Kredyty będą tańsze, a raty niższe. Obniżka stóp...

  Kredyty będą tańsze, a raty niższe. Obniżka stóp procentowych o pół punktu

  Zbigniew Biskupski AIP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kredyty będą tańsze, a raty niższe. Obniżka stóp procentowych o pół punktu
  Rada Polityki Pieniężnej postanowiła w środę obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP aż o 50 punktów proc. To dobra wiadomość praktycznie dla wszystkich, z wyjątkiem planujących trzymać pieniądze na lokatach bankowych.
  Kredyty będą tańsze, a raty niższe. Obniżka stóp procentowych o pół punktu
  Ponadto dobrą ta wiadomość nie jest dla inwestujących w akcje działających w Polsce banków, których notowania od początku tego tygodnia wyraźnie spadały; rynek zazwyczaj z góry dyskontuje spodziewane wydarzenia.

  Przede wszystkim obniżkę odczują wszyscy, którzy są winni bankom pieniądze, włącznie z korzystającymi z kart kredytowych. Dla nich bowiem tak naprawdę stopa procentowa obniżyła się o 2 proc.
  Wiąże się to z faktem, że w stosunku do większości kredytów i pożyczek, za wyjątkiem hipotecznych, instytucje pożyczające stosują tzw. maksymalną wysokość odsetek. Zgodnie z prawem, w stosunku rocznym nie mogą one przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Do środy włącznie wynosiły one 12 proc. (stopa lombardowa NBP 3 proc.), a od 5 marca już tylko 10 proc. (stopa lombardowa tylko 2,5 proc.).

  Dlaczego RPP obniżyła tak mocno stopy? - Jak można się domyślać, górę wzięła obawa przed narastaniem procesów deflacyjnych, potwierdzona przez najnowsze prognozy zespołu analityków NBP, z którymi Rada miała okazję się zapoznać – wyjaśnia Łukasz Lefanowicz Prezes GERDA BROKER. - Z pewnością obniżając stopy brano także pod uwagę niedawną decyzję Europejskiego Banku Centralnego o rozpoczęciu skupu obligacji skarbowych państw strefy euro i jej konsekwencje, już obecnie częściowo widoczne na rynkach finansowych.

  - Konsekwencje występującej i tak już dużej dysproporcji w wysokości stóp w Polsce i strefie euro, mogłyby ulec nasileniu po faktycznym rozpoczęciu skupu obligacji. Mogłyby one doprowadzić do spekulacyjnego napływu kapitału na nasz rynek papierów dłużnych oraz nadmiernego umocnienia się złotego – dodaje Lefanowicz.

  Tańsze kredyty powinny skłonić nas, konsumentów do wydawania więcej na zakupy towarów i usług. Firmy zaś do zwiększenia inwestycji, by zaspokoić nasz popyt. Przy niższych stopach procentowych powinien też osłabić się kurs złotego względem walut, co poprawia opłacalność eksportu. W sumie powinno to dawać dużo impulsów do jeszcze wyższego niż 3,5-proc., jak obecnie wzrostu gospodarczego. Jednak osłabienie złotego nie powinno być aż tak duże, by dostarczyć dodatkowych zmartwień kredytobiorcom frankowym.

  - Złoty może nieco stracić na wartości, przede wszystkim względem dolara i funta, wobec których ostatnio i tak tracił. Większych ruchów nie powinniśmy się spodziewać jeśli chodzi o euro i franka – ocenia Mateusz Adamkiewicz analityk rynków finansowych HFT Brokers Dom Maklerski S.A. - Przy stabilizującej się sytuacji franka szwajcarskiego kurs franka powinien nadal oscylować wokół 3,85-3,90 zł, bo jeszcze przed decyzją RPP złoty wyraźnie osłabił się względem wszystkich głównych walut – uzasadnia Adamkiewicz.

  Od czwartku 5 marca, stopy procentowe NBP przedstawiają się następująco: stopa referencyjna 1,50 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 2,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 0,50 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 1,75 proc. w skali rocznej.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lombardy

   Marco

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Teraz nawet niektóre lombardy oferują możliwość wzięcia kredytu, np. w Myszkowie lombardmyszkow.pl uruchomił taką opcję

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kredyt

   delorme (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Szukasz pożyczki pilne
   -Aby zwiększyć firmy
   -Na remont wnętrza swojego mieszkania, domu, budynku, itp.
   -O projekcie
   - Lub z innych powodów
   Ale niestety Bank zadać ci warunków
   Nie można...rozwiń całość

   Szukasz pożyczki pilne
   -Aby zwiększyć firmy
   -Na remont wnętrza swojego mieszkania, domu, budynku, itp.
   -O projekcie
   - Lub z innych powodów
   Ale niestety Bank zadać ci warunków
   Nie można wykonać więcej zmartwień, skontaktuj się z nimi, uratowała mi po tym jak mój
   rekolekcje, podczas ja był około wobec zabić siebie widział wszystkie moje
   problemy z powodu długów.
   Oto jego adres e-mail: rinnestev09@gmail.com
   Pozdrowienia
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kadan

   kadan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Przez Górnośląskie Towarzystwo Finansowe u nas wszystko szło - przez doradców dużo łatwiej o znalezienie taniego kredytu. Wtedy macie porównaną większą ilość ofert i niewielkie jest ryzyko tego, że...rozwiń całość

   Przez Górnośląskie Towarzystwo Finansowe u nas wszystko szło - przez doradców dużo łatwiej o znalezienie taniego kredytu. Wtedy macie porównaną większą ilość ofert i niewielkie jest ryzyko tego, że wtopicie. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama