Rodzinny Park... kłopotów w Wodzisławiu Śląskim. Przez jego...

  Rodzinny Park... kłopotów w Wodzisławiu Śląskim. Przez jego budowę upadają firmy

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zablokujemy wejście na rampę - mówi Zbigniew Kruszczyński

  Zablokujemy wejście na rampę - mówi Zbigniew Kruszczyński ©Fot. arkadiusz biernat

  Grozi im bankructwo, bo nie mogą doczekać się pieniędzy od magistratu z Wodzisławia Śląskiego. Firma wykonała rampę w budowanym Rodzinnym Parku Rozrywki. Domaga się za to ok. 140 tys. zł
  Zablokujemy wejście na rampę - mówi Zbigniew Kruszczyński

  Zablokujemy wejście na rampę - mówi Zbigniew Kruszczyński ©Fot. arkadiusz biernat

  Moja firma jest na skraju bankructwa. Nie wiem już, co mam robić, aby odzyskać należne mi pieniądze za wykonaną usługę - mówi nam Ewa Poloczek, właścicielka firmy Polsew z Rudy Śląskiej. Ten zakład kilka miesięcy temu wykonał rampę przy skateparku na terenie budowanego Rodzinnego Parku Rozrywki w Wodzisławiu Śląskim. Jednak do tej pory pieniędzy nie otrzymał. Kilka miesięcy temu w firmie zatrudnionych było ok. 20 osób. Ze względu na opisaną sytuację pracują w niej już tylko dwie osoby, które zdesperowane zwróciły się o pomoc do redakcji DZ.

  - Tyle osób już straciło pracę. Mam 53 lata i gdzie pójdę? Boję się, że wkrótce i ja nie będę miał za co żyć - przyznaje Zbigniew Kruszczyński, który pracował na terenie parku.

  Problemy firmy rozpoczęły się w lipcu, gdy pojawiły się przesłanki, że główny wykonawca parku, Przedsiębiorstwo Budowlane Silesia Constructions, ze względu na własne problemy nie wypłaci podwykonawcy należnych mu pieniędzy. Firma zgłosiła się więc do inwestora, czyli do Urzędu Miasta, ale i tam odbiła się od ściany. Pod koniec października firma wystawiła faktury za wykonaną rampę na ponad 144 tys. zł. Jednak pieniędzy do tej pory nie otrzymała.

  - Przedstawione wówczas kopie dokumentów przez firmę Polsew sp. z o.o. nie były podstawą dla Urzędu Miasta do zapłaty kwoty ok. 120 tys. zł. Po wyjaśnieniach okazało się, że kwota 30 tys. zł została uregulowana przez Silesię Constructions sp. z o.o. - wyjaśnia Anna Szweda- Piguła z magistratu.

  Wcześniej okazało się, że były wykonawca parku (mimo zapisu w umowie) nigdy nie zgłosił firmy Polsew jako swojego pod-wykonawcy. Z argumentacją urzędników nie zgadzają się w firmie Polsew.

  - Od lipca spotykałam się z urzędnikami w magistracie. Zostawiłam dokumenty poświadczające, że jesteśmy podwykonawcą. Była tam m.in. kopia umowy. Wszyscy dobrze wiedzieli, że jesteśmy podwykonawcą. O tym też świadczyły wpisy do dziennika budowy - wyjaśnia Ewa Poloczek.

  Firma domaga się ponad 144 tys. zł za wykonaną pracę.

  - Wspomniane 30 tys. zł Silesia Constructions wystawiła nam za poprzednią usługę, którą realizowaliśmy na rzecz tej firmy w Bytomiu. Mam na to potwierdzenie - mówi Poloczek.

  Miasto tłumaczy, że od ubiegłego roku chce zawrzeć ugodę sądową, ale nie udało się.

  - Po konsultacji z inżynierem kontraktu poinformowano właścicielkę firmy Polsew, że warunkiem zawarcia ugody jest wykonanie poprawek zgodnie z zaleceniami inżyniera. Do ugody sądowej nie doszło, gdyż do dnia dzisiejszego nie wykonano poprawek zgodnie z zaleceniami inżyniera kontraktu - dodaje Szweda-Piguła.

  - Zrobiliśmy część poprawek, ale tylko w geście dobrej woli. Nie musieliśmy ich robić, bo nie było ich wcześniej w projekcie. Teraz przyszło do nas kolejne pismo, aby wyłożyć izolację na rampie, bo do budowy użyto złego materiału. Przecież to absurd. Jako podwykonawca pracowaliśmy na dostarczonym materiale. Mało tego, jego jakość też kwestionowaliśmy wówczas inżynierowi kontraktu. Bez echa - odpowiadają w firmie.

  Sytuacja jest patowa. Miasto stoi na stanowisku, że nie zapłaci, dopóki nie zostaną wykonane poprawki. Firma z kolei nie chce poprawiać czegoś, za co nie jest odpowiedzialna i rozważa z prawnikami inne kroki prawne, aby odzyskać pieniądze.
  Park miał być gotowy w 2013 roku. Nie jest do dziś. Ze względu na niskie zaawansowanie prac z budowy wyleciały dwie firmy: najpierw Satbud, a potem Silesia Constructions (firma ogłosiła upadłość). Według nowej koncepcji, na dokończenie parku zostanie rozpisanych 6 mniejszych przetargów. Tym razem urzędnicy zapowiadają, że budowa warta już ponad 16 mln zł (pierwotnie 12 mln zł) zakończy się do czerwca tego roku.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Inżynier kontraktu Telega i prezydent Kieca

   kto komu i dlaczego dał alibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Cytat z nowiny.pl z 5 września 2014: "Wykonawca budowy Rodzinnego Parku Rozrywki złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia robót budowlanych. Powodem były nietypowe warunki geologiczne....rozwiń całość

   Cytat z nowiny.pl z 5 września 2014: "Wykonawca budowy Rodzinnego Parku Rozrywki złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia robót budowlanych. Powodem były nietypowe warunki geologiczne.
   Urzędnicy informują, że wniosek został odpowiednio udokumentowany. Swoją opinię w tym temacie wyraził również inżynier kontraktu. – Po analizie przedstawionych przez wykonawcę wyjaśnień oraz ponownej weryfikacji przekazanej do realizacji dokumentacji projektowej, inżynier kontraktu potwierdza fakt wystąpienia nietypowych, złożonych warunków geologicznych na terenie parku – czytamy w opinii wystawionej przez inżyniera. Uznał wniosek wykonawcy za zasadny. Jego zdaniem należy uznać w całości wnioskowane przez wykonawcę opóźnienie terminu realizacji zadania i przesunąć termin zakończenia robót o 90 dni kalendarzowych.- Nie widzę innej możliwości, niż dać wykonawcy czas na ukończenie inwestycji. Przeszkody, jakie zaszły na placu budowy, zostały odpowiednio udokumentowane. I mnie, i zapewne wielu innym osobom, szczególnie mocno zależy na tym, by Rodzinny Park Rozrywki mógł cieszyć całe pokolenia wodzisławian – mówi Mieczysław Kieca. – Wykonawca zapewnia nas o zamiarze ukończenia budowy. Nie ma podstaw, by mu nie wierzyć. Opóźnienia są, ale nikt, kto obserwuje budowę, nie zaprzeczy, że na terenie parku dzieje się dużo i postępy w pracach są znaczące – dodaje prezydent miasta."
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inzynier kontraktu PAN TELEGA

   PRACOWNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   WZIOL PAN PIENIĄŻKI Z URZEDU MIASTA ZA SWOJA PRACE A GDZIE PAN BYL JAK ROBILISMY RAMPE A TERAZ PAN CHCE NAS OKRASC DOMAGAJAC SIE DODATKOWYCH PRAC

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poważny zarzut pracownik czyli urzędnik?

   poważny zarzut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Oby prokuratura dobrała się do tych, którzy zawinili

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dowody

   tak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   sprawa zostanie zgloszona do prokuratora

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   urzednik

   PRACOWNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   byly dokumety w urzedzie miasta prosze sprawdzic dzienik budowy kto robil wpisy do dzienika moze dzienik budowy tez zniknol

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   goścówa

   gratka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   można ogłosić kolejny konkurs!!!! Jaka inwestycja finansowana przez misato została wykonana poprawnie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PANI Z URZEDU MIASTA

   PRACOWNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   PANI AGATA PRACOWNIK URZEDU ILE PANI DOSTALA LAPOWKI ZE PODARLA PANI NASZE UMOWY


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pracownik czyli urzędnik?

   poważny zarzut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   a masz dowody na to, że ta pani dostała?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coś nie tak

   ntw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Problemy pojawiły się w lipcu? Przecież Silesii Construction UM przedłużył termin wykonania Parku do 29 listopada? Czyli Kieca i spółka skłamali twierdząc wtedy, że spoko, że wszystko mają pod...rozwiń całość

   Problemy pojawiły się w lipcu? Przecież Silesii Construction UM przedłużył termin wykonania Parku do 29 listopada? Czyli Kieca i spółka skłamali twierdząc wtedy, że spoko, że wszystko mają pod kontrolą, że termin zakończenia prac nie jest zagrożony.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coś nie tak

   xyw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Silesia Construction ogłosiła upadłość, co wg firmy i UM jest przyczyną jej zejścia z budowy. UM twierdzi, że prace są bardzo zaawansowane. Podwykonawcy powinni powiadomić prokuraturę, CBA, ABW itp.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prezydet oszust

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   uważajcie wykonawcy i podwykonawcy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama