Dziadul: Śląsk bez węgla. A czemu nie…

  Dziadul: Śląsk bez węgla. A czemu nie…

  Jan Dziadul

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziadul: Śląsk bez węgla. A czemu nie…
  W opracowywanej strategii dla Śląska musi znaleźć się "pakiet węglowy". Pakiet ów powinien m.in. nakreślać mapę wygaszania wydobycia w kopalniach głębinowych. Bo inaczej górnictwo stanie się cholernym kotłem społecznych i gospodarczych awantur, które będą spychały w cień wszystkie inne problemy regionu.
  Dziadul: Śląsk bez węgla. A czemu nie…
  Odważmy się wreszcie spojrzeć w oczy brutalnej rzeczywistości: śląskie górnictwo w dzisiejszym kształcie nie ma, poza kilkoma kopalniami, rynkowych szans. Straty będą rosły w siłę, a ludziom wcale nie będzie dostatniej. Wręcz przeciwnie - napięcia społeczne i pyskówki o każdą złotówkę, nazwisko, flapsy i ołówki dadzą nam w kość. I tylko będziemy z bezsilną złością przyglądać się, jak górnictwo wypychane jest nie tylko z krajowego rynku, ale i z naszego śląskiego.
  Tego za kopalnianymi płotami. Ostatnie strajki pokazały, że sąsiedzkie firmy energetyczne, a nawet koksownicze, mogą się spokojnie obyć bez śląskiego węgla. Czy potrzebne jest bardziej dobitne ostrzeżenie?!

  A oto kolejna awantura gospodarcza o rujnowanie krajowego rynku przez dumpingowe ceny węgla Kompanii Węglowej. W jednej drużynie zagrali konkurenci: Lubelski Węgiel Bogdanka i Katowicki Holding Węglowy - zaalarmowali Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ministra skarbu (od niedawna kopalnie są w jego gestii) - o złych praktykach kupieckich i sprzedaży naszego cholernego czarnego skarbu poniżej kosztów jego wydobycia. Mało tego.

  Bogdanka grozi zawiadomieniem Brukseli, że kopalnie mające trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń będą naprawiane (a nie likwidowane!) za publiczną kasę, co sprzeczne jest z prawem. Mając takie finansowe wzmocnienie, mogą sobie pogrywać na rynku cenami węgla. Szefowie Bogdanki zapowiadają: staną na głowie, a nie dopuszczą, żeby ceny dumpingowe wyeliminowały ich węgiel z rynku. Podobnie KHW, który musiałby wrzucić do kosza program naprawczy z trudem wynegocjowany ze stroną związkową. Kolejne rozróby wiszą w powietrzu.

  Już słyszę zgrzytanie zębami: to co ma zrobić KW ze zwałami milionów ton węgla, który dawno nie jest już wart tyle, ile w chwili wydobycia? Najprościej byłoby nadwyżki zatopić w morzach i oceanach - jak to dawniej robili brzydcy kapitaliści - ale koszt i tego aktu desperacji byłby za duży. Tę żabę musi zjeść właściciel zbytecznego węgla i kopalń - państwo. To i tak przekąska na krótką metę. A na dłuższą - powiedzmy w perspektywie ćwierćwiecza?

  Powtórzę: wejdźmy na drogę spokojnego wygaszania górnictwa głębinowego. Niemcy są na niej od półwiecza i za trzy lata w ostatniej kopalni wyłączą światło. A wszystko bez strajków, awantur i jednorazowych odpraw (bierz i nie wracaj!). I co ważne - z aprobatą związków zawodowych. Mechanizmy na tej drodze są dotarte - możemy je powielić. I możemy także, bez międzynarodowych gróźb, finansować ze środków publicznych znajdujące się na tej drodze kopalnie.

  25 lat to dobry czas na stoic-kie przyjęcie do wiadomości, że misja śląskiego węgla - po ponad dwóch wiekach ciosania oblicza Górnego Śląska - dobiegła końca. Niemcy swoje górnictwo, dzięki któremu także przez wieki rosły w siłę, a ludziom żyło się dostatnio - bez sentymentów wycinają systematycznie w pień. Niemcy, naród posłuszny i racjonalny (z dziejowymi wyjątkami) - to i związki zawodowe takie. Szabelki do wymachiwania nie uświadczysz.

  W naszej umowie możemy uwzględnić propozycję, że możliwe będzie wykupienie kopalń od państwa, jeśli potencjalny nabywca przedstawi biznesplan wydobywania węgla z realnym zyskiem. Może znajdą się chętni, jak w przypadku Silesii, którzy potrafią nie tylko fedrować, ale też sprzedawać węgiel. W umowie tej powinien także znaleźć się zapis o przekwalifikowaniu górników i zmniejszaniu mocy wydobywczych w miarę tworzenia na Śląsku nowych miejsc pracy. Albo o zapewnieniu pomocy w bezbolesnej kompleksowej akcji przesiedleńczej na Lubelszczyznę - bo tam jest miejsce na nowe kopalnie i nowe węglowe zagłębie. Rozwiązań jest sporo.

  Nasze górnictwo zależy od światowych cen węgla, jak ryba od wody. Ale z drugiej strony, schodząc coraz głębiej nie radzimy sobie z kosztami wydobycia. Ostatnio na świecie odkryto gigantyczne pokłady węgla (w Mongolii to wręcz węglowe Himalaje), które można eksploatować tanimi jak barszcz metodami odkrywkowymi. Na wzrost cen nie ma więc co liczyć. Niegdyś nasze czarne złoto było towarem regionalnym. Dzisiaj stało się globalnym. Po oceanach i morzach każdego roku przewozi się ponad miliard ton surowca. Nowa kopalnia w Indonezji czy Mongolii to wyrok wydany na którąś z naszych śląskich. W końcu albo padną w atmosferze awantur, jak w Anglii - albo łagodnie wprowadzimy je na karty gospodarczej historii.


  *Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
  *16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu nie

   666 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Sląsk bez Dziadula?a czemu nie?jeszcze bym dołączył tą miłosniczke wieży spadochronowej niejaką Tereske.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLONSK BEZ GOROLI najezdzcow

   hydla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   SLASK bez goroli,najezdzow a czymu nie,zarozki
   WYBORY,A CZEMU GŁOSOWAC NA SPADOCHRONIARZY
   a czemu nie
   najlepsze by było slosk bez GOROLI
   A CZEMU NIEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zamkną ostatnią kopalnie na Śląsku to wszyscy się przekonają ile naprawdę węgiel kosztuje

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   ~derzerstoerer - 51 min temu

   Polska umiera a Wy wraz z nią! Żyjecie w strachu i nie jesteście pewni jutra. Siedzicie cicho w obawie przed utrata pracy, modlicie się o zdrowie, bo wiecznie biedna...rozwiń całość

   ~derzerstoerer - 51 min temu

   Polska umiera a Wy wraz z nią! Żyjecie w strachu i nie jesteście pewni jutra. Siedzicie cicho w obawie przed utrata pracy, modlicie się o zdrowie, bo wiecznie biedna sluzba zdrowia może wam jedynie pomoc zdechnac! Stać was jedynie na prezerwatywy bo nie macie pieniędzy na zalozenie rodziny! Kupujecie w Biedronce żarcie którego by świnia nie tknela i ubieracie się od lat w te same szmaty. Wyjście do kina, teatru czy restauracji to dla was wielkie święto i to doslownie wyjście, bo nie wystarczy juz na zatankowanie auta! Wymarzone wakacje? Tak! Mozecie o nich jedynie marzyc! Zyjecie w kraju, w ktorym kazdy polityk reka urzednika upokarza was na kazdym kroku. Ciezko pracujecie za stawki ktore sa niższe od zasilku socjalnego wyplacanego obywatelom zachodniej Europy! Koszmarna drozyzna zderza sie w Polsce z zenujaco niskimi zarobkami. Emeryci wydaja w aptekach wiekszosc ze swojej zebraczej emerytury. Wy za to emerytury nie dostaniecie, bo polski rząd juz wkrótce nie będzie mial z czego finansowac ZUS. Masowa emigracja, niż demograficzny, nędza - to Polska teraz. Jutro będzie jeszcze gorzej. Polska zadluza sie bez konca i nigdy nie wyjdzie juz z tej spirali i to wy bedziecie za to placic do konca swojego marnego zycia! Zadluza się nie po to by się rozwijać a po to by przetrwać. Panstwo traktuje was jak smieci ale to Wy utrzymujecie to panstwo ze swoich podatkow! To Wy jesteście realna wladzą w tym kraju! Wstancie w końcu z kolan i pokazcie politykom środkowy palec. Gdzie podziala się wasza godność? Gdzie odwaga waszych przodkow? Czy wegetacja to wasz świadomy wybór i marzenie? Dlaczego zaczeliscie się nawzajem okradać i oszukiwać? Czy to pozwala wam być "lepszymi"? Czy taka postawa dodaje wam pozornego poczucia odcięcia się od ponurej rzeczywistosci w której siedzicie po uszy? To bagno was wciąga i wkrótce calkowicie pochlonie jeżeli nic z tym nie zrobicie! Odnajdzcie w sobie resztki honoru i wyjdzcie na ulice póki nie jest za późno! Zjednoczcie się jeszcze raz i powiedzcie STOP!!! Jeżeli tego nie zrobicie, to zdechniecie w biedzie lub wyjedziecie za granice jako polski parobek sluzyc obcym, zamiast obejmować w cieple rodzinnym ukochana osobę! Obudzcie się!!! 777.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziadul: Śląsk bez węgla. A czemu nie…

   Stały 59

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Jak zamkną ostatnią kopalnie na Śląsku to wszyscy się przekonają ile naprawdę węgiel kosztuje, i pan
   Dziadul też.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez Węgla

   I redaktor bez głowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Panie Dziadul.

   Moim zdaniem najlepiej by było,gdyby pańskie mrzonki się spełniły i Pan wraz z pana braćmi zabużańskim tworzyli to zagłębie.
   Wie pan,jeśli porusza się jakiś temat,to trzeba...rozwiń całość

   Panie Dziadul.

   Moim zdaniem najlepiej by było,gdyby pańskie mrzonki się spełniły i Pan wraz z pana braćmi zabużańskim tworzyli to zagłębie.
   Wie pan,jeśli porusza się jakiś temat,to trzeba solidnie.
   W Niemczech latami likwidowano kopalnie,gdyż one nie mają tak dobrych warunków geologicznych jak na Śląsku,nie mówiąc o innych.Ale tam po prostu nie zostawiano ludzi na bruku,tak jak to w Polsce się dzieje.Chyba żaden górnik niemiecki nie przyjechał do Polski pracować!!
   A może się mylę?

   Pan chyba chce zagłębia lubelskiego.Wie pan,ja też,tylko dla tych ludzi na Śląsku trzeba zorganizować inne stanowiska pracy.Tak przez lata w Niemczech przygotowywano się do likwidacji branży.

   Jak pan myśli-Zagłębie Lubelskie będzie drugą Anglią dla Ślązaków??

   Nie,ja w to nie wierzę!

   A może jednak zmieniłby pan obiekt zainteresowania na przykład na rolnictwo?Może byłoby ciekawiej!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez Węgla

   I redaktor bez głowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Panie Dziadul.

   Moim zdaniem najlepiej by było,gdyby pańskie mrzonki się spełniły i Pan wraz z pana braćmi zabużańskim tworzyli to zagłębie.
   Wie pan,jeśli porusza się jakiś temat,to trzeba...rozwiń całość

   Panie Dziadul.

   Moim zdaniem najlepiej by było,gdyby pańskie mrzonki się spełniły i Pan wraz z pana braćmi zabużańskim tworzyli to zagłębie.
   Wie pan,jeśli porusza się jakiś temat,to trzeba solidnie.
   W Niemczech latami likwidowano kopalnie,gdyż one nie mają tak dobrych warunków geologicznych jak na Śląsku,nie mówiąc o innych.Ale tam po prostu nie zostawiano ludzi na bruku,tak jak to w Polsce się dzieje.Chyba żaden górnik niemiecki nie przyjechał do Polski pracować!!
   A może się mylę?

   Pan chyba chce zagłębia lubelskiego.Wie pan,ja też,tylko dla tych ludzi na Śląsku trzeba zorganizować inne stanowiska pracy.Tak przez lata w Niemczech przygotowywano się do likwidacji branży.

   Jak pan myśli-Zagłębie Lubelskie będzie drugą Anglią dla Ślązaków??

   Nie,ja w to nie wierzę!

   A może jednak zmieniłby pan obiekt zainteresowania na przykład na rolnictwo?Może byłoby ciekawiej!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przesiedlic Szlonzakowcow na Lubelskie Stepy

   Simon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Beda Gastarbeiterami u lubelskich Hadziaji, moze sobie Autonomie stworza nad Bugiem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kuwejt bez ropy a czemu nie

   odoaker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   A może Arabia Saudyjska bez ropy dlaczego by nie . Różnica między Arabami a warszawskimi ekspertami od niczego jest taka że Arabowie pokończyli dobre i bardzo dobre uczelnie światowe dzięki temu...rozwiń całość

   A może Arabia Saudyjska bez ropy dlaczego by nie . Różnica między Arabami a warszawskimi ekspertami od niczego jest taka że Arabowie pokończyli dobre i bardzo dobre uczelnie światowe dzięki temu posiedli wiedzę jak pomnażać to co już mają a czego może za nie długo zabraknąć a warszawscy pokończyli tylko tzw krajowe skąd wynieśli wiedzę o tym jak zarządzać ale nie swoim bo swoje należy podarować obcym np Arabom. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paliwa kopalne nie są wieczne...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   tyle, że po dziewięćdziesięciu ponad latach eksploatacji, polska władza nie zadbała o rozsądny i racjonalny program dla Śląska. A przecież przyszła kiedyś na gotowe, bez konieczności inwestowania w...rozwiń całość

   tyle, że po dziewięćdziesięciu ponad latach eksploatacji, polska władza nie zadbała o rozsądny i racjonalny program dla Śląska. A przecież przyszła kiedyś na gotowe, bez konieczności inwestowania w budowę kopalń, uruchamianie pokładów czy stawianie licznych kiedyś hut. Perspektywiczne myślenie nie jest mocną stroną centralnej władzy w Warszawie. A może wariant ministra Sikorskiego - pozbyć się śląskiego obecnie już tylko balastu? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DZIADUL JAK SZOLTYSSEK, zieeeeeew.

   DZIADUL JAK SZOLTYSSEK, zieeeeeew. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   DZIADUL JAK SZOLTYSSEK, zieeeeeew.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama