Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny poród w Zabrzu: Prokuratura czeka na opinie biegłych, lekarze wydają oświadczenie

Bartosz Pudełko
Prokuratura bada sprawę tragicznego porodu w Zabrzu i jego następstw. W styczniu matka urodziła tam martwe dziecko
Prokuratura bada sprawę tragicznego porodu w Zabrzu i jego następstw. W styczniu matka urodziła tam martwe dziecko Bartosz Pudełko
Prokuratura bada sprawę tragicznego porodu w Zabrzu i jego następstw. W styczniu kobieta urodziła tam martwe dziecko. W trakcie porodu doszło do komplikacji i matka w ciężkim stanie przebywała w szpitalu. Zmarła w poniedziałek nad ranem.

Ta sprawa początek miała ponad miesiąc temu i już wtedy do czynienia mieliśmy z olbrzymią i szokującą tragedią. Wieść o pacjentce, która w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu musiała urodzić martwe dziecko, lotem błyskawicy obiegła Polskę. Już wtedy zainteresowała się nią m.in. prokuratura. Na tym niestety nie koniec tragedii. W poniedziałek zmarła bowiem matka dziecka.

Przypomnijmy, 37-letnia kobieta zgłosiła się do nowej placówki Szpitala Miejskiego w Zabrzu 17 stycznia. Była już w 42 tygodniu ciąży i lekarka prowadząca poleciła aby tego dnia zgłosić się na poród. Kobieta nie była wcześniej pacjentką Szpitala Miejskiego, a prowadząca ją lekarka nie jest pracownikiem tej placówki. Już w szpitalu wykonane zostały badania KTG i USG. Oba nie wykazały pulsu dziecka.

O SPRAWIE PISALIŚMY:
Tragiczny poród w Zabrzu. Nie żyje kobieta, która urodziła martwe dziecko [WIDEO]

- O tym, że dziecko jest martwe, rodzice zostali natychmiast poinformowani. Płód nie żył prawdopodobnie kilkanaście dni, dokładniejszą datę ustali sekcja zwłok. Podjęto decyzję o porodzie naturalnym martwego płodu. Cięcie cesarskie w przypadku martwego płodu jest przeprowadzone wyłącznie w ściśle określonych przypadkach medycznych. Tutaj one nie wystąpiły - informuje Anita Przytocka, rzecznik Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

W trakcie porodu doszło do komplikacji: zatrzymania akcji serca pacjentki i obfitego krwawienia. Lekarzom udało się ją uratować, ale przez kolejne tygodnie przebywała na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w ciężkim stanie.

- Chora była nieprzytomna, a jej stan neurologiczny podczas pobytu nie poprawiał się. Pomimo leczenia rozwijał się zespół niewydolności wielonarządowej. W nocy z niedzieli na poniedziałek nastąpił kryzys, pomimo podjętych wysiłków i zastosowanych metod leczenia nie udało się uratować pacjentki - mówi Anita Przytocka dodając, że rodzina była na bieżąco informowania o stanie i leczeniu pacjentki oraz składając w imieniu personelu wyrazy współczucia.

Sprawę od momentu porodu bada Prokuratura Rejonowa w Zabrzu. Jest to wstępne postępowanie mające wyjaśnić czy do tragedii przyczyniły się jakieś błędy lub zaniedbania. Na tym etapie nikt nie występuje w roli oskarżonego czy podejrzanego.

- Zebraliśmy dokumentację medyczną pacjentki zarówno ze szpitala, jak i z gabinetu, w którym prowadzona była ciąża. Czekamy również na opinie po przeprowadzeniu sekcji zwłok dziecka. Zlecona została także sekcja zwłok matki. Po tych badaniach wypowiedzieć będą musieli się biegli - wyjaśnia Joanna Kosińska, prokurator rejonowa Zabrza.

Prokuratorskie postępowanie toczy się od stycznia i stanowi całość. Śmierć matki nie spowodowała wszczęcia kolejnego śledztwa, a stała się kolejnym wątkiem już prowadzonego. Może mieć również znaczenie podczas kwalifikacji czynu o ile oczywiście prokuratura uzna, że mamy do czynienia z przestępstwem. Swoje postępowanie prowadzi również Zespół Analizy ds. Zdarzeń Niepożądanych Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Głos w sprawie zabrali również lekarze zabrzańskiego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. W wydanym przez nich oświadczeniu czytamy:

Poród martwego dziecka jest dramatem dla matki, ale jest to rozwiązanie najlepsze dla zdrowia kobiety. Nie wolno tworzyć wrażenia, że w takim przypadku cesarskie cięcie powinno być dostępne na żądanie. To groźne dla zdrowia, a nawet życia kobiet.

Szpital Miejski w Zabrzu w owym oświadczeniu powołuje się również na opinię naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:

Bez szczegółowych danych trudno o jednoznaczne stwierdzenia, ale nie ma żadnego dowodu na to, że rozwiązanie tej ciąży poprzez cesarskie cięcie byłoby korzystniejsze dla matki, że uchroniłoby od zatoru, krwotoku i innych negatywnych następstw. Według mojej wiedzy lekarze Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu zrobili wszystko, by pomóc tej pacjentce. Niestety, w medycynie nie zawsze się to udaje – podkreśla prof. dr. hab. n. m. Jerzy Sikora, kierownik Katedry Perinatologii i Ginekologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tragiczny poród w Zabrzu: Prokuratura czeka na opinie biegłych, lekarze wydają oświadczenie - Dziennik Zachodni