ani sama, ani z pomocą bliskich. Dlatego błędem jest opóźnianie leczenia tej choroby albo przerywanie go. Samodzielne próby leczenia depresji kończą się mniej więcej tym samym, co leczenie na własną rękę zapalenia wyrostka robaczkowego.

Depresja - Dlaczego padło na mnie?
To pytanie zadaje sobie niemal każdy chory. Dlaczego moje dziecko - pytają rodzice dzieci chorych na depresję. Czy depresja może przytrafić się także mnie? - zastanawia się być może któryś z czytelników tego artykułu.

Regina: Nigdy nie przypuszczałam, że jestem chora. Byłam tylko coraz bardziej samotna... Ilona: Na wizytę u psychiatry namówiła mnie moja córka; samej nigdy nie przyszłoby mi to do głowy. Danusia: Dostałam ataku w pracy. Ja, która do tej pory panowałam nad swoimi emocjami, podniosłam rekę na swoją podwładną...
Depresja trafia na osoby biologicznie podatne, a wywołuje ją kilka czynników, w tym jeden wyzwalający - tłumaczą lekarze. Ten ostatni na ogół udaje się zidentyfikować, ale nie zawsze. Co ciekawe, pośród czynników wywołujących depresję znajdują się także radosne przeżycia, na przykład ślub czy święta Bożego Narodzenia.

Głównym objawem depresji jest bardzo głęboki smutek, niekiedy nawet odbierający chęć do życia, który chory odczuwa przez co najmniej dwa tygodnie. Pogrążonej w depresji osobie trudność sprawia nawet wykonywanie prostych codziennych czynności: rano taka osoba budzi się zmęczona i nie jest wyspana; nie ma siły, żeby cokolwiek zrobić. Nie ma siły zjeść, wstać z łóżka, umyć się, posprzątać, iść do sklepu. Odczuwa niechęć do zajmowania się czymkolwiek. Męczące dla chorego są noce - zasypia zwykle bez problemu, ale regularnie budzi się w środku nocy i do rana ma kłopoty z zaśnięciem. Do tego dochodzą często urojenia depresyjne, np. lęki (wywołują je dzwonek do drzwi, telefon), myśli samobójcze.

Nie zawsze jednak choroba objawia się książkowo: obniżonym nastrojem, przygnębieniem, kłopotami z koncentracją. Bywa, że dopada nas podstępnie i trudno ją zdiagnozować. Czasami są to dolegliwości fizyczne bez podłoża organicznego, charakterystyczne dla wielu innych schorzeń, na przykład nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, bóle brzucha albo głowy, zaburzenia rytmu serca. Pacjent szuka pomocy u internisty, kardiologa, nawet onkologa, robi dziesiątki badań, które nie wykazują niczego niepokojącego i dopiero na końcu tego łańcuszka trafia do psychiatry.

Depresja - Choroba jak huragan
Długotrwała depresja potrafi spustoszyć dorobek całego życia. Jej skutkiem są obniżony poziom życia rodzinnego i zawodowego, problemy w związkach, kłopoty z seksem. Nie leczona może prowadzić do prób samobójczych.

Jak zatem odrożnić depresję od zwykłej chandry? I jakich objawów nie lekceważyć?

- Takich rozróżnień powinien dokonywać lekarz, ale obawiam się, że mało kto z czytelników pobiegnie od razu do lekarza, gdyż mamy z tym różne doświadczenia - mówi Słowikowski, który zanim zajął się problemem depresji, sam jej doświadczył, krocząc po szczeblach kariery w światowych gigantach General Motors i Sony. - Są jednak sytuacje, w których do lekarza trzeba bezwzględnie się udać - dodaje Słowikowski. - Zawsze, gdy czujemy, że absolutnie nie radzimy sobie z bardzo złym nastrojem przez dłuższy czas, odcinamy się od świata, trudności sprawiają nam podstawowe czynności życiowe, zaczynamy myśleć, że warto by skończyć z tym cierpieniem...


10 charakterystycznych objawów depresji
1 Smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości (to, co do tej pory sprawiało radość, nie cieszy)
2 Zmniejszenie zainteresowań, brak chęci rozwijania swoich pasji
3 Zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
4 Problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
5 Zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała)
6 Uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
7 Lęk, uczucie wewnętrznego napięcia (niepokój w środku)
8 Trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej
9 Poczucie beznadziejności, niska samoocena
10 Dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle)

(źródło: www.depresja.org)


Przed depresją można się bronić. Oto recepta:

Depresja - Bądź dla siebie dobry

Często odkrywamy, że od lat jesteśmy niezadowoleni z tego, co robimy i sposobu, w jaki żyjemy. Zamiast jednak zmieniać życie na lepsze, wybieramy złudne poczucie bezpieczeństwa, postawę ofiary i nieświadomie - depresję - tłumaczy terapeuta Mirosław Słowikowski. - Czasami jesteśmy tak okrutni dla siebie, że gdyby równie okrutna wobec nas była obca osoba, to ucieklibyśmy od niej od razu. Swoje małe okrucieństwa jednak tolerujemy. Uważamy, że kiedy sobie trochę odpuścimy, to nic nie osiągniemy, a przecież od wieków działa zasada "im mniej musisz, tym więcej chcesz".
Depresja - Po pracy umysłowej, ćwicz

Profilaktyce służy także równoważenie ośrodków inteligencji:
działania, intelektu i emocji. To ważna zasada, powszechnie łamana przez ludzi, nie tylko tych skłonnych do depresji.

A zatem: Jeśli pracujesz głową (intelekt i emocje), zawsze działaj - ruszaj się, ćwicz, spaceruj, rysuj, pisz pamiętnik. Równoważysz w ten sposób wnętrze i zewnętrze.

I odwrotnie: Jeśli pracujesz fizycznie, odprężaj się, medytuj. Nigdy po pracy umysłowej nie wyciszaj się medytacją (tylko poćwicz, nawet w domu), bo tłumisz emocje, które są w środku - przestrzega Mirosław Słowikowski.

Depresja - Doświetlaj organizm

Badania dowiodły, że brak światła może powodować przygnębienie i zmniejszać chęć do działania. Dlatego - jeśli tylko istnieje taka możliwość, dobrze jest wyjść na spacer i spędzić nawet kilka chwil na słońcu. W ciągu dnia w pomieszczeniach natomiast warto zapewnić dopływ jak największej ilości naturalnego światła. Nocą zaś należy zaciemnić sypialnię i wyłączyć oświetlenie. W ten sposób regulujemy w pewnym stopniu nasz biologiczny cykl dobowy i wspomagamy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. A im bardziej jesteśmy wypoczęci, tym jesteśmy bardziej odporni na negatywne bodźce z zewnątrz.

Depresja - Dobrze się wysypiaj

Problemy ze snem to w wielu przypadkach główna przyczyna braku energii i złego samopoczucia. Zbyt szybkie wchodzenie w fazę REM lub jej deficyt wpływać może bardzo negatywnie na nasz stan emocjonalny oraz konsolidację pamięci. Mając na uwadze fakt, że faza REM jest jedną z ostatnich w całym cyklu snu, warto zadbać o spokojny, nieprzerywany niczym wypoczynek. Jednym z czynników zakłócających nasz sen jest przesuszone, zbyt ciepłe powietrze. Dlatego warto przewietrzyć sypialnię przed pójściem spać i zaraz po przebudzeniu.

Zapewni to nie tylko optymalną temperaturę (tzw. komfort termiczny, który oscyluje w ok. 20-21 st. C), ale także dopływ tlenu i odpowiednią wilgotność powietrza, która w sezonie grzewczym spada wyjątkowo szybko. Wrogiem dobrego, regenerującego snu może być też zły materac czy poduszka. Jeśli budzimy się rano zmęczeni, a nasze plecy są zesztywniałe, to może trzeba je wymienić?

Depresja - Jedz zdrowo

Działanie antydepresyjne mają produkty bogate w selen, należą do nich przede wszystkim ryby, owoce morza i orzechy. Warto postawić też na szpinak, który - z uwagi na dużą zawartość kwasu foliowego - łagodzi objawy zaburzeń psychicznych. Kwas foliowy sprzyja wytwarzaniu serotoniny w mózgu, co znacząco wpływa na poprawę procesów zapamiętywania, łagodzi nerwicę oraz poprawia nastrój. Jeśli słodycze, to najlepiej gorzka czekolada, która jest źródłem magnezu, żelaza, cynku i selenu. Stosujmy zioła: dziurawiec, kozłek lekarski, melisę. Jesienią i zimą jedzmy dużo ciepłych potraw, pijmy soki malinowe, napary z lipy.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Depresja - choroba stara jak świat [DEPRESJA OBJAWY, LECZENIE - PORADNIK] - Dziennik Zachodni