Ważne
  Najlepsza brytyjska komedia od czasów „Billy’ego Elliota”

  Najlepsza brytyjska komedia od czasów „Billy’ego Elliota”

  Materiał Partnera Zewnętrznego

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Najlepsza brytyjska komedia od czasów „Billy’ego Elliota”
  1/11
  przejdź do galerii
  6 marca do polskich kin trafi brytyjska komedia „Dumni i wściekli” (Pride) – niewiarygodna, ale oparta na faktach historia, która stała się jednym z największych brytyjskich przebojów minionego roku. Film miał swoją światową premierę w Cannes, jest laureatem BAFTY – brytyjskiego odpowiednika Oskarów, zdobył 3 nagrody British Independent Film Awards 2014 – w tym za najlepszy film, nominowany był również do Złotych Globów. W obsadzie nie brak gorących wyspiarskich nazwisk, poczynając od Billa Nighy („To właśnie miłość”), Imeldy Staunton (seria „Harry Potter”), Dominica Westa („300″), czy Andrew Scotta (Jim Moriarty w serialu „Sherlock”).
  A co mają z tym wszystkim wspólnego geje i górnicy? Co może łączyć ludzi, których wszystko dzieli?
  Konserwatywne, górnicze miasteczko, z którego ucieka, kto może. Kiedyś spokojne, dziś targane strajkami. Kiedy poczucie wrogości wobec wszystkiego, co obce osiąga apogeum, niespodziewanie przyjeżdżają tu kolorowym busem geje i lesbijki ze stolicy. Na ratunek potrzebującym!

  Czy padną najgorsze obelgi i posypią się zęby? Czy jedni i drudzy będą potrafili podać sobie pomocną dłoń? Co musi się wydarzyć, by konserwatywni mieszkańcy przyjęli pod strzechy aktywistów walczących o równouprawnienie? Co musi się stać, by staruszki odważyły się ruszyć w rajd po nocnych klubach Londynu? I czy wszyscy będą umieli razem bawić się i tańczyć w rytm hitów Bronski Beat?

  Zobaczcie koniecznie! Nie uwierzycie, choć ta historia oparta jest na faktach.

  Zobacz zwiastun filmu:


  Siła wspólnoty
  Większość ludzi nie bardzo wierzy w tę historię, gdy słyszą o niej po raz pierwszy – tłumaczy Beresford. – Ze mną było podobnie. Zakładałem, że to mit, ale byłem bardzo zaintrygowany. Wkrótce odkryłem, że historia jest prawdziwa, a ruch Lesbijki i Geje Wspierają Górników ma w swoim posiadaniu materiał wideo z tamtych wydarzeń, który udało mi się odnaleźć. A to był dopiero początek.

  W 1984 roku Krajowy Związek Górniczy w Wielkiej Brytanii rozpoczął strajk generalny w proteście przeciwko planom zamknięcia wielu kopalni w całym kraju. Rząd Margaret Thatcher odpowiedział w sposób nie tylko zdecydowany, ale i brutalny. Pośród wielu grup, które wyrażały solidarność z górnikami, byli też homoseksualni aktywiści z Londynu, którzy zdecydowali zebrać pieniądze, by pomóc strajkującym, mającym tych samych przeciwników, co oni: rząd Thatcher, policję, tabloidy. Grupa ta nazwała się Lesbijki i Geje Wspierają Górników (LGSM). Pojawił się jednak pewien problem – górniczy związek nie chciał przyjąć od nich uzbieranych pieniędzy. Kolorowa grupa z Londynu wsiadła więc do busa i ruszyła do małej wioski w Walii, by przekazać je osobiście. Tak rozpoczęła się niezwykła historia przyjaźni i solidarności. Przez kolejne 12 miesięcy LGSM stała się jednym z największych darczyńców na rzecz górników w całej Wielkiej Brytanii.

  „Dumni i wściekli”, oparty na prawdziwych wydarzeniach, to film o zderzeniu i połączeniu dwóch zupełnie odmiennych światów, które stały się ofiarami prześladowań, opresji i społecznych uprzedzeń. To historia dwóch społeczności, które łączą siły przeciwko wspólnemu wrogowi.

  „Dumni i wściekli” jest jednocześnie bardzo zabawny i prawdziwy – mówi Livingstone. – To, że na początku bohaterowie stoją po przeciwnych stronach barykady, a potem tak bardzo się zbliżają robi olbrzymie wrażenie. A fakt, że wydarzenia te naprawdę miały miejsce, a postaci bazują na prawdziwych osobach sprawia, że pojawia się też wzruszenie i radość.

  To jeden z najlepszych scenariuszy, jakie czytałem
  W aktorskim zespole jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci jest bez wątpienia Bill Nighy, grający Cliffa, sekretarza klubu. – To jeden z najlepszych scenariuszy, jakie czytałem w trakcie swojej kariery – stwierdza Nighy. – Zaryzykuję opinię, że jeśli chodzi o współczesną historię to jeden z najlepszych filmów o niej w ostatnich latach. To, że w jednym filmie mamy historię strajku górników i życia homoseksualistów w Wielkiej Brytanii jest zupełnie wyjątkowe. Ale też nakłada na ekipę wielką odpowiedzialność.

  Obok Billa Nighy w filmie występuje jedna z najlepszych brytyjskich aktorek charakterystycznych:
  Imelda Stauton. –Scenariusz był świetnie napisany, były w nim sceny i do śmiechu i do płaczu. Wróciłam pamięcią do tamtych czasów, tak bardzo frustrujących. W filmie opisuje się je jednak z humorem, zrozumieniem, mądrze i prawdziwie. I choć dla wielu osób to był bardzo trudny i zły czas w historii kraju ten film ogląda się świetnie. A humor nie sprawia, że temat jest bagatelizowany, wręcz przeciwnie. Śmiejesz się na większości scen, a jednocześnie myślisz „nie wierzę, że ludzie wtedy tak się zachowywali”. Wtedy śmiech na chwilę zamiera w gardle. To najlepsze, co mądry film może zrobić.

  Komedia o solidarności i niezwykłej odwadze
  - Widok górników wysiadających z autobusów podczas gejowskiej parady w Londynie w czerwcu 1985 roku był czymś niezwykłym i zwiastował pewien przełom w społeczeństwie – mówi scenarzysta filmu. - Z dzisiejszej perspektywy ciężko nawet wyobrazić sobie jaka przepaść dzieliła wtedy te dwa środowiska.

  - Dzisiaj wiele rzeczy bierzemy za oczywiste, zapominając, jak inaczej wyglądały jeszcze nie tak dawno – tłumaczy Beresford. – Trzeba wyraźnie podkreślić, że w 1984 roku parady gejów były wydarzeniem politycznym, a nie karnawałem radości. Mężczyzna ubrany w sukienkę wyrażał w ten sposób swoje polityczne poglądy.

  - Chciałbym żeby nasz film, opowieść o prawach obywateli, przywrócił te wydarzenia historii, sprawił że zostaną zapamiętane na długie lata. Szczególnie, że przesłaniem „Dumni i wściekli” jest to, że jeśli spodziewasz się od ludzi najlepszego, to bardzo często twoje oczekiwania zostaną spełnione. Widzowie wyjdą z kina szczęśliwsi i z umocnioną wiarą w ludzi – dodaje Bill Nighy. – Będą świadkami historii o niezwykłej odwadze i spotkają ludzi, który nie spotyka się w kinie zbyt często.

  Na film „Dumni i wściekli” zapraszamy od 6 marca do kin w całej Polsce.

  Zobacz listę kin:
  gutekfilm.pl

  „Dumni i wściekli” (Pride)
  Reżyser: Matthew Warchus
  Występują: Bill Nighy, Andrew Scott, Dominic West, Imelda Staunton, Paddy Considine
  Kraj produkcji: Wielka Brytania
  Rok produkcji: 2014
  Czas trwania: 120 min.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama