Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek ma w sobie coś ze świni. Bez obrazy, to medyczny sukces

Agata Pustułka
W Wojewódzkim Szpitalu Urazowym w Piekarach Śląskich lekarze wszczepili pacjentowi więzadło pochodzące od... świni. To pierwszy tego typu zabieg na świecie!  Przeszczep międzygatunkowy jest wspaniałym sukcesem medycyny.
W Wojewódzkim Szpitalu Urazowym w Piekarach Śląskich lekarze wszczepili pacjentowi więzadło pochodzące od... świni. To pierwszy tego typu zabieg na świecie! Przeszczep międzygatunkowy jest wspaniałym sukcesem medycyny. Arkadiusz Ławrywianiec
To pierwszy tego typu zabieg na świecie - przeszczep międzygatunkowy. Wprawdzie małego więzadła w stawie kolanowym, ale to i tak postęp. Pacjent szpitala w Piekarach będzie miał więzadło świni we własnej nodze.

Wczoraj w Wojewódzkim Szpitalu Urazowym w Piekarach Śląskich lekarze wszczepili pacjentowi więzadło pochodzące od świni. Oczywiście odpowiednio przygotowane i superbezpieczne - tak wypreparowane, aby uniemożliwić reakcję odrzutu. To nie pierwszy przypadek, gdy medycyna korzysta ze "świńskiej" pomocy. Od wielu lat kardiochirurdzy wszczepiają zastawki zbudowane z tkanki serca uzyskanej z serca świńskiego.

Nie tylko anatomia serca świni jest podobna do anatomii serca człowieka. W ogóle wiele świńskich narządów ma podobną wielkość do ludzkich. Genetycy dokładnie zbadali też genom świni i orzekli, że ma więcej wspólnego z naszym niż nam się wydawało. Zresztą te pożyteczne zwierzęta cierpią na identyczne choroby jak my, np. na chorobę Alzheimera (właśnie te podobieństwa mogą naprowadzić naukowców na znalezienie skutecznych terapii). Cóż, świnie mają nawet podobne ciśnienie tętnicze.

W słynnym już filmie "Bogowie", o pierwszym przeszczepie serca wykonanym przez prof. Zbigniewa Religę, pojawia się epizod, w którym kardiochirurg wysyła swoich asystentów po serce świni, by wszczepić je umierającemu pacjentowi. Prof. Religa nie był marzycielem. Zdawał sobie sprawę, że właśnie te zwierzęta mogą być lekarstwem na brak narządów od dawców ludzi i alternatywą dla w pełni wszczepialnego sztucznego serca.

Dla ortopedów świnie mogą być nieograniczonym magazynym wymiennych części już teraz, zwłaszcza że już udało się pokonać barierę immunologiczną.
- W czasie naszego pionierskiego zabiegu przeszczepiliśmy więzadło krzyżowe przednie w stawie kolanowym. Odgrywa ono bardzo ważną rolę stabilizacyjną i najczęściej ulega uszkodzeniom, zwłaszcza u osób prowadzących aktywny tryb życia - wyjaśnia dr Wojciech Widuchowski z piekarskiej urazówki, który przeprowadził operację. - Świńskie więzadło jest alternatywą dla więzadeł pochodzących z banków tkanek. Łatwiej je uzyskać. Taka transplantacja jest wskazana przy zabiegach rewizyjnych, a zatem ponownych, gdy kolejny raz wymieniamy więzadło. Dzieje się tak bardzo często w przypadku sportowców, dla których taki zabieg jest decydujący dla dalszej kariery - dodaje.

Lekarze z Piekar nie chcą poprzestać na świńskich więzadłach. Biorą udział w międzynarodowym projekcie naukowym, którego celem jest pozyskanie dla niesprawnych ludzi świńskich łąkotek - jednych z najistotniejszych struktur w stawie kolanowym. Można sobie wyobrazić, że w całkiem niedalekiej przyszłości będą taśmowo produkowane części zamienne dla człowieka. Obecnie najczęściej na świniach testuje się nowe sposoby leczenia. Tak między innymi dzieje się w ośrodku badawczym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, gdzie u świń celowo wywoływano zmiany miażdżycowe, aby przetestować najlepsze metody leczenia dla ludzi.

Warto też pamiętać, że dr Stanisław Sakiel, nieżyjący już od 2 lat twórca Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, również prowadził eksperymenty, w których do leczenia oparzeń stosował skórę świń. Szwedzi leczą swoich chorych na cukrzycę pacjentów komórkami od świni, zaś Japończycy idą jeszcze dalej: chcą w organizmach świń hodować ludzkie narządy. Do tej pory udało im się wyhodować trzustkę szczura w ciele myszy i z pewnością nie powiedzieli ostatniego słowa.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!