Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze wyklęci długo nie mieli swojego miejsca w podręcznikach

Anna Ładuniuk
Zabrzeg (pow. Cieszyn) stał się miejscem śmierci "Bartka" Flamego, kapitana NSZ. Zastrzelono go w tutejszej restauracji w roku 1947
Zabrzeg (pow. Cieszyn) stał się miejscem śmierci "Bartka" Flamego, kapitana NSZ. Zastrzelono go w tutejszej restauracji w roku 1947 arc.
1 marca świętujemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbywają się także u nas

1 marca, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, od pięciu lat obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ma upamiętniać żołnierzy drugiej konspiracji, czyli tych, którzy nie godząc się na porządek narzucony po drugiej wojnie, nie złożyli broni i dalej walczyli, już nie z reżimem niemieckim, ale komunistycznym.

- Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej - napisano w programie tegorocznych obchodów w naszym województwie, zorganizowanych przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Już wczoraj w kościele Mariackim w Katowicach w ramach uroczystości odbył się koncert pieśni patriotycznych, a po nim msza św. i Apel Poległych. Wieczorem w Kinoteatrze Rialto, także w Katowicach, można było zobaczyć premierowy pokaz obrazu "Podziemna Armia Powraca" oraz wysłuchać koncertu. W Bytomiu natomiast odbyła się sesja naukowa poświęcona "Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych".

W niedzielę 1 marca odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie. O godz. 17.30, w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi, zostanie odprawiona msza święta. Później uczestnicy uroczystości wezmą udział w Apelu Poległych.

Tego samego dnia o godz. 16.30 w kinie Światowid w Katowicach odbędzie się wieczór muzyczno-poetycko-filmowy. W programie m.in. filmy: "Ci, co przeżyli" w reż. Marii Dłużewskiej, "Sny stracone, sny odzyskane" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

4 marca 2015 r. o godz. 12.00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Cieszyn, ul. Regera 6) otwarcie wystawy pt.: "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz". Okolicznościowy wykład wygłosi Marek Łukasik z IPN Katowice.

Od 6 do 20 marca 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej prezentowana będzie wystawa "Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku".

12 marca 2015 r. o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu otwarcie kolejnej wystawy, tym razem fotografii autorstwa Piotra Życieńskiego pt. "Milcząc, wołają". Na zdjęciach dokumentacja prac poszukiwawczych szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonych na warszawskich Powązkach, w latach 2012-2014 przez IPN i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w ramach projektu "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956".

Na koniec, 30 marca, Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na wykład Marka Łukasika pt. "O wolną Polskę. Podziemie zbrojne na Podbeskidziu 1939-1947".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!