Park Śląski: Badali drzewa. Park niczym las

  Park Śląski: Badali drzewa. Park niczym las

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze drzewa, jakie sadzono w WPKiW, to brzozy i topole. Dziś niewiele ich jest
  1/2
  przejdź do galerii

  Pierwsze drzewa, jakie sadzono w WPKiW, to brzozy i topole. Dziś niewiele ich jest ©arc.

  Przeszli park wzdłuż i wszerz, zmierzyli ponad 3 tys. drzew. Jak wyszła pierwsza w 65-letniej historii naszego parku inwentaryzacja drzewostanu?
  Kiedyś Planetarium Śląskie można było dostrzec jadąc tramwajem ulicą Chorzowską wzdłuż parku - wspomina Lech Motyka, dyrektor planetarium. I takie też było zamierzenie projektantów WPKiW, dziś - Parku Śląskiego. Jednak przez lata drzewa rosły, aż zasłoniły charakterystyczne kopuły. Kiedy 65 lat temu zakładano park, sadzono tu głównie brzozy i topole. Dzisiaj te najstarsze drzewa, tzw. pionierskie, zajmują zaledwie 70 z 600 hektarów parku. Choć nadal dominują brzozy, są też klony i jesiony, lipy, buki, graby.

  Niestety, są też gatunki inwazyjne, jak dąb czerwony czy czeremcha późna, które zajmują miejsca innym. Ale są i perełki, szczególnie w okolicy kręgu tanecznego: piękne buki, klony, lipy. No i jedyna, piękna metasekwoja chińska. Parkowe drzewa przeszły właśnie inwentaryzację, pierwszą od 65 lat! Teraz czas ustalić "drzewną" politykę: ingerować w drzewostan czy nie? - Chcemy mieć Park Śląski czy las śląski? - pytał wczoraj na konferencji, na której przedstawiono raport z inwentaryzacji drzew, Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego.

  Dokument, który został opracowany przez pracowników naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy - tej samej, z której pochodzili pracownicy, sporządzający przed 60 laty pierwotny plan zagospodarowania WPKiW - przygotowywany był przez niemal dwa ostatnie lata i kosztował ok. 100 tys. zł. Jego celem było przede wszystkim zdiagnozowanie drzewostanu występującego w parku.

  - Takie badania powinny być wykonywane częściej - przyznał dr Jan Łukaszkiewicz z SGGW. Powinny odbywać się średnio co ok. 10 lat, bo wtedy można podjąć jeszcze jakieś działania ukierunkowane na kształtowanie danej przestrzeni. - Roślinność jest dynamiczna i trzeba na bieżąco reagować - podkreślał naukowiec.

  A ze względu na często spontaniczny rozrost drzew, zatarły się niektóre pierwotne koncepcje. Choćby właśnie w przypadku planetarium, które "zginęło" gdzieś w głębi parku. Tereny, które zostały objęte tzw. przedplonem - czyli nasadzeniem pierwszych drzew, które miały zrekultywować ten poprzemysłowy teren i przygotować grunt pod zasiew właściwego drzewostanu - początkowo były korygowane, później tego zaniechano.

  Łukaszkiewicz podkreśla też, że nie da się już powrócić do tej pierwotnej koncepcji przestrzeni parku, a trzeba ją teraz przekształcać stopniowo. Godlewski zapowiedział, że raport będzie jednym z elementów nowej strategii rozwoju parku. I tam znajdzie się właśnie odpowiedź na postawione pytanie: ciągle park czy już las? - To pytanie, w którą stronę mamy iść, stawiamy do publicznej dyskusji - dodał.

  Zarządcy parku chcą wysłuchać teraz opinii ekspertów, właściciela parku i samych mieszkańców.

  Jak to się robi?

  Diagnozę drzewostanu w Parku Śląskim prowadził zespół trzech pracowników z SGGW w Warszawie. W terenie spędzili łącznie ok. 2 miesięcy. Tabela sklasyfikowanych gatunków drzew liczy kilkaset pozycji.

  Najstarsze drzewa w parku pochodzą jeszcze z okresu II wojny światowej, a nawet początków XX w., te młodsze mają ok. 20-30 lat.

  Największych i najbardziej monumentalnych drzew należy szukać w rejonie dawnej Doliny Szwajcarskiej. Ale nie zawsze widać je ze ścieżki.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tu Śmierdzi asz do nieba.??? Specjaliści z Warszawy.

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ażeby sklasyfikować drzewa na naszym Śląsku w parku Śląskim musieli przyjechać specjaliści z WARSZAWY , pytanie ?? Ile to Kosztowało??? i czy my na Śląsku mamy leśników Nieudaczników??? ,...rozwiń całość

   Ażeby sklasyfikować drzewa na naszym Śląsku w parku Śląskim musieli przyjechać specjaliści z WARSZAWY , pytanie ?? Ile to Kosztowało??? i czy my na Śląsku mamy leśników Nieudaczników??? , analfabetow w tej dziedzinie??? ,wbrew odwrotnie mamy najlepszych!!!, i kto to finansowal .???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komentarz do zdjęcia

   Lan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Trzy g****** baby jadą wózkami środkiem drogi rowerowej mimo że mają 3 razy szerszą aleję dla pieszych tuż obok.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprzeciw

   NN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Coś tu dziwnie śmierdzi, drugi artykuł w ciągu dwóch dni o wycince drzew w Parku Śląskim. Temat niejasny ale pewnie dowiemy się za chwilę że zbyt dużo w Parku Śląskim nieużytków i trzeba sprzedać...rozwiń całość

   Coś tu dziwnie śmierdzi, drugi artykuł w ciągu dwóch dni o wycince drzew w Parku Śląskim. Temat niejasny ale pewnie dowiemy się za chwilę że zbyt dużo w Parku Śląskim nieużytków i trzeba sprzedać to deweloperom...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama