"Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe" [CYKL UŚ I...

  "Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe" [CYKL UŚ I DZ]

  KD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe" [CYKL UŚ I DZ]
  1/3
  przejdź do galerii
  Dzisiaj druga odsłona przedmaturalnych porad językowych. Cykl prowadzimy wspólnie z Uniwersytetem Śląskim. Dobre rady, z których mogą korzystać nie tylko tegoroczni maturzyści przygotowuje dla nas Emilia Czarnota, doktorantka z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.
  Czy dżezi jest trendy?

  Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj w polszczyźnie obserwujemy modę na: angielskość, medialność, potoczność, a także szczególnie niepokojącą modę na wulgarność w języku. Zauważa się również nieuzasadniony potrzebami komunikacyjnymi wzrost użycia niektórych wyrazów. Przyjrzyjmy się tym wyrazom modnym, nadużywanym przez tak wielu Polaków.

  Możemy mówić o modnych słowach w polszczyźnie ogólnej, ale też o takich, które funkcjonują w jednej grupie społecznej (np.
  wśród młodzieży) lub wśród przedstawicieli jakiegoś zawodu (np. w biznesie). To na ogół młodzi ludzie mają wpływ na modę w języku i najlepiej wiedzą, co w danym czasie jest na topie, a co już odeszło do lamusa. Modne wyrazy czy wyrażenia nierzadko upowszechniane są przez media. Jeśli bowiem jakieś słowo jest często używane przez dziennikarzy, ma szansę znacznie szybciej osiągnąć status wyrazu modnego.

  Rodzice tegorocznych maturzystów na pewno jeszcze pamiętają takie przymiotniki pozytywnie wartościujące, jak: klawy, bombowy, wdechowy. Dzisiaj wyrazy te nie tylko wyszły z mody, ale też ich użycie w wypowiedziach byłoby ocenione przez młodzież jako passé. Główną cechą mody językowej, jak zresztą każdej innej, jest bowiem zmienność. Jeszcze niedawno modne były wśród młodzieży takie określenia, jak: trendy, cool i trendy, spoko, a nieco później − on the top lub jazzy. Od jakiegoś czasu niemal wszyscy Polacy nadużywają słów: super, fajne/fajnie, ale też straszne/strasznie, masakrycznie/masakra.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fundacja - Trudna młodzież - jak jej pomóc?

   Jesteśmy po to aby pomagać (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ośrodek Fundacji Trudna młodzież - jak jej pomóc? w Warszawie powstał z myślą o młodzieży, ponieważ sposób rozwiązania ważnych dylematów w okresie dojrzewania wyznacza powodzenie w dalszym życiu....rozwiń całość

   Ośrodek Fundacji Trudna młodzież - jak jej pomóc? w Warszawie powstał z myślą o młodzieży, ponieważ sposób rozwiązania ważnych dylematów w okresie dojrzewania wyznacza powodzenie w dalszym życiu. Nasza praca polega na wspieraniu młodych ludzi w tym, aby mogli osiągnąć życiowy sukces.

   Dla kogo?

   Oferujemy specjalistyczną pomoc psychologiczną dla:
   – młodzieży (Młodzieżowe Grupy Wsparcia oraz konsultacje indywidualne)
   – rodziców nastolatków (zajęcia w grupach oraz konsultacje indywidualne w ramach programu „Zimny Chów”)
   – studentów (zajęcia w grupach).
   - szkolenia ( Warsztaty dla rodziców )
   Odwiedz naszą stronę! www.trudnamlodziez.pl

   Warszawa. Grupa dla rodziców. Zapraszam wszystkich na specjalistyczne zajęcia, których celem jest pomoc rodzicom i nastolatkom w poradzeniu sobie z trudnościami, jakie przeżywają Wasze dzieci. Program skierowany jest do osób, które mają kłopoty z nastoletnimi dziećmi, baź własne trudności i obawiają się, że mogą one wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Zapraszmy również rodziców, którzy chcą rozwinąć swoją wiedzą na temat okresu dorastania i poprawić relacje z dzieckiem. Więcej informacji na stronie: www.trudnamlodziez.plzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama