Silesia w Sosnowcu to obciach, a historia ważniejsza niż...

  Silesia w Sosnowcu to obciach, a historia ważniejsza niż targi?

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak prezentuje się Centrum Targowo-Konferencyjne Expo Silesia. W dzielnicy Zagórze tak też nazwany został przystanek
  1/2
  przejdź do galerii

  Tak prezentuje się Centrum Targowo-Konferencyjne Expo Silesia. W dzielnicy Zagórze tak też nazwany został przystanek ©UM Sosnowiec

  Kogo denerwuje przystanek Zagórze Expo Silesia? Sporą część Zagłębiaków. Chcą więc powrotu do starej nazwy: Zagórze Mortimer. Uda się?
  Przez lata przystanek blisko granicy Dąbrowy Górniczej i Sosnowca nosił nazwę Zagórze Mortimer. Tak nazywała się mieszcząca się tu od połowy XIX wieku do początku lat 70. kopalnia. Potem pasażerowie autobusów wysiadali na przystanku Zagórze Hala Sportowa, w końcu po otwarciu Centrum Targowo-Konferencyjnego zmieniono ją na Zagórze Expo Silesia.

  Są pasażerowie, którym nazwa nie przeszkadza, ale są też i tacy, którym się nie podoba. Bo Zagórze to przecież nie Górny Śląsk, ale serce Zagłębia Dąbrowskiego. Śląsko-zagłębiowskie animozje dla niektórych są już dzisiaj tematem przeszłości obecnym tylko w dowcipach i anegdotach. Dla innych to jednak powód do wyśmiewania Zagłębiaków.
  Nie bez kozery na Facebooku pojawiały się konta typu "Zostawcie Krym, weźcie Sosnowiec". Oba regiony Śląsk i Zagłębie borykają się jednak z podobnymi problemami i oba są częścią województwa nazwanego śląskim, chociaż sporą jego część zajmują ziemie historycznie małopolskie. Ludziom "spoza" nie raz trzeba przecież tłumaczyć, gdzie Śląsk, a gdzie Zagłębie.

  Na przystanku przy zagórskiej hali sportowej kilka lat temu ktoś zamazał nawet znajdującą się na wiacie nazwę Expo Silesia. Nie podoba się też ona sosnowieckiemu radnemu Kamilowi Wnukowi, który złożył interpelację w sprawie jej zmiany. - Miałem prośby mieszkańców, by powrócić do wcześniejszej nazwy, czyli Zagórze Mortimer. To nazwa, która wiąże się z historią dzielnicy Zagórze - przekonuje.

  Expo Silesia otwarto w Zagórzu w 2008 r. Od tego czasu w sezonie niemal co tydzień odbywają się tutaj różne imprezy targowe, goszczące osoby z całej południowej Polski, a nierzadko również z zagranicy. - Nazwa przystanku jest zgodna z nazwą naszego obiektu i ułatwia dotarcie na imprezy. Taka nazwa już się zresztą przyjęła. Może na terenie Zagłębia nie jest do końca akceptowalna, ale dla osób z zewnątrz to marka - przekonuje Jarosław Bukowski, dyrektor marketingu Expo Silesia.

  Kamil Wnuk przyznaje, że Expo Silesia jest ważnym miejscem w tej części Sosnowca, ale... - Klienci targów raczej nie przyjeżdżają tu autobusem, a przystanek służy lokalnej społeczności - uważa. Szansę na kompromis w tej sprawie widzi wiceprezydent Sosnowca Mateusz Rykała. - Wniosek jest interesujący, natomiast kluczową sprawą w związku ze współpracą z targami jest to, aby przy przystanku było określenie, że są tutaj targi. Sprawa ta została skierowana do uzgodnienia w wydziale dróg wspólnie z KZK GOP. Będziemy się zastanawiać nad taką formą, która będzie satysfakcjonująca zarówno dla mieszkańców, a z drugiej strony będzie informować, że wysiada się na przystanku położonym najbliżej targów - zaznacza wiceprezydent. Jak przekazuje jednak Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP, pamiętać należy o tym, że każda taka zmiana nazwy to koszty. - Zastanowimy się, czy taka zmiana jest zasadna. To zmiany nie tylko na tym przystanku, ale i na innych. Przy rozkładach jazdy są też umieszczone listy wszystkich przystanków danej linii - przypomina.

  Zagórze Expo Silesia to niejedyna "śląska" nazwa w Sosnowcu. W mieście są np. ulice Lompy czy Miarki. Jest też Śląska, sąsiadująca m.in. z Sądecką czy Tatrzańską. Liczba dziur na jej nawierzchni nie bardzo koresponduje jednak z pięknem tych gór. Na Śląskiej nikt jednak nie ma zamiaru wnioskować o zmianę nazwy. - To już tyle lat. Ludzie się przyzwyczaili. Pewnie musielibyśmy wymieniać dowody. Więcej kłopotu niż pożytku - mówi nam pani Barbara. Zdecydowane "za" zmianie nazwy przystanku mówi Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. - Oceniam taki wniosek pozytywnie. Jako Forum też zwracaliśmy uwagę na ten problem. Taka nazwa wprowadza zamieszanie i sugeruje, że to teren Śląska - mówi szef FdZD Dariusz Jurek.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu Darek Jurek

   int-nauta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Jak zwykle D.Jurek musiał popuścić srakę. Bez jego głupiej uwagi by się nie obeszło. Szkoda chłopaka...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo radny Wnuk!

   wyborca z Zagórza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Wreszcie ktoś kto mówi STOP głupocie!

   Jeden kretyn wymyślił nazwę metropolia Silesia
   Drugi kretyn, choć myślał że jest cwaniakiem wymyślił nazwę Expo Silesia
   Trzeci kretyn dołożył przystanek...rozwiń całość

   Wreszcie ktoś kto mówi STOP głupocie!

   Jeden kretyn wymyślił nazwę metropolia Silesia
   Drugi kretyn, choć myślał że jest cwaniakiem wymyślił nazwę Expo Silesia
   Trzeci kretyn dołożył przystanek Zagórze Silesia

   Z nazwy tej kpią Ślązacy i nazwy tej nie akceptują Zagłębiacy. I tylko burkom bez korzeni jest wszystko jedno.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I tak trzeba będzie zmienic tą nazwę bo koniec tych tragów blisko!

   @@@ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Od lat były prezydent Sosnowca miał niesamowite parcie na tą całą Silesię mówiąc nieraz że Sosnowiec to Śląsk. I co, dzięki temu przybyło miejsc pracy, spadła liczba bezrobotnych i jest chociaż...rozwiń całość

   Od lat były prezydent Sosnowca miał niesamowite parcie na tą całą Silesię mówiąc nieraz że Sosnowiec to Śląsk. I co, dzięki temu przybyło miejsc pracy, spadła liczba bezrobotnych i jest chociaż porównywalna do tej zza Brynicy? Jak się okazuje to włażenie do doopy i to bez mydła nic nie dało! Wystarczy podać twarde liczby; bezrobotnych, dochód na mieszkańca itd aby zobaczyć że zaprzaństwo regionalne nic nie daje! Górski sprzedał Zagłębie nie za 30 srebrników ale już za obietnice 30 srebrników których na oczy nawet nie zobaczył.

   Korzyści z EXPO SILESIA? A jakie? Przecież te targi to żenada! Wystarczy zapytać wystawców co o tym sadzą, jak żałują straconego czasu i kasy i jak się zastrzegają że więcej tu nie przyjadą. Odwiedzacie chociaż te targi aby tu wydawać oceny jakie to ważne są dla Sosnowca, czy tylko teoretyczne mądrosci wpisuje? Gdyby ktoś chodził to by widział jak to marnieje z roku na rok. Ten biznes zaraz tu zresztą i tak zdechnie bo Uszok i Katowice tego nigdy nie odpuściły. Grał Górskim jak gówniarzem a ten zęby szczęśliwy szczerzył. Szansa na rozwój targów w Sosnowcu przepadła w momencie gdy tak bardzo chciały być śląskie zamiast czerpać z potencjału położenia, w Zagłębiu, pomiędzy Krakowem a Wrocławiem. Postawiły na pseudo metropolię Silesia i efekt widać taki sam jak na ohydnym, brudnym banerze wiszącym na biurowcu Silmy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Boże drogi, dlaczego najpierw odbierasz rozum!

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Zamiast czerpać korzyści z EXPO Silesia i starać się rozwijać targi aby rosły w siłe i rozwijały zapuszczony sosnowiec, to jak zwykle banda kretynów chce się cofać w rozwoju i zaprzepaszcza szanse...rozwiń całość

   Zamiast czerpać korzyści z EXPO Silesia i starać się rozwijać targi aby rosły w siłe i rozwijały zapuszczony sosnowiec, to jak zwykle banda kretynów chce się cofać w rozwoju i zaprzepaszcza szanse od losu. I jak ma być w naszym mieście dobrze ? Boże drogi, dlaczego najpierw odbierasz rozum!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosc

   racja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   zgadzam się już czas aby nasi zagłebiowscy osiołkowie to zrozumieli.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama