Ważne
  Władze Myszkowa i powiatu nie chcą składowiska odpadów na...

  Władze Myszkowa i powiatu nie chcą składowiska odpadów na Światowicie

  Adrian Heluszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Władze Myszkowa nie chcą dopuścić do powstania składowiska odpadów na terenie miasta.
  1/2
  przejdź do galerii

  Władze Myszkowa nie chcą dopuścić do powstania składowiska odpadów na terenie miasta. ©arc nm

  Na terenie będącego w stanie upadłości Vistalexu, w jednej z hal przy ulicy Partyzantów, mają być składowane odpady niebezpieczne. Syndyk Vistalexu SA Kancelaria Syndyków Piątkowski Szczerbiński Sp. jawna z Wrocławia, wydzierżawił wspomnianą halę firmie Ekosystem 2000 z Chorzowa. Pod koniec ubiegłego roku firma zwróciła się do Starostwa Powiatowego z prośbą o udzielenie zgody na zbieranie odpadów na terenie hali. 14 stycznia zgoda została wydana, a firma uzyskała pozwolenie na magazynowanie odpadów w hali w pojemnikach, specjalistycznych zbiornikach, kontenerach, które następnie mogą być przekazywane kolejnym podmiotom.
  Firma wnioskowała również o magazynowanie odpadów nie tylko w hali, ale również na terenie otwartym, na placu bezpośrednio przed nią, ale po oględzinach stwierdzono, że odpady mogą być magazynowane jedynie w hali.

  Mówi się, że w Myszkowie miałyby być składowane tak niebezpieczne odpady, jak chemikalia laboratoryjne, czy szlamy, które Ekosystem chce wykorzystywać do spalania w turbinie, która będzie je przetwarzać w energię elektryczną.
  Cała sytuacja budzi ogromny niepokój i obawę, że Myszków może zamienić się w składowisko odpadów zagrażających środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim zdrowiu i życiu mieszkańców.

  Lokalizacja składowiska na Światowicie była obiektem żywych dyskusji podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. Zarówno władze powiatu, jak i miasta zapewniają stanowczo, że nie dopuszczą do sytuacji, by taki obiekt stanął w Myszkowie.
  Starosta myszkowski, Dariusz Lasecki złożył już wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie, który będzie rozpatrywał decyzję, która zezwoliła firmie uruchomienie składowiska. Hala ma przejść również kontrole, których dokona Powiatowy Inspektorat Budowlany i strażacy.

  - Naczelnik Wydziału Środowiska wydała pozytywną decyzję 14 stycznia. Poprzedni zarząd Powiatu dał uprawnienia naczelnikom, którzy w imieniu starosty mogą podpisywać takie decyzje. Miałem informacje na temat tej decyzji i podjąłem szybkie działanie. Wysłałem wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie o zatrzymanie lub uniemożliwienie zbierania tych odpadów. W uzasadnieniu napisałem, że zgoda nie powinna zostać w ogóle wydana w obawie o wystąpienie zagrożenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także zdrowia i życia mieszkańców miasta. W załączeniu wysłałem także odpowiednią uchwałę Rady Miasta z 2012 roku. Podjąłem również kroki, by do wspomnianej hali wysłano odpowiednią kontrolę, która miałaby skontrolować, czy hala może być użytkowana do składowania takich odpadów. Poproszę również Powiatowy Inspektorat Budowlany o sprawdzenie obiektu pod względem budowlanym, czy jest w nim możliwość zbierania odpadów. Dołożę wszelkich starań, by nie dopuścić do tego, by firma Ekosystem składowała tam swoje odpady - zapewniał starosta myszkowski, Dariusz Lasecki.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama