Muzeum Powstań Śląskich, czyli rewitalizacja ze smakiem...

  Muzeum Powstań Śląskich, czyli rewitalizacja ze smakiem [SUPERJEDNOSTKA, BETONOWA KOSTKA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
  1/7
  przejdź do galerii

  Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach ©Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse

  Przybywa nominacji do architektonicznego bubla ubiegłego roku i najlepszej realizacji w przestrzeni publicznej. Mamy kolejne dwie.
  Są dwie kolejne nominacje do Superjednostki i Betonowej Kostki, czyli nagrody za najlepszą realizację w przestrzeni publicznej w 2014 r. i antynagrody za realizację najgorszą. Do Superjednostki nominowano rewitalizację zabytkowego budynku przy ulicy Polaka 1 w Świętochłowicach na potrzeby Muzeum Powstań Śląskich, zaś do Betonowej Kostki - termomodernizację budynku przy ul. Ostrogórskiej 15 w Sosnowcu, czyli najwyższego budynku mieszkalnego w stolicy Zagłębia.


  - Realizacja nominowana została za niefortunny dobór kolorów i zaburzenie proporcji elewacji. Jest to niestety dość typowy przykład termomodernizacji polegający na obłożeniu ścian warstwą styropianu i pomalowanie w jaskrawe kolory - argumentuje Łukasz Kuś ze Stowarzyszenia Moje Miasto, które organizuje oba plebiscyty.

  Budynek po modernizacji stracił swoją lekkość i sprawia wrażenie bardziej przysadzistego i niższego. - Nowa kolorystyka powoduje, że obiekt stał się krzykliwym akcentem w krajobrazie miasta. Ponad to wyeksponowanie jaskrawą żółtą barwą poziomych pasów zaburzyło proporcje elewacji budynku - dodaje. Zdaniem społeczników tak przeprowadzony remont świadczy o braku zrozumienia dla estetyki późnego modernizmu, która bazowała na subtelnych detalach elewacji i stolarki okiennej oraz na grze proporcji brył geometrycznych i barw.

  SMM chwali natomiast rewitalizację zabytkowego budynku przy ulicy Polaka w Świętochłowicach, w którym w ubiegłym roku otwarto Muzeum Powstań Śląskich. Budynek zaprojektowany przez Emila i Georga Zillmannów, wybudowany w 1907 roku. Kilkanaście lat temu, gdy urzędowała w nim policja, spłonął. Po remoncie odzyskał dawny blask. - Docenić należy wykonanie rewitalizacji z szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego oraz przeznaczenie budynku na instytucję muzealną, której brakowało w regionie - argumentuje Martyna Fołta z SMM.

  Obie nominacje dołączyły do ogłoszonych w ubiegłym tygodniu: do Betonowej Kostki zgłoszono strefę kultury w Katowicach, zaś do Superjednostki - teren rekreacyjny nad jeziorem Paprocany w Tychach. Stowarzyszenie czeka na kolejne nominacje. Można je nadsyłać na adres smm.kontakt@gmail.com. Zostaną skompletowane do 16 marca. 28 marca zostaną poddane pod osąd jury, do którego SMM zaprosiło ludzi niezwiązanych zawodowo z architekturą. W tym roku w jego skład wejdą: dr Krzysztof Bierwiaczonek, Maciej Skobel, Hubert Bronicki i Ewa Kubiak, Karol Piekarski i Kuba Nagórski.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  j.przybytek@dz.com.pl

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum Złodziejstwa Polskiego

   #. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   W prezentowanej, polskiej propagandzie najzabawniejsza jest tablica upamiętniająca otwarcie tego przybytku przy ul. Polaka1. Próbująca przyrównać i przesłonić dokonania rodziny Donnersmarck oraz...rozwiń całość

   W prezentowanej, polskiej propagandzie najzabawniejsza jest tablica upamiętniająca otwarcie tego przybytku przy ul. Polaka1. Próbująca przyrównać i przesłonić dokonania rodziny Donnersmarck oraz architektów Zillmann z miernotą Dawidem K. (obecnym prezydentem Świętochłowic) oraz polskim biskupem - kreatorem kresów - kreującym Śląsk na polski erzac.
   W miejscu tego idiotycznego pomysłu zwanego przez polaków: „muzeum powstań śląskich”, który propaguje napaść na ościenne państwo, złodziejstwo i wyłudzenie. Będący dla mieszkańców Świętochłowic dużym obciążeniem finansowym, przynoszącym nieustannie straty finansowe.
   W zamian, należy otworzyć aktywne muzeum propagujące rozwój przemysłu na Śląsku, ten historyczny i przyszły. Prezentujące dokonania śląskich przemysłowców. Przedstawiające poszczególne etapy rozwoju gospodarczego Śląska. Sposób pozyskania finansów, wdrożenia nowoczesnych technologi (w tamtym okresie Śląsk wiódł prym w Europie). Metody pozyskania rynków zbytu. Rodzina Donnersmarck w tym temacie była najlepsza, pozyskiwała rynki zbytu w najtrudniejszym okresie światowej zapaści gospodarczej. Prezentujące zagrożenia oraz słabości Śląska. Transport był zawsze zagadnieniem kluczowym, który przez Polaków został doszczętnie zdemolowany (kolejowy i wodny). Miejsce, w którym będzie można zaprosić naukowców oraz przemysłowców (w tym z zachodu) prezentujących współczesne problemy i rozwiązania. Ośrodek, który przyczyni się do otwarcia nowych miejsc pracy na Śląsku.

   Pewnego dnia unijne dotacje skończą się i polskie miernoty zostaną z pustymi kieszeniami oraz niezapłaconymi rachunkami.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum powstan

   pytek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   pokazuje.....tramwaje. O co chodzi ? Czy to te, na które ci tzw.powstancy tak chetnie napadali ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raczej kosc, a nie kostka. Niezgody.

   DELL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   1) Powstan POLSKICH na Slasku.
   2) A i tymi muzeum zajmuje sie w sposób jednostronny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "bojownicy" z Donbasu będą się mieli na czym wzorować...

   jaki kraj takie muzea (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   trzeba mieć mentalność byłego poddanego Imperium Rosji (a takimi są Bose Antki ze Szkieletczyzny) aby z wojny domowej robić sobie okazję do świętowania.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komu to jest

   emeryt z kolejki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   potrzebne?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama