Katowice: Międzynarodowe Centrum Kongresowe ma zarządcę

  Katowice: Międzynarodowe Centrum Kongresowe ma zarządcę

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze imprezy w MCK odbędą się jeszcze w marcu. W kwietniu będzie tu EKG
  1/2
  przejdź do galerii

  Pierwsze imprezy w MCK odbędą się jeszcze w marcu. W kwietniu będzie tu EKG ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w najbliższym czasie będzie zarządzało miasto. Otwarcie hali już w marcu.
  Komisja Europejska zdecydowała: Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, do momentu wyboru koncesjonariusza, tymczasowo będzie zarządzało miasto. Otwarcie MCK jest więc niezagrożone i planowane na marzec i kwiecień imprezy odbędą się. A są to, przypomnijmy: Intel Extreme Masters 2015, turniej tenisowy WTA Open i Europejski Kongres Gospodarczy.

  Zapytanie do KE zgłosili katowiccy urzędnicy, gdy nie udało im się podpisać umowy na koncesję z wybranym w postępowaniu przetargowym operatorem.
  Koncesjonariusza dla MCK Katowice szukają już od 2011 roku, to wówczas ogłoszono pierwsze postępowanie o zawarcie umowy na koncesję. - Postępowanie trwało 17 miesięcy i musiało zostać odwołane z przyczyn proceduralnych. Kolejne, rozpoczęte 15 lutego 2013 roku, zostało odwołane ze względu na niezłożenie żadnego wniosku.

  Trwało cztery miesiące - przypomina Dariusz Czapla z biura prasowego Urzędu Miasta w Katowicach.

  W pierwszym złożono dwie oferty, w drugim - żadnej. Trzecie postępowanie ogłoszono w lipcu 2014 i dotąd nie zostało rozstrzygnięte. Rozmowy w sprawie koncesji miasto prowadziło z pięcioma firmami, ostatecznie do negocjacji zaproszono cztery, ale oferty w postępowaniu złożyły dwie - PTWP Event Center, spółka córka firmy PTWP, która organizuje m.in. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, oraz spółka HKO, w której właścicielami są Grupa Kapitałowa Trias oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

  Pod koniec listopada 2014 katowiccy urzędnicy zdecydowali, że koncesję oddadzą PTWP Event Center, ale od tej decyzji odwołała się HKO, która wskazała na braki w dokumentacji we wniosku konkurencji. Sprawa trafiła do sądu.

  Oferty obu firm były podobne, ale to ta PTWP EC dostała więcej punktów. Przesądził "czynsz", jaki spółka zobligowała się płacić Katowicom za MCK i Spodek. HKO chciała rocznie płacić 1 mln zł, PTWP EC zaproponowało o 550 tys. zł więcej. Obie spółki w ofertach zadeklarowały ten sam okres realizacji koncesji - 15 lat i taką samą liczbę dni, gdy z MCK będzie nieodpłatnie mogło korzystać miasto - 40.

  W styczniu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę HKO, w której firma podważała zdolność PTWP do udziału w postępowaniu.

  - Po otrzymaniu uzasadnienia sądu złożyliśmy skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego - mówi Marzena Szuba, wiceprezydent Katowic.

  Jak dodają urzędnicy, miasto podejmuje wszelkie możliwe kroki prawne, by umowa z koncesjonariuszem została podpisana jak najszybciej, jednak nie będzie to możliwe do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy przez NSA.

  Warto podkreślić, że wybór prywatnego operatora, który będzie zarządzał MCK, to wymóg Komisji Europejskiej (budowa jest dofinansowana z pieniędzy unijnych).

  - Dlatego Katowice zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na zarządzanie tymczasowe MCK i zgodę taką otrzymały. Do czasu zawarcia umowy koncesji funkcje zarządczo- administracyjne pełnił będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w ścisłej współpracy z Convention Bureau Katowice, które zostało wydzielone z wydziału promocji i stanowi odrębny referat - wyjaśnia Czapla. Convention Bureau Katowice pokieruje Janusz Nowak, dotąd koordynator projektu MCK. - Sprawne funkcjonowanie
  MCK nie jest zagrożone - zapewnia Szuba.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama