Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemieckie korepetycje: jak powalczyć o ESK 2016?

Justyna Przybytek
arc
Katowice jak Essen, a aglomeracja jak Zagłębie Ruhry? To możliwe. Radni z Bytomia, Piekar Śląskich, Sosnowca, Rudy Śląskiej i Tychów poparli starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Uchwały w tej sprawie szykują kolejne miasta. O poparcie zabiega katowickie biuro ESK. Chodzi o to, aby Komisja Selekcyjna, która zdecyduje, które z pięciu polskich miast (Gdańsk, Katowice, Warszawa, Wrocław czy Lublin) otrzyma tytuł ESK 2016, uwierzyła, że aglomeracja wspólnie pracuje na sukces Katowic.

Niedoścignionym wzorem jest niemieckie miasto Essen - ESK 2010 - które w staraniach o tytuł wsparło całe Zagłębie Ruhry. O korzyściach ze wspólnego działania opowie dziś w Katowicach Heinz-Dieter Klink, dyrektor Regionalnego Parlamentu Zagłębia Ruhry.

Brak zaangażowania w projekt ESK miast aglomeracji zarzuciła Katowicom Komisja Selekcyjna, która w połowie października 2010 zdecydowała, że miasto przechodzi do drugiego etapu konkursu. Decyzja, które z miast zostanie Europejską Stolicą Kultury - pod koniec czerwca.

- Poparcie choć ma na razie charakter deklaratywny, ale jest istotne. Za tymi uchwałami mogą pójść pieniądze. I nie chodzi nam o pieniądze przekazywane na rzecz projektu ESK do katowickiego biura. Chcemy tworzyć wspólne projekty dla miast w aglomeracji, które mogłyby być finansowane przez samorządy - tłumaczy Marek Zieliński, dyrektor biura ESK. Najdalej posunięta jest współpraca Katowic i Tychów - jest już decyzja o powołaniu Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. Trwają rozmowy z kolejnymi miastami.

Sprawdzian, czy miasta regionu mają do zaoferowania więcej niż tylko dobre słowa, już w kwietniu. Biuro ESK szykuje wielki festiwal street artu. - Zaprosiliśmy artystów ulicznych z kraju i zagranicy. Pojawią się graffiti, murale i malowidła ścienne. Chcemy tą imprezą zainteresować też inne miasta - zapowiada Zieliński.

W kwietniu biuro zamierza też ogłosić powstanie zamiejscowych klubów ESK w miastach wspierających walkę Katowic. Mają być punktem informacyjnym o projekcie, ale też inkubatorem pomysłów w ramach ESK oraz miejscem spotkań. Centrala będzie - jak dotychczas - w Katowicach, z tą jednak różnicą, że katowickie biuro od 1 kwietnia zyskuje niezależność - zostanie wydzielone ze struktur Centrum Kultury Katowic. W ramach ESK trwają też... poszukiwania ściany - odpowiednio dużej i zwróconej na południe, potrzebnej na ogród wertykalny, który Katowicom zaprojektuje Patric Blanc. - Prezydent Piotr Uszok zadeklarował nawet, że ścianę wybuduje, ale tę propozycję Blanc odrzucił - przyznaje Marek Zieliński.

Co obejrzymy w marcu?

Filmy i wystawa
17-31 marca - przegląd filmów Woodego Allena. Wyświetlonych będzie 36 tytułów w dwóch katowickich kinach: Rialto oraz Kosmos. Bilet na jeden seans kosztuje 10 zł, karnet - 120.
23 marca - koncert Woodego Allena & his New Orleans Jazz Band w Centrum Kultury Katowice.
Do 31 marca - w Galerii na Żywo Polskiego Radia Katowice można oglądać wystawę "Katowice. Miasto ogrodów". Znajdą się na niej fotogramy oraz cytaty z księgi, jaką jest wniosek Katowic o tytuł ESK 2016.

Jak się zdobywa tytuł ESK?

Harmonogram
Maj 2011 - drugi wniosek aplikacyjny należy złożyć do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
15 czerwca 2011 - wizyta ekspertów Komisji Selekcyjnej, działającej przy MKiDN w Katowicach.
22 czerwca 2011 - finał konkursu - decyzja, które z polskich miast zostaje ESK.
2016 - Europejską Stolicą Kultury jest miasto z Polski i z Hiszpanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!