Piekary Śląskie: spór o strefy płatnego parkowania

  Piekary Śląskie: spór o strefy płatnego parkowania

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie: spór o strefy płatnego parkowania
  1/4
  przejdź do galerii
  O strefach płatnego parkowania w Piekarach Śląskich mówi się już od dawna. Nurtuje zarówno radnych, którzy decyzję o jej stworzeniu w mieście podjęli już w ubiegłej kadencji, jak i mieszkańców. W obu grupach zdania są jednak podzielone. Przekonaliśmy się o tym sami.
  Marka Wójcika spotykamy wczesnym popołudniem na głównej ul. Bytomskiej. Jest tutaj pełno sklepów, są markety, przychodnie, banki, a z zaparkowaniem... ciężko. - O tej porze to jest katastrofa. Nie ma gdzie stanąć, a samochodów jeździ coraz więcej. Strefy miałyby sens. Jestem za - mówi. - Przydałyby się też porządne, duże parkingi, bo te przy drogach to tylko utrudnienie dla kierowców. Tylko gdzie one miałyby być? - pyta.

  Odmienne zdanie ma Halina Kubik, którą sama myśl o płatnych parkingach już przeraża. - Lepiej by było, gdyby były niepłatne, bo teraz każdy pieniądz się liczy dla rodziny. Na pewno takie parkowanie stałoby się obciążeniem finansowym. Za każdą godzinę trzeba będzie płacić, a czasem człowiek tylko do apteki na chwilę idzie - mówi.

  16 lipca 2009 roku Rada Miasta jednomyślnie zdecydowała o przystąpieniu Piekar Śląskich do projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Tym samym zaakceptowała utworzenia stref płatnego parkowania w centrum wraz z systemem parkomatów do pobierania opłat za parkowanie. Na sesji 20 grudnia 2012 roku radni uchwalili strefy płatnego parkowania oraz regulamin korzystania z nich. Stref nie ma do tej pory.

  Dziś pojawiła się możliwość wycofania z projektu ŚKUP bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co na to radni? Jedni nie widzą korzyści z powstania stref, drudzy wprost przeciwnie - uważają, że to bardzo dobre rozwiązanie dla miasta.

  - Obciąży to przede wszystkim przedsiębiorców, którzy mają zlokalizowane swoje firmy w zaplanowanych strefach, a ponadto będą musieli ponosić koszty parkowania własnych pojazdów. Oznacza to też ucieczkę potencjalnych klientów do super i hipermarketów. - mówi Łukasz Ściebiorowski. - Być może właśnie brak takiej strefy wyróżni nas pozytywnie na tle innych miast i to jako miasto powinniśmy podkreślać, że do nas można przyjechać np. na zakupy i nie płacić dodatkowo za parking - dodaje.

  - Systemem stref płatnego parkowania nie powinno się ludzi "straszyć" - mówi Stanisław Korfanty, były prezydent Piekar Śląski, obecnie radny kadencji 2014-2018. - Rozsądek nakazuje uruchomienie systemu, tak problemy z brakiem miejsc parkingowych rozwiązują nowocześnie zarządzane miasta. Dopiero wówczas przyjdzie czas na obiektywną ocenę funkcjonowania stref płatnego parkowania w centrum naszego miasta - wyjaśnia.

  Burzliwe dyskusje trwają, decyzja jeszcze nie podjęta. I wygląda na to, że zanim zostanie ustalone wspólne stanowisko będziemy musieli na nią jeszcze trochę poczekać.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo