Katastrofa pod Szczekocinami: Pasażerka miała kawałek metalu...

  Katastrofa pod Szczekocinami: Pasażerka miała kawałek metalu w płucach, mam to przed oczami...

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  04.03.2012 szczekociny katastrofa pkp fot. arkadiusz gola / polskapresse
  1/11
  przejdź do galerii

  04.03.2012 szczekociny katastrofa pkp fot. arkadiusz gola / polskapresse ©Fot. Arkadiusz Gola /Polskapress

  Katastrofa pod Szczekocinami. Po trzech latach od tragedii, osoby, które były najbliżej tych wydarzeń, nie potrafią zapomnieć. Po Chałupkach spacerujemy z Anną Kwiecień, panią sołtys, która mieszka niedaleko torów
  Huk i krzyki, a potem ciemność. Tak 3 marca 2012 roku wyglądała noc w niewielkich Chałupkach koło Szczeko-cin. Przed godziną 21 na jednym torze zderzyły się dwa pociągi, a mieszkańcy ruszyli pasażerom z pomocą.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami [WIDEO, ZDJĘCIA]


  Anna Sap mieszka naprzeciwko torów, gdzie doszło do tragedii. Tej nocy akurat wyszła z wanny i zasuwała żaluzje. - Zdążyły dolecieć do końca i zrobiło się wielkie "bum". Dom zadygotał i mój mąż Grzegorz wybiegł na dwór. Myśleliśmy, że wybuchła butla gazowa, ale okazało się, że zderzyły się pociągi. Najpierw widać było błysk, a później to światło gasło. Pamiętam taki moment, że gdy te pociągi były takie zawinięte, widzieliśmy jednego z pasażerów przy szybie, który krzyczał, by go ratować. Byliśmy bezradni, ale na szczęście ten mężczyzna przeżył - wspomina Anna Sap.

  Wiele historii, te same emocje


  Takich wspomnień jest właściwie tyle, ilu mieszkańców niewielkich Chałupek. Od czasu katastrofy miejscowość zmieniła się niewiele, poza tym, że mieszkańcy w ramach uznania za bohaterską postawę dostali w prezencie nową, asfaltową drogę oraz altankę. Spacerujemy razem z sołtys Chałupek Anną Kwiecień i dochodzimy do tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy. Znajduje się tuż przy krzyżu, który ufundowali dziadkowie teściowej pani Ani, dokładnie 99 lat przed katastrofą. To również był 3 marca. Obie panie dbają teraz o nową tablicę. W ciągu roku do Chałupek przyjeżdża wiele osób z różnych krańców Polski po to, by zapalić znicze.

  W domu sołtys Anny Kwiecień tego dnia cała rodzina oglądała program "X Factor". Nagle wszyscy usłyszeli potężny huk, który pamiętają do tej pory. Anna Kwiecień wyjrzała przez okno, które znajduje się dokładnie naprzeciwko miejsca, w którym pociągi zwinęły się niczym harmonijki. Uchyliła okno i na zewnątrz było słychać krzyki. - Nawet ostatnio znajomi pytali mnie, co to był za huk. To przypominało wybuch pod ziemią. Później wybiegliśmy z domu, wzięłam ze sobą komórkę, była akcja. Wszystko potoczyło się bardzo szybko - wspomina Anna Kwiecień. - Tego, co wydarzyło się dokładnie 3 lata temu, nie da się zapomnieć. My, wszyscy mieszkańcy, będziemy to pamiętać chyba do końca życia. Były to przeżycia, których nikomu bym nie życzyła. Nie chcę wracać do tych wspomnień, ponieważ to był ogromny stres i odpowiedzialność za tych, którzy potrzebowali pomocy, oraz za tych, którzy wychodzili z pociągów bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Oni nie wiedzieli, gdzie mają iść. Nie chcę do tego wracać, a o pewnych rzeczach nie chciałabym w ogóle rozmawiać - nie ukrywa Anna Kwiecień, poprawiając znicz ustawiony tuż przy tablicy.

  Niedziela, 1 marca 2015 roku, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Goleniowach. Burmistrz Szczekocin uczestniczy w mszy świętej w intencji ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. - Wystarczyła chwila zadumy, by te obrazy wróciły - wzdycha już po mszy świętej Krzysztof Dobrzyniewicz. - To chyba już nigdy nie zostanie wymazane z pamięci. To były traumatyczne przeżycia - wspomina.

  Odcięta głowa przykryta blachą


  Trzy lata wcześniej brał udział w walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Goleniowach. Nagle wszyscy usłyszeli potężny huk, włączył się system alarmowy. Każdy z zebranych wiedział, że wydarzyło się coś złego, a pierwsze informacje, które do nich dotarły, mówiły o tym, że wykoleił się pociąg. To był moment. Wszyscy już po chwili byli w wozach strażackich i pojechali w kierunku Chałupek. Gdy przyjechali, okazało się, że to nie było wykolejenie… - Część ludzi wychodziła o własnych siłach, ale było już ciemno. Trzeba było oświetlić teren, a po chwili wszyscy ruszyli na nasyp kolejowy - wspomina Krzysztof Dobrzyniewicz i dodaje, że każdy starał się zachować ostrożność. Nie było wiadomo, czy jeden z wagonów nie przechyli się. - Najgorsze było to, co widzieliśmy - głos burmistrza na moment zamarł. - Była tam dziewczyna, która wręcz błagała o pomoc. Widziałem jednak, że miała wbity w płuco kawałek metalu. Później okazało się, że zmarła - mówi Krzysztof Dobrzyniewicz. Na nasypie widział też odciętą głowę, prawdopodobnie jednego z pasażerów. Przykryto ją blachą.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To

   Klisz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Straszna tragedia ! Ale czy rzeczywiście wciągnięto z niej wszystkie wnioski aby nie doprowadziic w przyszłości do czegoś podobnego w innym miejscu ? Warto także zauważyć ze za poprzedniej...rozwiń całość

   Straszna tragedia ! Ale czy rzeczywiście wciągnięto z niej wszystkie wnioski aby nie doprowadziic w przyszłości do czegoś podobnego w innym miejscu ? Warto także zauważyć ze za poprzedniej "wadzy" i tak jest obecnie prawie w całej Europie, pociągi przez cały okres ważnosci rozkładu jazdy jeżdzą wg. stałych rozkładów jazdy. Obecnie wystarczy chociażby spojrzec na aktualne rozkłady jazdy pociągów w których b. duzo tych samych pociągów ma w krótkich odstępach dobowych różne czasy przejazdu. W tak skomplikowanym organizmie jakim jest kolej ma to niebagatelne znaczenie dla prowadzenia ruchu i bezpieczenstwa ruchu pociągów, itd.... zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama