Ważne
  Mysłowice: Odwierty przy szkole - czy to oznacza nową...

  Mysłowice: Odwierty przy szkole - czy to oznacza nową kopalnię?

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa kopalnia zacznie działać w Mysłowicach najwcześniej w 2017 roku. Pierwszy wagonik z węglem wyjedzie w 2019
  1/2
  przejdź do galerii

  Nowa kopalnia zacznie działać w Mysłowicach najwcześniej w 2017 roku. Pierwszy wagonik z węglem wyjedzie w 2019 ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Mysłowice budzą zainteresowanie górniczych spółek. Dwie chcą wydobywać węgiel. Odwierty zaś dotyczą istniejących wyrobisk
  Sprawy górnicze w Mysłowicach nabierają tempa. Nie dość, że dwie firmy mają w planach eksploatację węgla pod miastem, to także Spółka Restrukturyzacji Kopalń będzie prowadzić tutaj badania. Dzisiaj o godz. 18 w I Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w sprawie planowanego odwiertu na terenie szkoły. - Badania polegają na wykonaniu otworu o niewielkiej średnicy na styku kopalń Niwka-Modrzejów i Mysłowice-Wesoła - wyjaśnia nam Kamila Szal, rzeczniczka magistratu w Mysłowicach. Otwór ma posłużyć do pomiaru poziomu wody, jej temperatury, kierunku i prędkości filtracji, a także umożliwi pobranie próbek do badań chemicznych. Taki monitoring ma zapewnić bezpieczeństwo załóg i mienia kopalni w Wesołej sąsiadujących ze starymi wyrobiskami.


  Jak przekonuje Ewa Świętkowska, dyrektorka I LO, mimo że odwiert będzie prowadzony na terenie szkoły, to nie zagraża bezpieczeństwu uczniów. - To jest przy ulicy, na terenie ogródka, który nie jest wykorzystywany przez szkołę. Uczniowie wchodzą do budynku z zupełnie innej strony - zaznacza dyrektorka. - Prace nie powinny kolidować z zajęciami szkolnymi - dodaje.

  Spotkanie ma jednak uspokoić mieszkańców pobliskich bloków, bo podczas wiercenia na pewno będzie więcej hałasu niż zwykle w tej okolicy. Badania mają się bowiem rozpocząć w połowie marca.

  Pod koniec kwietnia natomiast spółka Brzezinka, która planuje w Mysłowicach budowę nowej kopalni złoży w Urzędzie Miasta raport oddziaływania na środowisko. - W zasadzie raport jest gotowy. W grudniu zgłosiliśmy poprawki do raportu opracowywanego dla nas przez Główny Instytut Górnictwa, teraz jest uzupełniany. W połowie marca powinien być gotowy, jeszcze raz mu się przyjrzymy i myślę, że w kwietniu trafi do magistratu - mówi Aleksander Przybyła ze spółki Brzezinka.

  A to właśnie od tego dokumentu będzie zależeć opinia miasta w sprawie inwestycji, która ma zarówno zwolenników jak i przeciwników - pod petycją z poparciem dla budowy kopalni podpisało się już blisko 3 tys. osób.

  - W takim raporcie są kluczowe kwestie, które musimy przeanalizować. To jest podstawowy dokument, od niego zależy, czy decyzja środowiskowa zostanie wydana - mówi Kamila Szal.

  Taki dokument złożył już natomiast Tauron, który również chce wydobywać węgiel w Mysłowicach.

  - Jesteśmy na etapie analizowania, wysłaliśmy też pytania o poszerzenie kilku kwestii zawartych w raporcie - zaznacza rzeczniczka. - Chodzi o m.in. o wpływ eksploatacji na wybrane obszary, uszczegółowienie prognozowanych przekształceń czy plany prewencyjne i naprawcze - dodaje.

  Ale od decyzji środowiskowej do wydobycia daleka droga. Spółki muszą jeszcze uzyskać koncesją na eksploatację, a następnie postawić infrastrukturę. Jak szacuje Aleksander Przybyła, budowa kopalni mogła by się rozpocząć najwcześniej w 2017 roku. Eksploatacja była by możliwa w 2019 roku.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama