Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty w urzędach skarbowych - dowiesz się, jak wypełnić PIT

Sławomir Cichy
Sobota, 5 marca, jest dniem otwartym urzędów skarbowych. Urzędnicy rozwiewają wątpliwości osób, które mają problem z wypełnieniem zeznania podatkowego .

Od Częstochowy po Cieszyn i od Gliwic po Dąbrowę Górniczą, 38 urzędów skarbowych w województwie śląskim ma w sobotę dzień otwarty dla mieszkańców, związany ze zbliżającym się terminem składania rocznych zeznań podatkowych. Nie będą czynne jedynie dwa wyspecjalizowane urzędy skarbowe: Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu oraz Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej.

- Na pewno każdy z podatników zastanie otwarty urząd w godz. 9-13. W niektórych miejscowościach regionu, placówki mogą być otwarte nawet dłużej - mówi rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach Michał Kasprzak i wylicza, co można będzie załatwić.

Po pierwsze, będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące rocznego rozliczenia się z podatku dochodowego. Po drugie, urzędnicy udzielą informacji na temat zasad korzystania z ulg i odliczeń podatkowych. Po trzecie, przyjmą zeznanie podatkowe, a także zgłoszenie aktualizacyjne NIP (osoby, które np. zmieniały ostatnio dowód osobisty).

Sprawdziliśmy, że w większości urzędów pracować będzie dziś co najmniej pięćdziesiąt procent urzędników. Ale na przykład w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Katowicach będą też pracownicy Urzędu Miasta w Katowicach, ZUS Oddział w Chorzowie i Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Ponieważ akcja dotyczy rocznych zeznań podatkowych, mając inne problemy, jak np. egzekucje czy płatności, warto indywidualnie sprawdzić, czy urzędnik zajmujący się tą konkretną sprawą będzie tego dnia w pracy.
Według stosownych przepisów, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru do ostatniego kwietnia. W tym roku jednak 30 kwietnia wypada w sobotę więc ostateczny termin minie 2 maja. W tym terminie mamy też obowiązek wpłacić różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, a sumą wpłaconych w danym roku zaliczek.

Jeśli więc w sobotę kasa w Twoim urzędzie będzie nieczynna, nie ma powodu do niepokoju, bo jest czas na uregulowanie zobowiązań. Z kolei nadpłatę, urząd skarbowy zwróci nam nie później niż w trzy miesiące od daty złożenia zeznania.

Najczęstsze błędy w zeznaniach

Brak podpisu podatnika. Zeznanie podatkowe to dokument, musi być podpisany.

Błędny NIP. Podatnicy często wpisują w rubryce 1 i 2 numer pracodawcy zamiast swojego.

Stosowanie nieaktualnych druków. Formularze co roku się zmieniają i nie można ich "wziąć na zapas".

Niejednolite adresy. Mylone są adresy zamieszkania z adresami zameldowania albo traktowane są zamiennie.

Brak oznaczenia celu złożenia formularza. Nagminnie zapominamy o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania, w której wystarczy postawić krzyżyk.

Brak załączników do zeznania (PIT/D, PIT/O) w przypadku korzystania z odliczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera