Śluby, związki partnerskie i dziedziczenie spadku [NASZE...

  Śluby, związki partnerskie i dziedziczenie spadku [NASZE SPRAWY]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Każdy, kto próbuje ułożyć sobie życie na nowo, powinien wiedzieć, jakie - dla niego i najbliższych, np. dzieci - rodzi skutki prawne kolejny ślub. Jak
  1/2
  przejdź do galerii

  Każdy, kto próbuje ułożyć sobie życie na nowo, powinien wiedzieć, jakie - dla niego i najbliższych, np. dzieci - rodzi skutki prawne kolejny ślub. Jak wpływa m.in. na wspólnotę majątkową oraz dziedziczenie ©123RF

  Kiedyś ludzie, którzy chcieli spędzić ze sobą życie, brali ślub i to właściwie kończyło ich dylematy prawne. Prawie wszystko było wspólne, a gdy się rozwodzili, dzielili wszystko na pół.
  Teraz mnożą się związki partnerskie w różnych konfiguracjach, które nie mogą się doczekać takich uregulowań, jakie mają ludzie po ślubie. Na dodatek nawet największa miłość nie przeszkadza nam myśleć racjonalnie i na chłodno kalkulować, co się w życiu opłaca, a jakie skutki prawne warto przewidzieć i wcześniej im zapobiec.

  W takiej sytuacji znalazła się nasza Czytelniczka, która zwróciła się do prawnika o poradę w następującej sprawie.

  "Mam mieszkanie własnościowe, w którym mieszkam z partnerem. On od 5 lat jest w nim zameldowany - pisze pani Wiesława. - Postanowiliśmy jednak wziąć ślub i tu jest problem. Co powinnam zrobić, żeby po mojej śmierci moje własnościowe mieszkanie było do podziału tylko pomiędzy trójkę moich dzieci? Oczywiście, mój przyszły mąż miałby prawo mieszkać w tym mieszkaniu aż do swojej śmierci. Jak to trzeba załatwić - pyta Czytelniczka.

  Poniżej publikujemy odpowiedź mecenasa Sławomira Zeremby, prawnika z Katowic.

  Prawnik wyjaśnia: Jak wcześniej wyrazić wolę

  Co do zasady, po śmierci jednego ze współmałżonków do dziedziczenia dochodzi małżonek żyjący oraz dzieci spadkodawcy. Przepis zawarty w art. 923 §1 Kodeksu cywilnego stanowi, że małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały wraz z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania - w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku - z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym.

  Jeżeli wolą pani jest, aby po śmierci należące do pani mieszkanie odziedziczyły dzieci z wyłączeniem męża, należy swą wolę odpowiednio wyrazić.

  Przede wszystkim może pani sporządzić testament i powołać do całości spadku dzieci z wyłączeniem męża. Jeżeli opisywane mieszkanie nie stanowi całości spadku, może pani precyzyjnie rozrządzić - na wypadek śmierci - każdym ze składników swojego majątku. Testament może pani sporządzić własnoręcznie, bądź udać się do notariusza.

  W celu zapewnienia mężowi dożywotniego zamieszkania w pani mieszkaniu, może pani ustanowić na rzecz męża służebność mieszkania i ujawnić tę służebność w księdze wieczystej prowadzonej przez sąd wieczystoksięgowy dla tego mieszkania.

  Kolejnym rozwiązaniem jest zawarcie przed notariuszem umowy dotyczącej spadku. Uregulowanie zawarte w art. 1048 k.c. stwarza spadkobiercy ustawowemu (np. mężowi) możliwość zrzeczenia się dziedziczenia po spadkodawcy właśnie na podstawie umowy zawartej w postaci aktu notarialnego.

  Jeżeli pani mąż wyrazi zgodę - nic nie stoi na przeszkodzie, aby mocą zawartej umowy zrzekł się dziedziczenia mieszkania.

  Pamiętać należy, że - dla zachowania ważności umowy - musi ona być sporządzona w formie aktu notarialnego. (JJ)

  Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama