Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Muzeum Śląskie: 6 wystaw stałych, w tym jedna kontrowersyjna [ZDJĘCIA + WIDEO]

Justyna Przybytek
1400 eksponatów, spośród 118 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląskiego, zostanie zaprezentowanych na sześciu wystawach stałych powstających właśnie w nowej siedzibie Muzeum Śląskim. O tym, jak będą wyglądały wystawy, opowiadali muzealnicy podczas zwołanej w piątek konferencji prasowej.
1400 eksponatów, spośród 118 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląskiego, zostanie zaprezentowanych na sześciu wystawach stałych powstających właśnie w nowej siedzibie Muzeum Śląskim. O tym, jak będą wyglądały wystawy, opowiadali muzealnicy podczas zwołanej w piątek konferencji prasowej. Lucyna Nenow
1400 eksponatów, spośród 118 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląskiego, zostanie zaprezentowanych na sześciu wystawach stałych powstających właśnie w nowej siedzibie Muzeum Śląskim. W budowie jest także ta największa dotycząca historii Górnego Śląska. Wszystkie zostaną zaprezentowane 26 czerwca podczas otwarcia podziemnego gmachu powstałego na terenie po kopalni Katowice w stolicy aglomeracji śląskiej. ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO

Muzeum Ślaskie przygotowuje 6 wystaw stałych:

O tym, jak będą wyglądały wystawy, opowiadali muzealnicy podczas zwołanej w piątek konferencji prasowej. W starych gmachu Muzeum Śląskiego mieściły się trzy stałe ekspozycje. W nowej miejsca będzie na sześć. Dziedzictwo Górnego Śląska obrazować będą wystawy Sztuki Sakralnej, Plastyki Nieprofesjonalnej oraz historyczna – Światło historii, dotycząca historii Górnego Śląska.

Z kolei pod hasłem Sztuka Polska zmieszczą się Galeria Malarstwa Polskiego od 1800 do 1945 roku, Galeria Sztuki Polskiej po 1945 r. oraz Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszość.

Do tej pory największe kontrowersje budziła wystawa o Górnym Śląsku.

Wystawa jest neutralna. Nie sugeruje żadnych odpowiedzi, ale powoduje, że zwiedzający sam musi sobie zadać pytania. To wizualna prezentacja obecnego stanu badań nad historią Górnego Śląska – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Na ekspozycję w Muzeum Śląskim będzie się składało 2200 grafik i fotografii, 400 obiektów, 320 artykułów, 165 biogramów, 160 plansz ekspozycyjnych, 35 paneli interaktywnych, 35 projekcji wideo i 17 słuchowisk.

- Wystawa będzie 90-minutowym spektaklem, opowieścią narracyjną od czasów najdawniejszych do roku 89. Opowiadamy w sposób chronologiczny o najważniejszych, najbardziej dramatycznych wydarzeniach Górnego Śląska. Stosujemy środki zaczerpnięte ze sztuk plastycznych, teatru i filmu, aby widz mógł poczuć tę historię, wejść w nią. - opowiadał Łukasz Czuj, jeden z projektantów wystawy z firmy Adventure.

Na ekspozycję będzie się składało ponad 30 pomieszczeń. - W każdej z nich będą elementy charakterystyczne dla danego okresu. Widzowie zobaczą makietę rotundy cieszyńskiej, maszyny parowej (ta makieta będzie zbudowana ze szkła), wejdziemy do mieszkania w Giszowcu, przejdziemy się międzywojenną ulicą z witrynami sklepowymi, podzieloną na część polską i niemiecką, zajrzymy do mieszkań i hoteli robotniczych PRL, czy rozwalony mur kopalni Wujek – wyliczał Czuj.
Łącznie nad stroną merytoryczną wystawy pracował 10-osobowy zespół historyków pod kierownictwem prof. Lecha Krzyżanowskiego.

Intensywne prace trwają także nad pozostałymi wystawami. W Galerii Sztuki Sakralnej pokazane zostaną eksponaty MŚ oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Ekspozycja zostanie zaaranżowana niczym wnętrze świątyni, aby podkreślić sacrum pokazywanych tu eksponatów. Będzie ich tu łącznie 100, oprócz rzeźb i rzemiosła artystycznego, także malarstwo.

Prawdziwym hitem w skali kraju będzie wystawa sztuki nieprofesjonalnej. - Pierwsza w Polsce stała ekspozycja plastyki nieprofesjonalnej – mówiła Sonia Wilk, kurator ekspozycji. Pojawią się na niej m.in. obrazy malarzy Grupy Janowskiej.

Nowe Muzeum Śląskie powstało na terenie po kopalni Katowice według projektu Riegler Riewe Architekten z Grazu. Pierwszą łopatę w plac budowy wbito w lipcu 2011 roku. Po ponad dwóch latach – jesienią 2013 - główny gmach Muzeum Śląskiego był już gotowy, jednak wciąż pusty i pod opieką generalnego wykonawcy inwestycji, bo brakowało pieniędzy na przeprowadzkę. MŚ przejęło budowlę na początku 2014 roku, ale udało się jedynie przenieść do jednego z dwóch odnowionych pokopalnianych budynków CSP.

Muzealny gmach znajduje się w całości pod ziemią (ponad nią jest budynek administracyjny i szklane wieże doświetlające podziemne ekspozycje). Jest tu ok. 25 tys. m kw. użytkowej. Koszt budowy MŚ to ponad 270 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo