Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowa wystawa "Dziadek z Wehrmachtu" w Muzeum Śląska Opolskiego

Krzysztof Ogiolda NTO
Na wystawę udało się pozyskać wiele archiwalnych zdjęć ze zbiorów prywatnych. Ekspozycja nie koncentruje się tylko na wojennych losach dziadków z Wehrmachtu. Chce pokazać całe ich życie.
Na wystawę udało się pozyskać wiele archiwalnych zdjęć ze zbiorów prywatnych. Ekspozycja nie koncentruje się tylko na wojennych losach dziadków z Wehrmachtu. Chce pokazać całe ich życie. Muzeum Śląska Opolskiego
We wtorek o 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy Dziadek z Wehrmachtu”. Ekspozycja DWPN pozostanie w Muzeum Śląska Opolskiego aż do 17 maja.

Wernisaż planowany jest 10 marca w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego (ul. św. Wojciecha 13). Rozpocznie on funkcjonowanie unikatowej wystawy, jakiej jeszcze w regionie nie było.

Na potrzeby ekspozycji udostępniono pamiątki rodzinne, niezbyt licznymi zbiorami o tej tematyce podzieliły się placówki muzealne. A byli żołnierze niemieccy z czasów II wojny światowej opowiedzieli historie swego życia. Wszystko to razem ma pomóc wyjaśnić i zrozumieć losy ludzi, którym przyszło wtedy walczyć w niemieckich mundurach, a po powrocie z wojny i często niewoli układać sobie życie w Polsce. - To będzie wystawa multimedialna – mówi Weronika Wiese z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Obok 41 plansz zawierających zdjęcia, listy, dokumenty znajdzie się 6 tabletów z nagraniami audio i wideo, na których utrwalono ich wspomnienia, a także refleksje i opowieści ich bliskich.

Na wystawie zostaną pokazane cenne pamiątki użyczone przez osoby osoby prywatne oraz eksponaty użyczone przez Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskie w Katowicach, Farską Stodołę z Biedrzychowic, Muzea Śląska Opolskiego i Wsi Opolskiej, placówki muzealne z Rybnika i Tarnowskich Gór oraz Archiwum Państwowego w Opolu. - Nie możemy uciekać od tej tematyki, bo to jest część historii Górnego Śląska - dodaje Weronika Wiese. - Dziadkowie z Wehrmachtu byli lub są w wielu śląskich domach i chcemy przywrócić pamięć o nich. Przy czym chcę podkreślić, że nie jest to wystawa o historii Rzeszy, ani nie o historii Wehrmachtu. Chcemy nią opowiedzieć dzieje zwykłych ludzi. Różnych ludzi. Tych, którzy zgłaszali się na ochotnika. Tych, którzy ubierali mundur w czasie wojny z poczucia obowiązku, a także tych, którzy zostawali żołnierzami Wehrmachtu z niechęcią i pod przymusem. Bohaterów naszej wystawy szukaliśmy nie tylko na opolskiej, ale i w czarnej części Śląska.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!