Pierwsza biografia Janoscha pt. Heretyk z familoka jest już...

  Pierwsza biografia Janoscha pt. Heretyk z familoka jest już w księgarniach

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Janosch na plaży na Teneryfie ze swoją biografią
  1/3
  przejdź do galerii

  Janosch na plaży na Teneryfie ze swoją biografią ©Magdalena Pierwocha/Materiały prasowe

  5 marca 2015 roku ukazała się biografia Horsta Eckerta, czyli Janoscha. Angela Bajorek opisuje w niej awanturnicze życie taty Misia i Tygryska, autora słynnego Cholonka
  Trudno w to uwierzyć, ale dopiero na kilka dni przed swymi 84. urodzinami (11 marca) Janosch, słynny śląski pisarz, autor kultowego "Cholonka, czyli dobrego Pana Boga z gliny", twórca uwielbianych na całym świecie postaci Misia i Tygryska, doczekał się pierwszej w swoim życiu biografii.

  Pewnie przez te 83 lata Janosch nie siedział i nie wył ze zgryzoty, że jeszcze nikt nie opisał dokładnie jego życia, to nie w janoschowym stylu. Wręcz przeciwnie - sam zrobił wiele, żeby potencjalni biografowie zniechęcili się już na samym początku. Janosch jest znany z niechęci do wywiadów, opowiadania o swoim życiu, a jeśli już coś mu się wymsknie, to nierzadko jest ciut wymyślone.


  Jednak Angeli Bajorek udało się skutecznie spacyfikować Janoscha, dzięki czemu od 5 marca 2015 roku na rynku jest pierwsza biografia Janoscha pt. "Heretyk z familoka" i podtytułem "Awanturnicze życie taty Misia i Tygryska". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak (które wydało również "Cholonka" i "Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka", nie mówiąc już o wielu książkach o Misiu i Tygrysku. Biografia liczy 266 stron, jest bogato ilustrowana, jest dostępna w papierowej formie (cena okładkowa 36,90 zł, na stronie znak.com.pl można ją kupić za 26 zł) i jako e-book.

  Angela Bajorek jest germanistką, adiunktem na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się niemieckojęzyczną literaturą dziecięcą i młodzieżową. Świetnie zna życie i twórczość Janoscha. We wstępie do biografii pisze, że jej pierwszy list do Janoscha (była wtedy studentką germanistyki zafascynowaną dziwnym oryginałem, który stworzył Misia i Tygryska) wylądował w koszu, jak większość korespondencji, która do niego przychodzi. 15 lat później, w 2011 roku, spróbowała jeszcze raz. Odpisał. Ten list stał się początkiem - można to tak nazwać - korespondencyjnej przyjaźni. Angela Bajorek zadawała mu pytania, on szczerze odpowiadał. Oprócz tego przesyłał cotygodniowe "kazania niedzielne", np. zdjęcie nowej sztucznej szczęki, przepisy kulinarne, czasami zwierzał się z osobistych spraw. Wymienili prawie 800 maili.

  Powstała z tego książka, w której fani "Cholonka" odnajdą znajome klimaty, inni poznają specyficzny śląski świat, a jeszcze inni - losy Janoscha po wojnie, pierwsze sukcesy artystyczne, pogrążanie się w alkoholizmie.

  Janosch urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza jako Horst Eckert. Koszmary dzieciństwa przez długie lata egzorcyzmował alkoholem. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zyskał sławę jako rysownik o niepodrabialnym stylu. Jego życie to pasmo brawurowych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie, a konkretnie na Teneryfę. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

  O biografii Janoscha tak pisze Kazimierz Kutz: „Co też przyszło Panu Bogu do głowy, by osiemdziesiąt lat temu pod Zabrzem, w sercu śląskiego lumpenproletariatu, ulepić Horsta Eckerta – czyli Janoscha? Nie mógł tego zrobić na trzeźwo! To niemożliwe – mieć taki życiorys! Niewiarygodna szczerość, tragizm sklejony z komizmem – jakby były śledziami z jednej beczki – zapierają dech. Znam tysiące biografii niezwykłych ludzi, ale ta – mojego kumpla z Teneryfy – powala na ziemię. Janosch jest genialnym Ślązakiem”.

  84 urodziny Janoscha będą obchodzone w Zabrzu 9 marca. W Teatrze Nowym o godz. 10.00 odbędzie się widowisko „Janosch wśród dzieci”. Inscenizacje słowno-muzyczne bajek pisarza zaprezentują dzieci zabrzańskich przedszkoli. Odbędzie się także podsumowanie konkursów plastycznego i literackiego, poświęconych Janoschowi. Wyróżnione bajki przeczytają znani samorządowcy. Tego samego dnia wieczorem, o godz. 18.00, Teatr Nowy zaprasza na uroczystą premierę książki Angeli Bajorek „Heretyk z familoka. Biografia Janoscha”.

  W środę, 11 marca, o godz. 18.00 w Muzeum Miejskie, przy ul. Powstańców Śląskich 3 odbędzie wernisaż plakatów, książek i prac multimedialnych związanych z Janoschem.

  Z kolei w sobotę, 14 marca, można się wybrać na bezpłatną, autokarową wycieczkę śladami Janoscha. W rolę przewodnika wcieli się Dariusz „Gryzak” Walerjański. Osoby zainteresowany mogą zgłosić swój udział do 12 marca w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Brodzińskiego 4, Tel. 32 271-04-74, e-mail: copzabrze@gmail.com


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama