Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontenery na ubrania: Czy to, co do nich wrzucasz rzeczywiście trafia do biednych?

Anna Zielonka
Kontenery na ubrania Polskiego Czerwonego Krzyża znowu staną w miastach naszego regionu. Teraz to w większości pojemniki prywatnych firm.

Chcesz pomóc ubogim, wrzucając używane rzeczy do kontenera PCK? W Jaworznie na razie to niemożliwe. W tym mieście nie ma już bowiem ani jednego pojemnika Polskiego Czerwonego Krzyża. Stoi za to wiele pojemników na stare ubrania należących do innych, prywatnych firm. Odzież stamtąd nie trafia jednak do biednych, ale jest przetwarzana lub ląduje w sklepach z odzieżą używaną. Dlaczego PCK nie zadbał o swoje kontenery? Na razie obok budynku przy ul. Inwalidów Wojennych 14 nie ustawiono jeszcze nowego kontenera. Rzeczy można więc oddawać tylko w ręce członków PCK w godzinach dyżurów (we wtorki w godzinach 8-13 i czwartki od 13 do 18). Anna Grelowska, prezeska jaworznickiego oddziału organizacji, jednak uspokaja. Zapewnia, że już niedługo nowy specjalnie oznakowany kontener znów pojawi się w Jaworznie.

- Z każdej strony zostanie na nim naklejony duży czerwony krzyż, tak aby nikt nie miał wątpliwości, że to właśnie wrzucając ubrania do tego kontenera, można pomóc osobom ubogim - zaznacza Anna Grelowska. - Co ważne, już niedługo w całej Polsce zwiększy się liczba takichkontenerów. Bowiem ogólnopolski PCK znów nawiązał współpracę z przedsiębiorstwem, któremu kiedyś organizacja użyczała logo - dodaje społeczniczka.

Przypomnijmy. W 1997 roku PCK podpisał umowę z firmą Wtórpol, która zajmuje się odzyskiem i utylizacją odzieży używanej. PCK zgodził się wtedy, by kontenery przedsiębiorstwa były promowane przez znak PCK. Miało to zachęcić Polaków, by nie wyrzucali ubrań do śmietnika. PCK otrzymywał część tej odzieży i pieniądze za użyczenie logo. Ale Wtórpol zerwał umowę w 2007 r. Właściciele przedsiębiorstwa tłumaczyli się fatalną sytuacją ekonomiczną firmy. Dlatego przez kilka lat poszczególne placówki PCK dysponowały tylko pojedynczymi pojemnikami, których używały na własne potrzeby, a odzieży - nawet zniszczonej - nie oddawały do Wtórpolu. Teraz sytuacja ma się zmienić.

- Wracamy do współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, która tym razem nie będzie polegać na wykorzystywaniu logo organizacji na naszych kontenerach. Przeciwnie, część pojemników sprzedamy PCK za symboliczną złotówkę - informuje Mateusz Bolechowski z Wtór-polu.

Układ ma być taki. Członkowie PCK przekażą rzeczy w dobrym stanie osobom potrzebującym, a resztę ubrań (nienadających się już do noszenia) firmom, które będą odbierać zniszczoną odzież. Oddane przez PCK rzeczy pójdą do przeróbki, np. na czyściwo fabryczne.

Wtórpol podpisze umowy z wojewódzkimi oddziałami PCK w 13 województwach
W środę w siedzibie Śląskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Katowicach odbędzie się spotkanie, na którym pojawią się przedstawiciele PCK z miast naszego regionu. Będą ustalać szczegóły współpracy i zapotrzebowanie poszczególnych jednostek organizacji na kontenery. - Kupiliśmy już 100 pojemników - informuje Helena Kupka, dyrektorka Śląskiego Zarządu Okręgowego PCK. - Zyskają one nasze wyraźne logo i wszelkie informacje, do kogo należą pojemniki - dodaje. ZIELA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!