Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Jazda na światłach mijania przez 24 godziny to same straty

Redakcja
Chciałbym zwrócić uwagę na przepis nakazujący jazdę na światłach mijania przez 24 godziny na dobę. Obserwuję tę sprawę od paru lat i nasuwają mi się następujące i chyba oczywiste wnioski.

1. Zwiększone zużycie paliwa oraz negatywny wpływ na środowisko.

2. Zużycie akumulatora, alternatora i skrócenie czasu ich żywotności, co ma też związek z ochroną środowiska i utylizacją tego sprzętu.

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
Adres mejlowy: [email protected]

3. Częstsza wymiana żarówki i - dotyczy to niemal każdej, która świeci, a nie jest potrzebna z punktu widzenia bezpieczeństwa, np. oświetlenie tablicy rejestracyjnej, obrysowa, tylna pozycyjna czy kokpitu.

4. Spotkałem się już z wieloma opiniami kierowców zawodowych oraz policjantów, że w ciągu dnia trudno jest dostrzec pojazd uprzywilejowany, ponieważ światła ostrzegawcze "zlewają się" z potokiem innych użytkowników dróg.

5. Oślepiają, szczególnie te źle zamontowane. Pomimo przepisów notorycznie widzę światła LED uszkodzone i źle zamontowane. Stacje diagnostyczne podchodzą do tego tematu "lekko".

6. Inne kraje, a także nasi sąsiedzi nie mają takich przepisów i sami są zaskoczeni, kiedy to widzą u nas. Ma to wpływ na nasz wizerunek i postrzeganie Polaków. Słyszałem od obcokrajowca uwagę, abyśmy nie wpadli na pomysł oświetlania chodników przez pieszych w ciągu dnia!

7. Nie ma absolutnie żadnego związku pomiędzy liczbą wypadków drogowych (śmiertelnych również), zdarzeń czy kolizji, a obowiązkiem jazdy w ciągu dnia na światłach.
8. Nie wszystkie nowe auta mają światła do jazdy dziennej czy LED, a przez sprzedawców jest traktowany jako płatny dodatek.

Z kolei odblaski - jako obowiązkowe po zmierzchu dla obywateli i innych użytkowników dróg - uważam za bardzo życiowy przepis poprawiający bezpieczeństwo. Mieszkańcy Polski nijak nie mogą skorzystać z tego "dobrodziejstwa" ustawowego, a mnożą jedynie koszty społeczne i materialne.

Obecnie w komisji sejmowej trwają prace nad nowelizacją ustawy o ruchu drogowym, w tym m.in. propozycja wyższych mandatów - w moim odczuciu - zostanie dobrze przyjęta przez większość użytkowników dróg, którym zależy na bezpieczeństwie, eliminacji patologii i zwykłego bandytyzmu, o czym przekonujemy się dzięki nagraniom z kamer samochodowych. Nie chciałbym, by jak w Rosji, naprawiano rzeczywistość drogową w ten sposób, ujawniając przestępstwa, ponieważ w dłuższym czasie podkopuje to zaufanie do policji.

Ważna jest nie tylko surowość prawa, ale nieuchronność kary i szybka egzekucja zgodnie z prawem administracyjnym. Jest ku temu dobra okazja, by komisja również mogła rozważyć ten przepis w imię oszczędności czasu oraz energii członków komisji, a i nas jako społeczeństwa. (...) (JJ)

Czytelnik z Wyr


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!