Ważne
  Ekspert podpowiada: Nowy dowód u notariusza

  Ekspert podpowiada: Nowy dowód u notariusza

  Tomasz Janik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowe dowody osobiste nie mają adresu zameldowania właściciela dokumentu i jego podpisu. Zniknęła też informacja o wzroście i kolorze oczu. Czy te zmiany mogą być przyczyną problemów przy sporządzaniu aktów notarialnych? A co z transakcjami kupna-sprzedaży, gdy jedna ze stron domaga się ujawnienia adresu np. osoby, od której kupuje samochód? Wyjaśnia Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej.
  Wtrakcie czynności notarialnej konieczne jest potwierdzenie tożsamości stron, a dane, jakie znajdują się na nowym wzorze dowodu osobistego, są do wystarczające - mówi . - Przecież już wcześniej do dokonania czynności notarialnej wystarczyła weryfikacja tożsamości na podstawie paszportu, który nie zawiera np. informacji o adresie zameldowania.

  Krajowa Rada Notarialna podkreśla, że notariusz nie ma uprawnień pozwalających na żądanie od klienta zaświadcze-nia o miejscu zameldowania. Wystarczy oświadczenie uczes-tnika czynności.

  Natomiast jeżeli przy czynnościach z udziałem dwóch stron (osób fizycznych) jedna z nich zażąda potwierdzenia miejsca zameldowania kontrahenta, wówczas ten zobowiązany będzie je przedstawić - mówimy tu jednak o warunkach zawarcia umowy uzgodnionych przez strony, nie zaś o wymogu prawa, którego ma przestrzegać notariusz.

  Krajowa Rada Notarialna zwraca jednak uwagę na inny aspekt tej zmiany. Ta swoista deregulacja" i kolejny przypadek zastępowania zaświadczenia przez oświadczenie, nie wzmacnia bezpieczeństwa obrotu prawnego, którego gwarantem są notariusze.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama