Antysemityzm w Lelowie: Trzech mężczyzn stanie przed sądem...

  Antysemityzm w Lelowie: Trzech mężczyzn stanie przed sądem za znieważenie Żydów [ZDJĘCIA]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Antysemityzm w Lelowie: Trzech mężczyzn stanie przed sądem za znieważenie Żydów [ZDJĘCIA]
  1/12
  przejdź do galerii
  Antysemityzm w Lelowie. Trzech mężczyzn stanie przed częstochowskim sądem za znieważenie grupy Żydów, do którego doszło w czerwcu 2014 roku. Sprawcy przyznali się do winy i chcą się dobrowolnie poddać karze.
  Do zdarzenia doszło w nocy z 29 na 30 czerwca 2014 roku w Lelowie. Marek J., Łukasz P. i Ernest D. spożywali alkohol, a następnie udali się w kierunku ul. Ogrodowej, przy której znajdują się budynki należące do Fundacji Chasydów Polska z Leżajska.

  Na budynkach znajdują się dwie tablice upamiętniające wydarzenia historyczne. Jedna z tablic została ufundowana przez gminę Lelów, z okazji dwusetnej rocznicy śmierci cadyka Dawida Bidermana. Druga tablica, ufundowana przez Fundację Nissenbamów, upamiętnia pomordowaną ludność żydowską.

  - Mężczyźni udali się w pobliże tych budynków wiedząc, że przyjechali tam religijni Żydzi. W trakcie przechodzenia grupy Żydów z autokaru do budynków, oskarżeni używając słów wulgarnych i powszechnie uznanych za obelżywe oraz kierując okrzyki „wynocha Żydzi", publicznie znieważyli obecną tam grupę ludności żydowskiej z powodu jej przynależności narodowej i wyznaniowej. Potem Ernest D. udał się do znajdującego się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania - relacjonuje Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

  Później Marek J. i Łukasz P. podeszli tablic i przy użyciu kamieni porysowali je. Koszt naprawy tablic, która polegała na spolerowaniu zarysowań, wyniósł 1000 zł.

  - Przesłuchani w charakterze podejrzanego Marek J., Łukasz P. i Ernest D. przyznali się do zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia, zgodne z ustaleniami śledztwa. Ponadto oskarżeni złożyli wnioski o skazanie ich bez przeprowadzenia rozprawy sądowej i wymierzenie kar po 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby 3 lat oraz kar grzywny. W przypadku uwzględnienia wniosków przez sąd, oskarżeni w okresie próby będą także objęci dozorem kuratora sądowego - dodaje Ozimek.

  Marek J (l.21)., Łukasz P. (l.22) i Ernest D. (l.20) nie byli w przeszłości karani sądownie. Prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Młodzi ludzie z pewnością bezrobotni, bez przyszłości w kraju, na dodatek

   kartofel warczący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   pod wpływem alkoholu i nauk płynących z pewnego radia...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Standard Polscy pijacy "mocni" ;)

   DM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   POLEN - JEWS SEUCHE EUROPA

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo