Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej ma nową siedzibę [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Wydział Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu Politechniki Śląskiej zyskał nową siedzibę. Uroczyście otwarto po remoncie budynek przy ul. Roosevelta 40-40a. Wcześniej mieścił się tu MOPR i urząd pracy.

- Zaczęło się przed kilkoma laty na bazie Centrum Inżynierii Biomedycznej stworzonego przez prof. Jana Marciniaka. Wyszedł on z inicjatywą utworzenia już nie centrum, a pełnoprawnego wydziału. Postanowiliśmy pomysł ten zrealizować, ale brakowało nam jednego - budynku. Od razu pomyśleliśmy o tym miejscu, ale wówczas wydawało się to jeszcze nierealne. Przy wsparciu władz Zabrza okazało się jednak, że te plany mogą się ziścić - mówi prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, która wzbogaciła się w poniedziałek o nowy budynek.

Jest to siedziba Wydziału Inżynierii Biomedycznej, która mieści się w zabrzańskim kampusie uczelni, przy ul. Roosevelta 40-40a. Sam wydział, jedyny zresztą w kraju, działa od 2010 roku, ale do tej pory nie miał własnej siedziby. Korzystał z pomieszczeń i laboratoriów innych jednostek politechniki w Zabrzu i Gliwicach. Nowa siedziba mieści się od dziś w budynku, w którym kiedyś znajdował się urząd pracy i MOPR.

Te instytucje zostały w ubiegłych latach przeniesione bliżej centrum (ul. 3 Maja i pl. Krakowski) m.in. właśnie po to, aby umożliwić politechnice stworzenie siedziby wydziału.

Budynek przeszedł kompletny remont. Zmieniono elewację, dach, zaadaptowano wnętrza, a całość przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kosztowało to 7,5 mln zł. 6 mln zł pochodzi ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, reszta z budżetu uczelni.

Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu działają cztery katedry: Katedra Informatyki i Aparatury Medycznej, Katedra Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych, Katedra Biomechatroniki oraz Katedra Biosensorów i Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych. Nowe laboratoria otwarte w Zabrzu pomogą m.in. w prowadzeniu badań np. z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii w medycynie i rehabilitacji, tworzeniu nowoczesnych implantów, sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego, materiałów biomorficznych, ale również np. w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera