W sosnowieckiej świetlicy dzieci bawią się i uczą romskiej...

  W sosnowieckiej świetlicy dzieci bawią się i uczą romskiej kultury

  Tomasz Szymczyk, Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W centrum Sosnowca działa niezwykła świetlica dla dzieci romskich. Europejskie Stowarzyszenie Romów chce walczyć z krzywdzącymi stereotypami.
  Pokój jest kolorowy. Z jednej strony ławki, z drugiej - zabawki. Dziecięcy gwar słychać tu przez cały dzień. Sosnowiecka świetlica dla dzieci romskich w jednej z kamienic przy ul. Modrzejowskiej działa już od kilku miesięcy. - Mamy tu pokój nauczycielski, klasę do nauki i świetlicę. Udzielamy też porad prawnych. Poprzez naszą działalność chcemy przerzucić pomost, by ludzie poznali Romów, bo konflikty powoduje nieznajomość. My czujemy się polskimi Romami - wyjaśnia Paweł Jaworski, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Romów.

  Świetlicę udało się uruchomić dzięki grantowi z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Na brak zainteresowania narzekać nie można. Zaglądają tu też dzieci z małżeństw mieszanych. - Rodzice nie zawsze przekazali im tradycje czy język. My chcemy je integrować z dziećmi romskimi, ale też z polskimi, żeby wiedzieli, że istnieją inne kultury - zaznacza Paweł Jaworski.
  Rodzice takie miejsce przyjęli z dużym zainteresowaniem. - To nowe miejsce, ale małymi kroczkami się rozwija. Dzieci dobrze się tutaj czują, ale muszą wiedzieć, że jest czas na zabawę i na obowiązki. Sama będę chciała tu jakoś pomóc - mówi Eweli-na Mirga, matka pięciu córek.

  Zadowolone są również dzieci. - W tygodniu jestem tu codziennie - mówi Oliwia Kwiatkowska. - Chcemy się uczyć romskiego, bo sama zabawa w końcu nam się znudzi - dodaje Symena Kamińska. - Zabawa to za mało. Za chwilę te dzieci będą chciały czegoś więcej. Musimy się rozwijać, żeby zainteresować dzieciaki - mówi Ziemowit Wiorek, koordynator świetlicy.

  Świetlica to pierwsza taka inicjatywa w Zagłębiu. Ale romscy społecznicy nie chcą na niej poprzestać. - Chcemy stworzyć internetową platformę romską. Latem zaś w Będzinie zorganizować festiwal muzyki romskiej - mówi Paweł Jaworski.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama