Pogrzeb Borysa Niemcowa. Ostatnia droga lidera...

  Pogrzeb Borysa Niemcowa. Ostatnia droga lidera antyputinowskiej opozycji [ZDJĘCIA + VIDEO]

  mm

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W Centrum Andrieja Sacharowa w Moskwie odbyła się świecka uroczystość żałobna. Do trumny z ciałem Niemcowa ustawiła się kolejka długa na kilkaset metrów. By oddać hołd zamordowanemu politykowi, trzeba było czekać nawet dwie godziny. O godz. 12 (czasu polskiego) konwój z trumną wyruszył w kierunku Cmentarza Trojekurowskiego. Uroczystości pogrzebowe lidera antyputinowskiej opozycji rozpoczęły się o godz. 13.30. Na cmentarzu ustawiono specjalny zielony namiot, pod którym umieszczono trumnę.

  Pogrzeb Niemcowa. Długa kolejka do trumny z ciałem opozycjonisty

  Źródło: TVN24/x-news


  Atmosfera na uroczystościach cały czas jest napięta, ale na razie nie ma doniesień o jej zakłóceniach. Jedyne niepokojące informacje pochodzą jeszcze sprzed rozpoczęcia ceremonii. Jak podał na Twitterze korespondent agencji dpa, około 150 osób zebrało się w pobliżu stacji Biełorusskaja. Ludzie ci mieli reprezentować grupę opłacanych przez Kremla demonstrantów. Ksenia Sobczak na swoim Twitterze napisała, że ktoś zaczepił ją przed Centrum Sacharowa, pytając "czy będzie następna".

  Gdy trumnę z ciałem Niemcowa wynoszono z Centrum Sacharowa, by przewieźć ją na cmentarz, zgromadzeni klaskali i skandowali: "Bohaterowie nie umierają" oraz "Rosja będzie wolna".

  Michaił Kasjanow, były premier Rosji, opozycjonista:
  Zabójcy Borysa Niemcowa zostaną schwytani. Jeśli nie przez obecne władze, to przez następne na pewno. Borys Niemcow był najwybitniejszym przedstawicielem rosyjskiej opozycji, jej przywódcą. Dla wielu stał się wrogiem, gdyż niósł prawdę. A prawda wielu osobom się nie podoba.
  Pogrzeb Borysa Niemcowa to wydarzenie, na którym można było spodziewać się wielu zagranicznych gości. Lista nieobecnych jest jednak długa. Brakuje oficjalnego reprezentanta Parlamentu Europejskiego. Rosja nie zgodziła się, by w uroczystości wziął udział marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, wyjazd odwołała ostatecznie również delegacja polskiego parlamentu. Polskę reprezentują ostatecznie wiceszef MSZ Konrad Pawlik i doradca prezydenta Jan Lityński. W Centrum Sacharowa odczytano list od marszałka polskiego Senatu.

  List marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza:
  Zamierzałem przyjechać do Moskwy na pogrzeb Borysa Niemcowa, aby złożyć hołd zamordowanemu, aby powiedzieć, że z takimi reprezentantami rosyjskiego narodu jak Sacharow, Kowalow, Niemcow, którzy kojarzą się z demokratyczną Rosją, chcemy utrzymywać najlepsze stosunki. [...]

  Oczekuję wykrycia i ukarania sprawców morderstwa, a także pośrednio tych, którzy są odpowiedzialni za rozpoczęcie szowinistycznej nagonki na ludzi niegodzących się na imperialną politykę i agresję na sąsiednie państwa. Ofiarą takiej polityki padł Borys Niemcow. Dlatego ci, którzy inspirowali tę zbrodnię powinni ponieść odpowiedzialność. [...]

  POGRZEB BORYSA NIEMCOWA | POLSKĘ BĘDZIE REPREZENTOWAŁ JAN LITYŃSKI, ODWOŁANO WYJAZD DELEGACJI PARLAMENTARNEJ


  Do Rosji nie wpuszczono też łotewskiej deputowanej do Parlamentu Europejskiego Sandry Kalniete. W pogrzebie Niemcowa nie może wziąć udziału Aleksiej Nawalny, który przebywa obecnie w areszcie domowym. Opozycjonista nie uzyskał zgody sądu. Anna Duricka, partnerka Niemcowa i świadek zabójstwa, wróciła natomiast do Kijowa. Jej również zabrakło podczas uroczystości w Moskwie. Obecni są natomiast były premier Rosji Michaił Kasjanow i lider ruchu Solidarność Ilja Jaszyn.

  Rosyjskie władze na pogrzebie Niemcowa reprezentują wicepremierzy Arkadij Dworkowicz i Siergiej Prichodźko. Nie ma Dmitrija Miedwiediewa, premier Rosji oddelegował na uroczystość swoją sekretarz prasową Natalię Timakową.

  Spośród zagranicznych gości, najwyższym rangą jest szef litewskiego MSZ Linas Linkevicius. Do Centrum Sacharowa przybyło wielu ambasadorów państw zachodnich, którzy na stałe rezydują w Moskwie. Media informują także o obecności byłego premiera Wielkiej Brytanii Johna Majora.

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pośmiertnie odznaczył Niemcowa Orderem Wolności.

  Prezydent Petro Poroszenko na Facebooku:
  My, Ukraińcy, będziemy wspominać go jako prawdziwego rosyjskiego patriotę i przyjaciela Ukrainy. Bohaterowie nie umierają.
  ZABÓJSTWO NIEMCOWA | TAK ZGINĄŁ BORYS NIEMCOW. JEST NAGRANIE, ANNA DURICKA JEDYNYM ŚWIADKIEM | VIDEO


  Borys Niemcow został zastrzelony w centrum Moskwy, niedaleko Kremla, w piątek wieczorem. Były wicepremier Rosji, opozycjonista i ostry krytyk Kremla otrzymał cztery postrzały. Rosyjski prezydent Władimir Putin potępił zabójstwo i nazwał je „prowokacją”. Złożył też rodzinie i najbliższym Niemcowa kondolencje. Obecnie w sprawie toczy się śledztwo. Według opozycjonistów polityk został zamordowany na zlecenie władz Rosji.

  Jak opowiadają współpracownicy Niemcowa, w ostatnim czasie pracował on nad raportem, który miał zawierać mocne dowody na zaangażowanie Rosji w działania wojenne Ukrainie. Polityk otrzymywał wcześniej wiele gróźb, nie podjęto jednak żadnych kroków, by chronić go przed potencjalnym zamachem, powiedział jego prawnik Wadim Prochorow.

  ZOBACZ TEŻ: ANNA DURICKA CHCIAŁA WRACAĆ TAKSÓWKĄ... MATKA PARTNERKI NIEMCOWA O OKOLICZNOŚCIACH ZABÓJSTWA [VIDEO]


  W latach 1997-98 Borys Niemcow piastował w rządzie Borysa Jelcyna stanowisko wicepremiera. W roku 2008 kandydował na urząd prezydenta Rosji. Był liderem partii Sojusz Sił Prawicowych. Miał 55 lat.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To były mafijne porachunki na szczytach rosyjskiej władzy...Borysewicz również miał tam swój interes

   Realnie patrząc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Co tu komentować.... Komorowski z Sikorskim za pieniądze polskiego podatnika wysyłali mścicieli Bierezowskiego,Politkowskiej i Niemcowa. Tak ja to odbieram.
   Niemcow dłubał ukraińską dodę i...rozwiń całość

   Co tu komentować.... Komorowski z Sikorskim za pieniądze polskiego podatnika wysyłali mścicieli Bierezowskiego,Politkowskiej i Niemcowa. Tak ja to odbieram.
   Niemcow dłubał ukraińską dodę i odpłacał się jej dokuczaniem Putinowi. Nie wiedział że to bardzo groźne ? Niedźwiedzia się nie drapie za uchem ani nie siodła- Niemcow o tym nie wiedział ?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LITYŃSKI ......to ten co bedąc dzieckiem stał na trybunie obok Bieruta ?

   historią doświadczony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Nooo układa się to w pewną całość -dzisiaj stoi obok Komorowskiego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taaaa , nie on jeden stal

   a prominentni dzialacze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jacus , drogi Bronislaw , Tadzio ...................................................................................

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na szczęście Chiny chcą zwiększyć swój Lebensraum

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Swoim zwyczajem postanowili przemieszczać się małymi grupkami. Na bogatej w surowce naturalne Syberii mieszka już ponad 3.000.000 chińskich osadników. W Rosji nie ma limitów na posiadanie dzieci....rozwiń całość

   Swoim zwyczajem postanowili przemieszczać się małymi grupkami. Na bogatej w surowce naturalne Syberii mieszka już ponad 3.000.000 chińskich osadników. W Rosji nie ma limitów na posiadanie dzieci. It's time to say 西伯利亚.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   zorro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Porachunki mafijne- nic nowego. Opiszcie, rzetelnie- jak "doszedł" do ogromnego majątku. Jako akademik zarabiał 50 $, a później kupił sobie pola naftowe...He, he...

   Zdjęcie autora komentarza
   z niego taki Rosjanin

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   jak z prezydentowej Chany Reuer-Komorowskiej Polka hehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A z ciebie taki Deutsch-Oberschlesier

   wilik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Jak z gorola hanys. Trolowałeś przeciwko górnikom ciulu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciul to dla niego

   nobilitacja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to V-to kolumnowe scierwo, ni pies ni wydra lachudra, niemcy takich to auslenderami nazywaja.

   Zdjęcie autora komentarza
   a może ...

   konserwatysta

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   A może to wcale nie mord polityczny tylko jakiś zazdrosny kochać postanowił zlikwidować amanta młodej ukraińskiej d***ńki?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Snowden nie chce już rosyjskiego azylu, woli wrócić do USA "

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   hehe lepsze jankeskie więzienie niż ruska wolność :)) " Przebywający w Rosji Edward Snowden, b. współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) ścigany przez USA chciałby wrócić do ojczyzny...rozwiń całość

   hehe lepsze jankeskie więzienie niż ruska wolność :)) " Przebywający w Rosji Edward Snowden, b. współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) ścigany przez USA chciałby wrócić do ojczyzny – powiedział w Moskwie jego adwokat Anatolij Kuczerena "zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ile takich u nas jest ?

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Tak popatrzeć w życiorysy z przed 89 rokiem co robili a dziś walają się po mediach jako twórcy opini narodowej !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BORYS NIEMCOW TO ŚWINIA ODSUNIĘTA OD KORYTA.

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 12

   Drugi Nawalny opłacany z wiadomego źródła. Tani pachołek banksterskiej kryminalnej swołoczy, starannie przez nich dobrany, zgodnie z ich preferencjami. Posiadał tak pożądane przez nich cechy:...rozwiń całość

   Drugi Nawalny opłacany z wiadomego źródła. Tani pachołek banksterskiej kryminalnej swołoczy, starannie przez nich dobrany, zgodnie z ich preferencjami. Posiadał tak pożądane przez nich cechy: pazerność, głupota, lekkomyślność, lenistwo, służalczość, brak instynktu samozachowawczego i zdolności dedukcyjnego myślenia, dysfunkcyjność, chęć poklasku, władzy i mamony oraz kompletny brak uczuć wyższych.

   Niestety okazał się nawet dla nich kandydatem zbyt „idealnym”, że mieli go już dosyć.

   Tak kończą ludzie, którzy zbytnio zachłysnęli się swoją „wyjątkowością” i którzy uwierzyli w swoją „misję” dziejową.Borys Niemcow to świnia odsunięta od koryta, gotowa sprzedać Rosję USA, byle zachować miejsce przy korycie władzy – nawet jako namiestnik USA w Rosji.

   Miał 32 lata, gdy w latach 1991–1997 pełnił funkcję gubernatora Niżnogrodu. Jak ją pełnił wiedzą mieszkańcy obwodu niżnogrodzkiego: był złodziejem, erotomanem i kanalią.

   Miał 38 lat, gdy pijany Jelcyn namaścił go na wicepremiera rządu kryminalistów 1997–1998. Ale nawet pijaczyna Jelcyn zobaczył jego beztalencie i naturę kanalii i po roku wyrzucił go na zbity ryj.

   Po usunięciu z urzędu, Niemcow natychmiast stał się opozycjonistą wobec pijaczyny Jelcyna, którego nie tak dawno miłował z całej duszy!

   Założył partie Sojusz Sił Prawicowych i mianował się liderem 15 osobowej partii renegatów. Nie wyszło, więc zarejestrował republikańską partię Rosji. I znowu nic. Koryta jak nie było, tak nie było.

   W roku 2008 postanowił zostać prezydentem, przeciwnik – Miedwiediew – wydawał się słaby, Boria Niemcow zdobył całe 13% głosów!

   Sny o władzy legły w gruzach po pierwszej turze. Bez szans na powrót do polityki, sprzedał się wrogom Rosji, USA, rezunom i UE.

   W mediach na zachodzie Europy był mocarzem opozycji w Rosji.

   W rzeczywistości był tylko złodziejem, zdrajcą, ścierwem, gnojem, gównem…zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo