Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. Bo same tego chcą [LISTA ZAROBKÓW]

Sławomir Cichy
Kobiety na tych samych stanowiskach z tym samym wykształceniem zarabiają w Polsce a zatem i na Śląsku, bo nasz region pod tym względem nie jest wyjątkowy, wciąż mniej od mężczyzn.
Kobiety na tych samych stanowiskach z tym samym wykształceniem zarabiają w Polsce a zatem i na Śląsku, bo nasz region pod tym względem nie jest wyjątkowy, wciąż mniej od mężczyzn. Dziennik Zachodni
Kobiety na tych samych stanowiskach z tym samym wykształceniem zarabiają w Polsce a zatem i na Śląsku, bo nasz region pod tym względem nie jest wyjątkowy, wciąż mniej od mężczyzn. Oto fakty: Kobiety dopiero po 12 marca zaczynają zarabiać. Najmniej przez 8 tygodni w roku w stosunku do kolegów na tym samym stanowisku pracują za darmo. Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. Bo same tego chcą - takie kontrowersyjne wnioski wynikają z badań.

Kobiety na tych samych stanowiskach z tym samym wykształceniem zarabiają w Polsce a zatem i na Śląsku, bo nasz region pod tym względem nie jest wyjątkowy, wciąż mniej od mężczyzn. Nierzadko różnice wynoszą nawet jedną trzecią pensji netto. To najnowsze dane opublikowane w tym miesiącu przez Instytut Badań Edukacyjnych. Badanie przeprowadzono pod patronatem Ministerstw: Infrastruktury i Rozwoju oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

U nas jak tak samo jak w całej Europie i świecie

Dr hab. Mikołaj Herbst autor analizy dotyczącej różnicy płac ze względu na płeć obliczył, że średnio kobiety uzyskują niższe miesięczne zarobki niż mężczyźni o ok. 23 proc. Co gorsza dotyczy to nawet sytuacji w której porównamy wynagrodzenie mężczyzn z wykształceniem średnim z kobietami z wykształceniem wyższym.W tej sytuacji trudno się dziwić, że w Polsce 12 marca został w ubiegłym roku ogłoszony Dniem Równej Płacy. Do tego bowiem dnia statystycznie kobiety w Polsce pracują za darmo w stosunku do płacy swych kolegów.

Problem w różnicy wynagradzania kobiet i mężczyzn dostrzegła już 8 lat temu Komisja Europejska.

- Chociaż dziewczynki uzyskują lepsze wyniki w nauce niż chłopcy, a także więcej kobiet niż mężczyzn z wyższym wykształceniem wchodzi na rynek pracy, w dalszym ciągu utrzymuje się 15 proc. różnica w wynagrodzeniu. Jest to sytuacja absurdalna i wymaga zmiany - mówił wówczas Vladimir Spidla, unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans. Kłopot w tym, że KE zapowiedziała wówczas surowe egzekwowanie obowiązujących przepisów i nie wykluczyła, że przedstawi propozycje nowej legislacji unijnej.

Vladimir Spidla nie jest komisarzem od 2010 r. a egzekwowanie równego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku płacy pozostało wyłącznie na papierze.

Żeby było jeszcze ciekawiej, ustawę gwarantującą równą płacę kobietom i mężczyznom na tych samych stanowiskach, skutecznie od kwietnia ubiegłego roku blokują w amerykańskim Kongresie republikanie. Ich zdaniem bowiem obowiązek wyrównania płac zmusiłby pracodawców do zwolnienia części załogi.

Wracając na nasze podwórko okazuje się, że są stanowiska na których więcej zarabiają kobiety niż mężczyźni. Chodzi głównie o o wysokie stanowiska menadżerskie. Jeśli kobieta staje na czele zarządu dużej spółki zwykle może liczyć na grubszy portfel niż konkurent mężczyzna.

Kobiety zarabiają mniej, bo mają niższe oczekiwania?

Dr hab. Mikołaj Herbst i Aneta Sobotka autorzy opracowania Instytut Badań Edukacyjnych zadali ankietowanym między innymi dwa pytania dotyczące płac: ile zarabiają i ile uważają, że powinni zarabiać na swoim stanowisku. Dla wielu odpowiedź jest sporym zaskoczeniem i może wywołać spore poruszenie. Okazuje się, że kobiety mają niższe aspiracje finansowe od mężczyzn. Szczegóły publikujemy na infografice obok.

- Oczekiwania płacowe mężczyzn są o około 30 proc. wyższe, przy czym różnica jest widoczna zarówno wśród absolwentów i absolwentek szkół średnich, jak i wyższych uczelni - piszą autorzy.

Faceci powinni zarabiać więcej od kobiet?

Krzysztof Herman, psycholog z Katowic mówi, że zgodnie z tradycyjnym podejściem do rodziny, utarło się postrzeganie mężczyzny jako tego, który przynosi do domu pieniądze na utrzymanie.

- W domyśle, pośrednio przebija się informacja, że jako głowa rodziny powinien zarabiać więcej, niż kobieta. Takie postrzeganie może mieć przełożenie na wyższe oczekiwania mężczyzn co do wysokości płacy ale także determinuje wysokość proponowanej pensji mężczyznom i kobietom przez szefów - zazwyczaj mężczyzn- którzy sami również wpisują się w schemat - mówi.

Ubocznym wynikiem opracowania Instytut Badań Edukacyjnych jest dość smutna konkluzja, która godzi obie płcie: Absolwenci wyższych uczelni mają równie często problemy ze znalezieniem pracy, co osoby z wykształceniem średnim. Coraz częściej zatem wysokość płacy ma mniejsze znaczenie niż w ogóle jej znalezienie zwłaszcza w wyuczonym zawodzie.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!