Siemianowice Śląskie: Sprawdzą głębokość dziury przy szkole

  Siemianowice Śląskie: Sprawdzą głębokość dziury przy szkole

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W tym tygodniu zostanie podpisana umowa z wykonawcą odwiertów geodezyjnych, które pokażą, jak głęboka jest dziura po kopalni.
  Już od kilku tygodni przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bytkowie znajduje się dziura po szybie kopalni Siemianowice. Choć została ona zabezpieczona, to nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza społeczności szkolnej.

  W ubiegłym tygodniu miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę specjalnych odwiertów geodezyjnych, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak faktycznie głęboka jest dziura. Do tej pory opierano się głównie na mapach geodezyjnych sprzed ponad 100 lat, według których pozostałość po kopalni może mieć nawet 165 metrów głębokości.

  Dziurę odkryto przypadkiem, gdy... wpadł w nią jeden z pracowników szkoły. Przechodził po zabetonowanym włazie kanalizacyjnym i kiedy na niego nastąpił, ten się zsunął i nieco zapadł. Pracownikowi nic się nie stało. Ale problem pozostał.
  Miasto w sprawie zapadliska wysłało już pisma do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz do Kompanii Węglowej, by zajęły się na własny koszt tym problemem. SRK jednak odpowiedziała, że rozwiązanie tego problemu nie będzie leżeć w ich gestii, ponieważ nie jest następcą prawnym KWK Siemianowice.

  - Kompania Węglowa natomiast do tej pory jeszcze nie odpowiedziała na nasze pismo - mówi Jakub Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Siemianowicach.

  Niezależnie jednak od odpowiedzi z KW, miasto przymierza się do tego, aby dziurę zasypać choćby na własną rękę. Stąd w tym tygodniu będzie wyłoniony wykonawca, który przeprowadzi odwierty, na podstawie których miasto będzie mogło oszacować wstępnie koszty zasypania pokopalnianego szybu. Wykonawca otrzyma za to około 10 tysięcy złotych. Samo zasypanie dziury może być o wiele kosztowniejsze, zwłaszcza że kilka lat temu dziura przy ul. PCK kosztowała miasto ok. 400 tys. zł.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama