Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie imię dla dziecka? Od 1 marca możesz dać dziecku dowolne imię [NOWE PRZEPISY + WIDEO]

MIW
Jakie imię dla dziecka? NOWE PRZEPISY: Już nie Piotrek, ale Peter. Nie Gosia, lecz Margaret. Nie Mikołaj, a Nicolas. Tak będzie już od niedzieli. Wówczas to bowiem wejdą w życie nowe przepisy, dające rodzicom więcej swobody przy wyborze imienia dla swojego dziecka. Teraz będą mogli nadawać im imienia obcego pochodzenia. Do tej pory też mogli, ale po uzyskaniu zgody naczelnika Urzędu Stanu Cywilnego. Pojutrze urzędnicy nie będą mieli już w tej sprawie nic do gadania.

Jakie imię dla dziecka? NOWE PRZEPISY: - Nie będę już mógł oczekiwać od rodziców uzasadnienia ich decyzji. Nowe przepisy odbierają mi taką możliwość – przyznaje Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. Jemu akurat zdarzało się nieraz dyskutować z rodzicami, których najwyraźniej zafascynowali bohaterowie południowoamerykańskich telenoweli (to w czasach gdy na ekranach TV królowała „Niewolnica Isaura”), bądź gwiazdy „Mody na sukces” i różnej maści produkcji spod znaku Hollywood.

- Czasem udało mi się przekonać ich do zmiany stanowiska, a czasem oni mnie przekonali do swoich racji. Pamiętam jak kiedyś przyszli do mnie rodzice chcący nadać swojej córce imię Kaya, pisane przez „y”. Tłumaczyli, że w ten sposób imię będzie się graficznie wyróżniać, co może być istotne, kiedy Kaya będzie składać podania o pracę. Uznałem, że jeśli ten fakt za 20 lat może mieć znaczenie dla kariery tego dziecka, to niech im będzie – wspomina Kańtor.

Nowe przepisy rozszerzające możliwość przy wyborze imienia dla dziecka:

Na podobne zrozumienie nie mógł liczyć Maciej Smykowski, przewodniczący katowickiego koła Zielonych. Powszechnie jest znany jako „Psychu” i takie też imię kilka lat temu zapragnął mieć w dowodzie osobistym. Urzędnicy odmówili jednak rejestracji uznając wniosek za swoistą prowokację. Sprawa otarła się o Rzecznika Praw Obywatelskich, ale ostatecznie „Psychu” nic nie wskórał i w „papierach” pozostał Maciejem.

Raczej wątpliwe, aby jemu i jemu podobnym zmieniające się przepisy pomogły w realizacji swych marzeń. Choć władza urzędników została w tej kwestii mocno ograniczona, to jednak nie oznacza to, że rodzice przy wyborze imiona dla dziecka dostali zupełnie wolną rękę.

- Nie może być to imię zdrobniałe, ośmieszające i nie mogą to być więcej niż dwa imiona – zaznacza Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

- A zatem Kubuś, Maciuś, czy Michaś nie wchodzi w grę – podkreśla Mirosław Kańtor.

O ile jednak ze zdrobnieniami sprawa jest oczywista, to z zakwalifikowaniem jakiegoś imienia jako ośmieszające może już być problem. Bo czy nazwanie dziecka „Like”, „Cookie”, „Link”, „Dot”, czy „Mac” (a takie przypadki odnotowano już wśród zakręconych na punkcie komputeryzacji w USA) spełnia definicję śmieszności? Czy taką granicę przekroczy ktoś, kto jak bułgarski kibic piłki nożnej, zapragnie nazywać się Manchester United? Urzędnicy przyznają, że już teraz mają problem z „oryginalnymi” pomysłami rodziców. „Facebook”, czy „Bigstar” to nie są „propozycje” imion, które padły gdzieś tam daleko, na drugiej półkuli, ale u nas na Śląsku.

- Ja słyszałam o takich pomysłach jak „Borowik”, „Poziomka”, „Lucyfer” czy „Kurtyzana”. Byli też rodzice, którzy chcieli nazwać swoją córkę „Malta”, by w ten sposób upamiętnić fakt, że tam właśnie została poczęta – mówi dr hab Danuta Krzyżak z Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Cóż, jest w tym może i jakaś logika. Pytanie tylko, czy taka logika nie sprawi, że obdarzone takim imieniem dziecko nie stanie się obiektem drwin i żartów ze strony rówieśników. Urzędnicy mogą w takich wypadkach apelować do zdrowego rozsądku rodziców, mogą się z nimi spierać, ale od strony formalnej sprawa pozostaje otwarta.

- Bo definicji imienia ośmieszającego nie ma – rozkłada ręce Mirosław Kańtor. Nieco łatwiej jest z samym zdiagnozowaniem co imieniem jest, a co nie. Istnieje bowiem wykaz imion polskich, do którego mający wątpliwości urzędnik zawsze może sięgnąć.
Z przestrzeganiem jego zapisów bywa jednak różnie – stwierdza Danuta Krzyżak.

A zatem podsumujmy. Zdrobnienia oraz imienia ośmieszające (choć tu w konkretnych sytuacjach pewnie pojawią się spory) – nie. Imiona obcego pochodzenia – tak. To tyle jeśli chodzi o same przepisy. Poza normami prawnymi są jednak jeszcze normy społeczne. Dlatego też urzędnikom trudno wyobrazić sobie, by ktoś w Polsce zechciał nadać swemu dziecku imię Jezus, choć przyznają, że od strony formalnej nie mieliby podstaw, aby taką propozycję zablokować.

- Myślę, że społeczeństwo jest jeszcze dość wrażliwe na tym punkcie i nie dojdzie do takiej sytuacji– ocenia Mirosław Kańtor. A co hiszpańską wersją tego imienia, czyli Jesusem? Tutaj już naczelnik katowickiego USC tak pewny nie jest.
- To brzmi mniej jednoznacznie – mówi Kańtor.

A co z imionami, które nie są jednoznacznie przypisane do płci? Takich chociażby jak Andrea, które w większości krajów świata jest imieniem damskim, ale we Włoszech noszą je mężczyźni (podobnym przypadkiem jest Nicola - w większości świata funkcjonuje jako imię damskie, ale na Bałkanach używają je zarówno panie, jak i panowie). Formalnych przeszkód uniemożliwiających ich stosowanie nie ma. A zatem wszystko w rękach (albo raczej w głowach) rodziców.
Powinni pamiętać o tym, że poza kwestią prawną jest jeszcze kwestia estetyczna, czyli to jak razem brzmi imię oraz nazwisko. Bo wyszukane imię w parze z pospolitym nazwiskiem może wywoływać pewien dysonans, a dziecku przysporzyć nieprzyjemności – przestrzega dr hab. Danuta Krzyżyk.

Wyniki przeprowadzonych niedawno na zlecenie MSW badań nie zapowiadają jednak rewolucji. Większość spośród 1000 przepytanych osób (ponad połowę z nich stanowiły małżeństwa) za najbardziej preferowane imiona dla kobiet wskazało Anię, Agatę i Agnieszkę, zaś dla mężczyzn Jana, Piotra i Stanisława.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo