Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku placebo nie jest jeszcze w modzie

Katarzyna Domagała
wikimedia.pl
Placebo to lek dla organizmu obojętny, mimo to podawany jako lekarstwo. Czy jest to sposób na wyleczenie się z problemów żołądkowych czy depresji? Jak pokazują wyniki najnowszych badań, u naszych zachodnich sąsiadów substancje obojętne pomagają sporej części pacjentów.

W landach niemieckich ulgę po nich odczuwa ok. 60 proc. pacjentów z dolegliwościami żołądka. Efekty placebo widać też w leczeniu depresji. W tym przypadku stwierdzono poprawę u ponad 30 proc. chorych. Tylko w Bawarii 88 proc. lekarzy przepisuje takie leki nieaktywne.

Sprawdziliśmy czy śląscy lekarze również stosują ten typ leczenia. - Dotychczas nie spotkałem się z takimi praktykami - mówi Stanisław Piechula, szef Śląskiej Izby Aptekarskiej. - Może w Niemczech są tabletki, które imitują leki. W Polsce pacjenci doskonale znają dostępne środki - dodaje.

Jednak lekarze przyznają, że zdarza im się przepisywać pacjentom środki wspomagające lub wzmacniające. Podkreślają, że nie jest to typowe placebo, a np. leki ziołowe czy witaminy.

- Kilkakrotnie słyszałem, że rodziny pacjentów w porozumieniu z lekarzem korzystały z formy leczenia placebo - mówi jeden z katowickich lekarzy. - Najczęściej stosowano je wobec osób starszych - dodaje.

Zdaniem Piechuli, wśród śląskich pacjentów ogromną rolę odgrywa przyzwyczajenie do konkretnego środka. - Pacjenci chcą konkretnej tabletki, często rozpoznają ją po kolorze czy opakowaniu. Jeśli producent zmieni je, często mówią, że lek przestaje działać - mówi.

Tymczasem co rok wzrasta ilość kupowanych u nas leków. W 2010 r. ich sprzedaż w aptekach osiągnęła wartość 9,6 mld zł. To wzrost o 4 proc. w porównaniu do 2009 r. Prognozy Pharma Expert, firmy analizującej sytuację na rynku farmaceutycznym, w 2011 r. spożycie leków może wzrosnąć o kolejne trzy procenty.

Cała prawda o efekcie placebo

Efekt placebo występuje wtedy, kiedy pacjentom podaje się środki leczniczo obojętne, które mimo to pomagają im w wyzdrowieniu. Najczęściej stosuje się takie środki w trakcie testowania skuteczności nowych medykamentów. Czasem tę formę leczenia stosuje się u pacjentów, u których źródło choroby ma podłoże psychiczne, a nie fizyczne. Placebo stosowane jest też dla wzmocnienia efektów zajęć terapeutycznych. Do tej pory uważano, że siłą placebo jest sugestia, a pacjent nie może wiedzieć, że leczy się "oszukanymi" środkami. Ostatnie badania pokazały, że wśród osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, które świadomie zażywały placebo aż w 59 proc. odnotowano poprawę i to na poziomie podobnym, jak przy stosowaniu zwykłych leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!