Komendant policji w Bielsku-Białej ma problem. Przez picie z...

  Komendant policji w Bielsku-Białej ma problem. Przez picie z dwoma zastępcami

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Inspektor Bogdan Zaręba, szef bielskiej policji, został przyłapany w stanie po użyciu
  1/2
  przejdź do galerii

  Inspektor Bogdan Zaręba, szef bielskiej policji, został przyłapany w stanie po użyciu ©Łukasz Klimaniec

  Szef bielskiej policji i jego zastępcy zostali przyłapani przez kontrolę wewnętrzną KW Policji. Dwaj funkcjonariusze byli na służbie. Komenda wojewódzka prowadzi postępowanie w tej sprawie
  Czarne chmury zgromadziły nad Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej po tym, jak w świat poszła informacja, że komendant miejski policji oraz jego dwóch zastępców zostało przyłapanych na tym, iż podczas służby byli pod wpływem alkoholu. W czwartkowy wieczór informacja o tym, że najważniejsi funkcjonariusze urzędujący przy bielskiej ulicy Rychlińskiego mogli pić alkohol w czasie pracy rozeszła się lotem błyskawicy.
  Wczoraj od samego rana w biurze prasowym śląskiej policji urywały się telefony. Tymczasem przed południem - jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - szef bielskich policjantów insp. Bogdan Zaręba został wezwany na dywanik do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  Nagła kontrola przy ulicy Rychlińskiego

  Dostaliśmy w czwartek informację, że funkcjonariusze mogą być pod wpływem alkoholu. Do Bielska-Białej zostali wysłani policjanci z Wydziału Kontroli KWP zajmującego się przestrzeganiem przepisów przez funkcjonariuszy - powiedział nam wczoraj rano nadkomisarz Tomasz Gogolin z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  I dodał: - Została przeprowadzona kontrola trzech komendantów. Wszyscy byli po użyciu alkoholu, co oznacza, że mieli do 0,5 promila alkoholu. Dwóch komendantów było w czasie służby, trzeci przebywał w komendzie w swoim czasie wolnym. Czynności trwają. Tyle na ten moment mogę powiedzieć - stwierdził nadkom. Gogolin.

  Naruszenie dyscypliny służbowej

  Warto przypomnieć, że prawo rozróżnia stan po użyciu alkoholu - gdy zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 prom. alkoholu i stan nietrzeźwości, gdy przekracza 0,5 promila alkoholu.

  Artykuł 132 Ustawy o Policji mówi w jednym z podpunktów, że naruszeniem dyscypliny służbowej jest w szczególności "stawienie się do służby w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka oraz spożywanie alkoholu lub podobnie działającego środka w czasie służby albo w obiektach lub na terenach zajmowanych przez Policję".

  Za naruszenie dyscypliny policjant może dostać naganę, zakaz opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania, ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku, wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe, obniżenie stopnia, a nawet może być wydalony ze służby.

  - Cóż ja mogę powiedzieć... Nie powinny się takie rzeczy dziać. Czy to zdarzyłoby się zwykłemu dzielnicowemu czy komendantowi powinno zostać potraktowane w taki sam sposób. Wierzę, że komendant wojewódzki policji podejmie słuszną i jedynie możliwą decyzję w tej sprawie - skomentował Rafał Janowski, pierwszy wiceprzewodniczący i rzecznik prasowy Zarządu Wojewódzkiego NSZZP w Katowicach.

  Dwa lata szefowania komendzie

  Inspektor Zaręba został komendantem bielskiej policji pod koniec stycznia 2013 roku. Zastąpił na tym stanowisku insp.. Ireneusza Szwargę, który przejął dowodzenie jednostką policji w Pszczynie.

  Do służby wstąpił w 1985 roku. Od 1989 roku kierował bielskim Pododdziałem Prewencji Policji. W roku 2005 awansował na stanowisko komendanta żywieckiego garnizonu. Stamtąd trafił do Bielska-Białej.

  Na niedawnej konferencji szefów jednostki z samorządowcami podsumowującej ubiegłoroczne działania bielskich policjantów przedstawione zostały dane, z których wynika, że pod względem zatrzymanych sprawców i wykrywalności bielska jednostka znajduje się w wojewódzkiej czołówce.

  Według nieoficjalnych informacji komendant wojewódzki policji w Katowicach przebywał wczoraj w Warszawie. Sprawą miał się zająć natychmiast po powrocie.

  Policjanci i alkohol

  Informacje o policjantach, którzy zostali złapani pod wpływem alkoholu co jakiś czas szokują opinię publiczną. Tylko w ostatnich miesiącach doszło w naszym kraju do kilku takich zdarzeń.

  Grudzień 2013 rok, Grodków - około 1,3 promila alkoholu ma wydychanym powietrzu aspirant, który pełnił służbę w miejscowym komisariacie. Sprawa wyszła na jaw po przeprowadzeniu wewnętrznej kontroli.

  Marzec 2014 roku, Lwówek Śląski - policjanci z Jeleniej Góry zatrzymują do kontroli prywatny samochód osobowy. Okazuje się, że jechał nim policjant. Nie miał włączonych świateł, zapiętych pasów, a na dodatek był pijany - w jego organizmie wykryto promil alkoholu. Był po służbie.

  Czerwiec 2014, Warszawa - trzech naczelników nadużywa alkoholu podczas wizyty Baracka Obamy w Polsce. Zostali przyłapani: szef wydziału kryminalnego, szef działu do walki z terrorem i jego zastępca. Jeden z nich miał 1,7 promila alkoholu.

  Listopad 2014, Warszawa - dwa promile alkoholu ma w wydychanym powietrzu policjant, który spowodował kolizję na trasie Łazienkowskiej - wpadł na samochód z wysięgnikiem, z którego naprawiano oświetlenie miejskie.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda

   Basior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szkoda chłopa z dupereli robi się aferę, teraz wszyscy udają świętoszków. Problem alkoholu w Policji to jedna wielka ciemna liczba......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co w Ameryce godajom

   miesioncek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ło Polokach? nawet na filmach to boło.nie dziwota,tu świentych NIE MA!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gliniarze

   observer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   mundury jak za komunizmu a i zachowanie tez. Jak oni wygladaja? Typowe buraki, pokumunistyczny odpad.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzie

   Reimund (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Oni i tak krzywdy sie nie zrobia, napewno awansuje i pudzie do Warszawy.

   Zdjęcie autora komentarza
   TO NIE MOŻLIWE

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   KAŻDY CHOP PIJE --
   JA TEŻ
   HERBATĘ Z PRĄDEM
   ŻYCZ A BĘDZIE CI ŻYCZONO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Normalna

   Obser (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wszystko zależy z jakiej jest linii POlitycznej , jak jedynie słusznej to sprawę się zatuszuje , albo awansik!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama