Dąbrowa Górnicza: Kopalnia Sztygarka zmienia się na lepsze...

  Dąbrowa Górnicza: Kopalnia Sztygarka zmienia się na lepsze dla turystów

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: Kopalnia Sztygarka zmienia się na lepsze dla turystów
  1/2
  przejdź do galerii
  Zadziwiające efekty dźwiękowe i świetlne, odgłosy pracy górników, ich rozmowy, praca podziemnych maszyn. To wszystko wkrótce będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć w kopalni ćwiczebnej Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, jedynej takiej w Zagłębiu. Nowe atrakcje mają być gotowe na 13 czerwca br., na tegoroczną Industriadę.
  W ramach projektu "Infrastruktura obsługi markowych produktów turystycznych w Dąbrowie Górniczej" miasto otrzyma z UE ponad 1,4 mln zł, a całość będzie kosztować 1,6 mln zł. Pieniądze te pozwolą stworzyć multimedialną trasę turystyczną w kopalni, a także zagospodarować dodatkowo tereny rekreacyjne nad jeziorem Pogoria III. Tam ma powstać ogromny plac zabaw i specjalna strefa fitness, wyposażona w różnorodne urządzenia do ćwiczeń.

  - Przetarg na plac zabaw i siłownię został już rozstrzygnięty. Prace ruszą, kiedy pozwoli na to pogoda. Mają się zakończyć do 30 kwietnia. Ich koszt to około 447 tys. zł - mówi Przemysław Kędzior z Urzędu Miejskiego.

  Szczególnie interesująco wyglądają plany wobec kopalni. Nowa ekspozycja multimedialna ma przybliżyć zwiedzającym kopalnię jako miejsce, w którym uczniowie Sztygarki zdobywali szlify zawodowe. Przed wejściem stanie zabytkowy pojazd, znany nieco starszym jako osinobus, w którym wyświetlany będzie film archiwalny o kopalni. Pokonując 650 metrów podziemnych korytarzy, turystom towarzyszyć będą efekty dźwiękowe - imitujące pracę maszyn, wybuchów, rozmów górników. Odpowiednio dobrane scenki filmowe, oświetlenie i sztuczny dym podkreślą wygląd kopalnianej infrastruktury i atmosferę w rejonie górniczych wyrobisk.

  - Motyw przewodni ekspozycji i zarazem wyróżnik tej koncepcji, to ukazanie obiektu z perspektywy uczniów szkoły górniczej, biorących udział w zajęciach praktycznych. Opowieść będzie się koncentrować w okresie "środkowego" PRL-u, ponieważ z jednej strony obiekt ten miał największe znaczenie w ramach swojej funkcji szkoleniowej, a z drugiej daje to największe możliwości budowania spójnej i charakterystycznej linii wizualnej oraz wprowadzania dodatkowych interakcji z widzami - mówi Sebastian Kosakowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka, opiekun dąbrowskiej kopalni. - Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy projektu. Mamy nadzieję, że będzie dla wielu zaskoczeniem. Oczywiście pozytywnym i zachęci mieszkańców całego regionu do odwiedzin. Nowością będzie to, że kopalnia będzie czekać na turystów także w niedziele - dodaje.

  Na powierzchni, tuż obok kopalni, powstaną miejsca postojowe dla autokarów.

  Dąbrowskie podziemia udostępniają dwa pokłady węgla kamiennego (o numeracji górniczej 401 i 402). W wyrobiskach już dziś prezentowane są maszyny i urządzenia służące do urabiania i transportu węgla, takie jak kombajn węglowy, przenośniki zgrzebłowe i taśmowe, wozy kopalniane. Budowa kopalni rozpoczęła się w 1927 r., a pierwszy etap budowy zakończono w 1929 r. Powstała kopalnia ćwiczebna, przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej. Funkcję szkoleniową pełniła do 1994 r. Najbliższe chodniki kopalniane można zobaczyć w Tarnowskich Górach (Kopalnia Srebra oraz Sztolnia "Czarnego Pstrąga") i Zabrzu (Kopalnia Guido i Skansen Górniczy Królowa Luiza).


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nieczynne kopalnie w Polsce

   GEOCARTIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Serdecznie zachęcam do obejrzenia filmów przedstawiających skaning 3D nieczynnej kopalni fosforytów w Annopolu oraz kopalni pirytu i uranu Rudkach! Wkrótce zostaną zamieszczone kolejne kopalnie, w...rozwiń całość

   Serdecznie zachęcam do obejrzenia filmów przedstawiających skaning 3D nieczynnej kopalni fosforytów w Annopolu oraz kopalni pirytu i uranu Rudkach! Wkrótce zostaną zamieszczone kolejne kopalnie, w tym Kopalnia Złota ze Złotego Stoku.
   W Annopolu w ramach Geoparku planowane jest otwarcie trasy turystycznej, mamy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej!
   https://www.youtube.com/watch?v=01tgyehXRaw
   https://www.youtube.com/watch?v=6l5u52W55k0

   Zapraszamy również na naszą stronę na facebooku!
   https://www.facebook.com/pages/Geocartis/1533864083539795?fref=nfzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo