Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstań Śląskich, czyli rewitalizacja ze smakiem [SUPERJEDNOSTKA, BETONOWA KOSTKA]

Justyna Przybytek
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Przybywa nominacji do architektonicznego bubla ubiegłego roku i najlepszej realizacji w przestrzeni publicznej. Mamy kolejne dwie.

Są dwie kolejne nominacje do Superjednostki i Betonowej Kostki, czyli nagrody za najlepszą realizację w przestrzeni publicznej w 2014 r. i antynagrody za realizację najgorszą. Do Superjednostki nominowano rewitalizację zabytkowego budynku przy ulicy Polaka 1 w Świętochłowicach na potrzeby Muzeum Powstań Śląskich, zaś do Betonowej Kostki - termomodernizację budynku przy ul. Ostrogórskiej 15 w Sosnowcu, czyli najwyższego budynku mieszkalnego w stolicy Zagłębia.

- Realizacja nominowana została za niefortunny dobór kolorów i zaburzenie proporcji elewacji. Jest to niestety dość typowy przykład termomodernizacji polegający na obłożeniu ścian warstwą styropianu i pomalowanie w jaskrawe kolory - argumentuje Łukasz Kuś ze Stowarzyszenia Moje Miasto, które organizuje oba plebiscyty.

Budynek po modernizacji stracił swoją lekkość i sprawia wrażenie bardziej przysadzistego i niższego. - Nowa kolorystyka powoduje, że obiekt stał się krzykliwym akcentem w krajobrazie miasta. Ponad to wyeksponowanie jaskrawą żółtą barwą poziomych pasów zaburzyło proporcje elewacji budynku - dodaje. Zdaniem społeczników tak przeprowadzony remont świadczy o braku zrozumienia dla estetyki późnego modernizmu, która bazowała na subtelnych detalach elewacji i stolarki okiennej oraz na grze proporcji brył geometrycznych i barw.

SMM chwali natomiast rewitalizację zabytkowego budynku przy ulicy Polaka w Świętochłowicach, w którym w ubiegłym roku otwarto Muzeum Powstań Śląskich. Budynek zaprojektowany przez Emila i Georga Zillmannów, wybudowany w 1907 roku. Kilkanaście lat temu, gdy urzędowała w nim policja, spłonął. Po remoncie odzyskał dawny blask. - Docenić należy wykonanie rewitalizacji z szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego oraz przeznaczenie budynku na instytucję muzealną, której brakowało w regionie - argumentuje Martyna Fołta z SMM.

Obie nominacje dołączyły do ogłoszonych w ubiegłym tygodniu: do Betonowej Kostki zgłoszono strefę kultury w Katowicach, zaś do Superjednostki - teren rekreacyjny nad jeziorem Paprocany w Tychach. Stowarzyszenie czeka na kolejne nominacje. Można je nadsyłać na adres [email protected]. Zostaną skompletowane do 16 marca. 28 marca zostaną poddane pod osąd jury, do którego SMM zaprosiło ludzi niezwiązanych zawodowo z architekturą. W tym roku w jego skład wejdą: dr Krzysztof Bierwiaczonek, Maciej Skobel, Hubert Bronicki i Ewa Kubiak, Karol Piekarski i Kuba Nagórski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum Powstań Śląskich, czyli rewitalizacja ze smakiem [SUPERJEDNOSTKA, BETONOWA KOSTKA] - Dziennik Zachodni